Ensipyörää olisin ostamassa ja nuo kaksi kawaa olisi varteen otettavia vaihtoehtoja. Ajo on pääosin yksinajelua kaupungissa, silloin tällöin pikku reissuja ja välillä kaks päällä.
Kumpaa suosittelisitte ja mitä etuja kummassakin on. Pienemmässä ainakin kustannukset pienempiä ja zetassa matkustajan paikkakin aika huono.
ER-6n vs Z750
7
1738
Vastaukset
- Zx900A 1984
Kaverilla on tuo ER-6n ja hyvin tuntuu kelpaavan. Itse ajoin syksyllä sillä pidemmän matkan ja hyvältä tuntui kevyt ja ketterä, ainoa asia jotai jäi kaipaaman oli äänet. Todellakin jos pitäisi valita ER-6n vai zetta nii ER olis valintani. Ellei tietysti vanhempaa zetaa halua (80`) se on ehdottomasti mahtava ja tukeva pyörä ajaa(siis vanha z750).
- Kawakuski
Jaa-a, omistin aikoinani tuon Z750L:n, vm-82. Vedin sillä lipat Lahden moottoritiellä 190 lasissa, koska se alkoi kovassa vauhdissa voplaamaan ja heitti mut selästä asvalttiin. Noh, nuori ja tyhmä kun olin, niin piti vähän kaverin kanssa kisata ja se oli sitten lopputulos. Onnex selvisin hengissä. Oli tuon ajan muissakin Kawoissa samaa ongelmaa. Johtui ilmeisesti swingin laakerin kuluneisuudesta johon tuli klappia jo vähilläkin kilometreillä, tämä vielä yhdistettynä uraiseen tiehen. Että vanha Zeta oli kyllä ihan hyvä ajaa, mutta kovassa nopeudessa kovin epästabiili.
- Remonttiesko
Löytyykö jostain netistä kawojen huolto-ohjelmia? En ainakaan pikaisella googletuksella löytäny, että tietäisin missä vaiheessa tulee kalliit huollot.
- exkawasti
Ei kawaa missään nimessä ! Er vain ja ainoastaan uusi tai vähän ajettu.
- Remonttiesko
Mitä vikaa kawoissa on? Ja onko tossa ER:ssä jotain erityisen heikkoa? Ja mites nuo huoltovälit, onko kawoissa jotain heikkoja kohtia, kalliit osat tms.=
- ????!!????
mikä kawassa vikana???
- kawateekkari
Z750 pyörässä on parempi moottori ja istuinkorkeus on pari senttiä korkeempi, muuta eroo niisä ei perstuntumalta huomaa. Itellä on Z750 ja moottorin vääntöä on kohtuullisesti mut enemmänki sais olla, jos pyörä jaksaa rullata tyhjäkäynnillä pelkästään kytkintä nostamalla nii vääntöö on riittävästi, Z750 ei kunnolla jaksa. Seuraava pyörä on varmaan HD, väittävät et kaikinpuolin huonompi merkki mut täytyyhän sitäki joskus kokeilla. Tehot ei ainakaan lopu Z750 mallista kesken jos sen valitset mutta eiköhän tossa er-6n mallissaki riitä normaali ajoon, maantiellä tarvitaan kuiteski vaan jotain 15kW tehoa vastusten voittamiseksi moottoritie nopeudessa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei142909Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221310- 891205
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2501056Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511033Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63952Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253836- 41812
- 84806
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48763