Rasíttaako antisemitistisen kerettiläisvihaajan perintö nykyisen Evankelis-luterilaisen kirkon mainetta, - ja sen uudistuvaa brändiä? Onvatko esim. kikkoa brändäävät mainostoimistot huomanneet ehdottaa tämän "lihallisen" lahkohenkisen nimen korttamisen haitoista?
Rasittaako Lutherin nimi kirkkoa?
9
80
Vastaukset
Ei Lutherin nimi mielestäni kirkkoa rasita. Jokainen voi ymmärtää, että oman aikansa lapsena Luther ajatteli joistain asioista toisin kuin mitä niistä nyt ajattelemme. Tämä ei kuitenkaan vähennä hänen teologiansa arvoa. On hyvä, että lutherin pimeätkin puolet tunnustetaan, mutta hänen hyvät opetuksensa saavat elää silti kirkkomme perintönä.
Sanna H. pappi- AntiChrisu
Juuri näin sen pitää olla, mutta selvä irtiotto kirkonkin tulee tehdä
ja tehdä myös "syntien" sovitus eli kohdata oma synkkä historia ja tunnustaa
väärintekonsa ja korvata ne (puhun lähihistoriasta).
Pitää muistaa että myös Hitler oli erinomainen ja hyvä valtiomies, hän
nosti Saksan mahdottomasta talouslamasta ja samalla koko euroopan.
Toki hänelläkin oli samanlainen pimeä puoli kuin Lutherilla eli Lutheria
voidaan verrata Hitleriin ja ihailla molempien oppeja yhdenveroisesti. No, eipä ainakaan minun aikanani koulussa opetettukaan kuin "virallinen" totuus kristinuskosta. Lutherin antisemitismiä ei edes sivuttu.
Ei myöskään tunnustuskirjojen historiaa, eikä opinmuodostusta ylipäätään. Lyötiin vain mantrat eteen: tässä, Jumalan sana. Oikeastaan koko yhdeksän vuotta kerrattiin samoja asioita yhä uudelleen, vuodesta toiseen sen hurskaammaksi tulematta.
Jos se aika olisi käytetty kristinuskon syvälliseen läpikäymiseen niin paljonkohan Suomessa olisi lähes valmiita teologeja :)
Kyllä kirkkokuntien tulee tuntea ja tunnustaa historiansa, myöntää virheensä ja pyytää niitä anteeksi. Hyvittääkin jos se jotenkin on mahdollista. Ihmiskunnan tekemiä hirveyksiä ei voida jälkikäteen tehdä tekemättömiksi, mutta niistä voidaan oppia ja pyrkiä yhdessä rakentamaan maailmaa, jossa samanlaisia hirveyksiä ei enää koskaan toistettaisi.
Sanna H. pappi- Kuinka on Sonja
Kirkon tulee siis kantaa ylpeästi ja lihallisesti muista erottuen kantaa joukkotuhonnan opettajan ja vaatijan nimeä. Eikö Saksakin voisi samoin perustein suorittaa jälleen Hitlerin arvonpalautuksen, suurena Saksalaisena yhteiskunnan- ja uskonkin puhdistajana, sillä hänhän toimi mimenomaan Luhterin hengessä, hänen ohjeitaan noudattaen, pelastaakseen kansansa- ja sen uskonpuhtauden - puhtaan veren: "tulematta vikapääksi Kristuksen vereen".
- Miten on?
Mitä niistä voidaan oppia? Ovatko Lutherin opetukset ja käsitykset juutalaisista, ja kerettiläisistä edelleen sitä opetusta, jonka mukaan tulee edelleen ojentautua suhteessa näihin tahoihin?
Miksi yleinen mielipide ei tuomitse fasistia nimelta Martti Luther, jonka vaatimuksen yllytyshullu Hitler toteutti, alkaen Martinpäivästä 9-10.11.1938; "Kristalliyönä".
- eroa lahkosta
Voisi ottaa käyttöön nimen "Martin Luder -lahko", ihan Saksassa alkunsa saanut, johon suomalaiset on pakotettu jäseniksi. Vieläkin pakkokastavat vauvoja lahkon jäseniksi saadakseen uusia kirkollisveron maksajia. Aivopesu on aloitettava lapsena, koska aikuisen aivot eivät ota vastaan paskapuhetta totena.
Miksi Suomen valtio toimii juuri tämän lahkon kolmiosaisen Jumalan suojelijana?
Tietenkin yhtä hullua olisi suojella raamatun jumalaa.- Loop
Historiallisilta vaikutuksiltaan merkittävin Lutherin toiminnan seuraus oli Kristalliyönä, Martinpäivänä: kasalllissosialistien käynnistämä juutalaisten tuhoamisohjelma, joka toteutettiin kirjaimellisesti nimenomaan --> ei suinkaan Aadolf Hitlerin, vaan luterilaisen kirkon kirkkoisän Martti Lutherin/- augustinolaismukki Marhin Luderin ohjeiden mukaan, - "ettei Saksan kansa tulisi vikapääksi Kristuksen vereen, laiminlöyödessään näitä ohjeita".
rasittaako Lutherin nimi kirkkoa?
KYLLÄ. Ainakin harhapolulla ollaan.
Papistomme ei kirkasta meille kyllin Kristusta, jotta kirkkokansamme tuntisi Jeesuksen opetukset. Itseäni huolettaa, kun Jeesuksen vertauksetkin ovat jo unohdettuja elämän eväitä.
Eli Kristus on jäänyt toisarvoiseksi Mestariksi kirkkomme opetuksessa. Lutheriin vetoaminen saarnoissa kerta toisen perään alkaa laimentaa evankeliumin voimaa.
Jos luterilaiset eivät tosiaan tänään uskalla tunnustaa ja kirkastaa Kristuksen nimeä, eikö se huolestuta pappejamme ja todista vaan sitä, että usko on kateissa.
- Olemmeko ehkä jonkun muun kuin Kristuksen seuraajia? Paavali varoitti korinttolaisia asiasta.
- Onko turvauduttu viisastelevaan pohdiskeluun Lutherin merkeissä, kun Pyhä Henki ei ole apuna kirkastamassa meille Sanaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585574KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1993645Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671078- 1021069
- 891051
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181032Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975