Maisemajunapassi

Scenic rail

Onko kokemuksia Trans Scenic -maisemajunapassista Uudessa Seelannissa? Entä miten ylititte salmen pohjois- ja eteläsaaren välillä? Onko junaan ja laivaan saatavissa hyvin paikkoja vai pitäisikö varata paljon etukäteen? Ajattelimme katsella myös majapaikat paikan päällä, jos nyt Aucklandista pariksi yöksi varaisi.

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisin mennä takas

      Junasta ei ole kokemuksia, vain haimme pari matkustajaa bussiin asemalta. Sen sijaan salmi pohjois- ja eteläsaaren välillä tuli ylitettyä kahdesti lautalla. Lauttoihin mahtui hyvin, ei tarvi kuin päivän parin etukäteisvaraus (meillä bussifirma ilmoitti meidät ed. päivänä). Muutaman tunnin matka, hintaa en muista muttei ollut kallista (n.50dollaria?). Tosin meillä oli bussifirman varaama matka eli joku alennus siihen tuli. Leppoisa matka, maisemat kiva. Suosittelen.

      Eräs reppureissaaja lensi pienkoneella eikä maksanut kovin paljon enemmän (n.30dollaria), mutta ongelma oli kentän sijainti Pictonin ulkopuolella (bussi ystävällisesti vei kentälle) ja matkatavarat joutuivat muut tuomaan kun lentokoneeseen ei rinkkaa saanut.

      Pahin turistikausi on tammikuussa eli silloin majoitus tulee varata hyvissä ajoin. Tähän aikaan vuodesta majoituksen saa helpommalla mutta jos tiedät mihin kaupunkeihin olet menossa ja milloin niin ainahan se helpottaa kun on majoitus valmiiksi jo tiedossa. Meillä bussifirma järjesti aina sen ekan yön majoituksen (joka toki itse maksettiin) eli takasi ainakin sen yhden yön ja useimmiten pystyi jatkamaan pari yötä lisää.

      Kannattaa huomioida, että maasto siellä on huomattavan paljon haastavampaa kuin Suomessa ja liikenne vasemmanpuoleinen. Parinsadan kilometrin matkaan saattoi mennä neljäkin tuntia. Pieniä paikkoja on paljon, isompia vähemmän, mutta esim. Kaikoura on pieni ja täynnä turisteja eli myös majoituspaikkoja.

    • Matti Lappalainen

      Dont worry, kaikki löytyy paikan päältä. Pack packers kerrossänky Aucklandissa 7€. Junalipun Trans-Scenic Auckland -- Wellington saat aina. Ota scenic paikka viimeinen vaunu perällä. Lauttalipun eteläsaarelle saat aina, mutta varaa 2 pv Wellingtonissa, että näät "maailman kiinnostavimman museon". N.Z on ihmemaa!
      www.snoopy.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5089
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4087
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3599
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1827
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      100
      1669
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1481
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe