Maisemajunapassi

Scenic rail

Onko kokemuksia Trans Scenic -maisemajunapassista Uudessa Seelannissa? Entä miten ylititte salmen pohjois- ja eteläsaaren välillä? Onko junaan ja laivaan saatavissa hyvin paikkoja vai pitäisikö varata paljon etukäteen? Ajattelimme katsella myös majapaikat paikan päällä, jos nyt Aucklandista pariksi yöksi varaisi.

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisin mennä takas

      Junasta ei ole kokemuksia, vain haimme pari matkustajaa bussiin asemalta. Sen sijaan salmi pohjois- ja eteläsaaren välillä tuli ylitettyä kahdesti lautalla. Lauttoihin mahtui hyvin, ei tarvi kuin päivän parin etukäteisvaraus (meillä bussifirma ilmoitti meidät ed. päivänä). Muutaman tunnin matka, hintaa en muista muttei ollut kallista (n.50dollaria?). Tosin meillä oli bussifirman varaama matka eli joku alennus siihen tuli. Leppoisa matka, maisemat kiva. Suosittelen.

      Eräs reppureissaaja lensi pienkoneella eikä maksanut kovin paljon enemmän (n.30dollaria), mutta ongelma oli kentän sijainti Pictonin ulkopuolella (bussi ystävällisesti vei kentälle) ja matkatavarat joutuivat muut tuomaan kun lentokoneeseen ei rinkkaa saanut.

      Pahin turistikausi on tammikuussa eli silloin majoitus tulee varata hyvissä ajoin. Tähän aikaan vuodesta majoituksen saa helpommalla mutta jos tiedät mihin kaupunkeihin olet menossa ja milloin niin ainahan se helpottaa kun on majoitus valmiiksi jo tiedossa. Meillä bussifirma järjesti aina sen ekan yön majoituksen (joka toki itse maksettiin) eli takasi ainakin sen yhden yön ja useimmiten pystyi jatkamaan pari yötä lisää.

      Kannattaa huomioida, että maasto siellä on huomattavan paljon haastavampaa kuin Suomessa ja liikenne vasemmanpuoleinen. Parinsadan kilometrin matkaan saattoi mennä neljäkin tuntia. Pieniä paikkoja on paljon, isompia vähemmän, mutta esim. Kaikoura on pieni ja täynnä turisteja eli myös majoituspaikkoja.

    • Matti Lappalainen

      Dont worry, kaikki löytyy paikan päältä. Pack packers kerrossänky Aucklandissa 7€. Junalipun Trans-Scenic Auckland -- Wellington saat aina. Ota scenic paikka viimeinen vaunu perällä. Lauttalipun eteläsaarelle saat aina, mutta varaa 2 pv Wellingtonissa, että näät "maailman kiinnostavimman museon". N.Z on ihmemaa!
      www.snoopy.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      113
      3775
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      45
      3280
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      25
      2600
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      201
      2457
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      22
      2379
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      35
      1606
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      107
      1408
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1317
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1294
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      71
      1128
    Aihe