Älkää menkö yksin lastensuojelupalavereihin

ei ikinä yksin

Omista karvaista kokemuksista oppineina varoitan teitä vanhemmat: älkää ikinä menkö yksin lastensuojelupalavereihin! Ottakaa aina joko tukihenkilö tai juristi mukaan, niin teillä on todistaja tapahtumille. Nauhoitukset eivät käsittääkseni käy todisteeksi.
Itse menin luottavaisena yksin ja virheeni selvisi kun viimein kuukausien odottelun jälkeen sain asiakaspaperini. Ne olivat täynnä virheitä ja valheita. Edes palavereihin osallistujia ei oltu merkitty , sanomisista puhumattakaan.
Väärät ja valheelliset kirjaukset ovat maan tapa ja asiakas ei yleensä saa korjata tai oikaista merkintöjä vaikka kykenisi todistamaan ne vääriksi. Siksi tukihenkilö tai juristi on palavereissa pakollinen ja vaikuttaa muutenkin hillitsevästi kyykytyksen ja sadismin määrään.

9

1089

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuuslöytyykaurapuu

      Nyt vaan sitten alaikäiselle lapselle asianajaja ja kunnan piikkiin oikomaan noita lastensuojelun valheita ja virheellisiä kirjauksia.

      Lapsen asioista ja lasta koskevista asioistahan siellä lastensuojelussa on kyse eli yhdenkään lapsen etu ei ole se
      että lapsen vanhemmista laitetaan lapsen asiakasdokumentteihin
      valheellista, virheellista, asiaankuulumatonta, tarpeetonta jne tietoa (Tietosuojavaltuutetun sivuilla lisää).

      Lapsen etu on aina totuus. Myös lasta koskevissa virallisissa asiakirjoissa.

    • Tukihenkilöitä

      Olen parin viime viikon ajan pohtinut ajatusta, että käynnistän täällä omassa kotikaupungissani, Rovaniemellä, tukihnenkilöhankkeen. En vain tietä millaista toimintaa se olisi.

      Kaikenhan pitäisi olla mahdollisimman helppoa ja vaivatonta. Olisi paras, jos vapaaehtoisten aikaa ja energiaa - ja siis varsinkin sitä aikaa - kuluisi mahdollisimman vähän. Aika on kallista meille kaikille.

      Mutta ehdottoman tarpeellista tuollainen tukihenkilötyö olisi.

      Lastensuojelu alkaa olla niin päätöntä, että isoimpiin kaupunkeihin pitäisi perustaa projekti, jossa perustetaan työpaikka lastensuojelun konsultille, joka ulkopuolisena saapuu näihin asiakaskohtaamisiin ja ottaa kantaa perheen oikeuksien puolesta.

      Taas yksi "virka" siis lisää... Koneisto paisuu, kuten sosiaalityöntekijät itse haluavat. Siksi konsulttien ja tukihenkilöiden pitää olla aina riisumassa valtaa, ei lujittamassa sitä.

    • Raivoa pidätellen

      Minäkin menin kerran asiakaspalaveriin yksin. Lähdin järkyttyneenä, ja lapsi saatoi itkien ulos. Sellaista käytöstä perhekodin puolelta en olisi uskonut kokevan. Sossu painoi villaisella. Ei ne olleet mitään tehneet, vaan minä. Asiasta viisastuneena otin seuraavan kerran videokameran mukaan sekä äitini. Ilmoitin myös, että en halua, että lapset tulevat paikalle. No lapset tulivat, mutta onneksi oli kamera, jollasain todistettua kiroilun ja huudon. Lähetin nauhan asianajajallenikin.
      Mutta tästä voimme todeta, että aina, siis aina kannattaa olla oma todistaja, kamera tai nauhuri, että voi todistaa mitä siellä on sanottu. Sossun kirjoituksiin tapaamisista ei kannata luottaa.
      Lapset jäivät pois tapaamisista vasta kun olin sanonut lapsen "edunvalvojalle", että lapset eivät kuulu tapaamisiin.

    • Oikeusmurhia.

      Perheen suojelun keskusliitto Pesue ry. Anu Suomela.

      Olen keskustellut Anu Suomelan kanssa muutaman kerran, sekä osallistunut hänen kanssa MOT ohjelman Lääkärit tuomarine keskusteluun

      Ihan kiva ihminen ja tietää näistä nurjista puolista, mutta "Järjestelmä" on niin vahva ja panssaroitu, ettei siihen pysty mikään mahti.

      Anu Suomela on kamppaillut erilaisten hultajuuskiistojen kanssa parikymmentä vuotta.

      Linkki hänen sivustolle, jossa on myös Anna palautetta linkki.

      Klikkaa otsaketta Artikkeleita, lue hänen yleisönosastikirjoituksia, sekä muita lastensuojeluun liittyvää löytyy linkistä.

      Lue lapsen Etu ihmisoikeudet ja huostaanotto. Kyseessä on ilnkki Helsingin yliopiston professori J.P. Roosin kotisivuille.
      Hän on myös ihmetellyt vuosikaudet huostaanottokäytäntöjä.

      Sana jossa on kysymysmerkkejä P??t? takaa löytyy Päätöksiä.

      Kannattaa tutustua molempien sivustoihin

      http://www.pesue.org/
      ---.

      • Tiedoksi.

        Tässä linkissä löytyy Anu Suomelan mielipidekirjoituksia ja kannaottoja.

        Tutustu, niin saat kuvan, missä lastensuojelussa mennään.

        http://www.pesue.org/artikkeleita/
        ---


      • Oikeusvaltio?
        Tiedoksi. kirjoitti:

        Tässä linkissä löytyy Anu Suomelan mielipidekirjoituksia ja kannaottoja.

        Tutustu, niin saat kuvan, missä lastensuojelussa mennään.

        http://www.pesue.org/artikkeleita/
        ---

        Vanhemmat ry sivustolla runsaasti aiheita.

        Linkki avauttu Loikala kastano juttuun.

        Sen alapuolella on pikalinkkejä juttuihin, josta muu media vaikenee.

        Klikkaa Article com Siinä on adressi. Kansallinen vetoomus lähetettäväksi hallitukselle ja presidentille.

        http://www.vanhemmat.com/
        ---


    • Anonyymi

      Nosto. Edelleen ajankohtaista.

    • Anonyymi

      Niissä tosiaan saattaa olla 8 yhtä vastaan ja käytetään passiivisagressiivisia menetelmiä epäreilusti!

    • Anonyymi

      Asiakas voi nauhoittaa salaa palaverin esim. lastenvalvojalla, lastensuojelussa ja se hyväksytään todisteluna tuomioistuimessa - lastensuojelun viranomaisilla ei tähän ole oikeutta ilman asiakkaan suostumusta eli juristi mukaan ja kaikki keskustelut nauhalle kertomatta viranomaisille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe