Asuntoesittely

Posti-Pena

Aika nolo asuntoesittely kalliossa kun samassa talossa joku pikku äijä alakerran asunnon ikkunassa takapuoli paljaana ja kakkasi ulos. Karkoitti kyllä kävijät, joku vanhempi rouva oli mennyt kysymään osoitetta kun näki äijän takapuolen ikkunassa ja luuli että kaljupäinen herra siinä sikari suussa, mutta ei tämä ääliö paskalla.
Rouva kun havaitsi asian oikean laidan oli kauhistunut ja huusi Härre gooden.
Hitsi kun on vaikea myydä kämppäänsä kun tämmöisiä häiriköitä alueella.

10

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satu-setä...

      Olen joskus takavuosina kirjoittanut samanlaisen viestin, sorry vaan! Nimittäin mulla on niin hyvä mielikuvitus. Joten, kiitos, älä kopio minun viestejäni tänne!

    • ex-stadilainen

      Tuolla kaikki mahdollista, olihan joku laittanut pisuaarin porttikongiin kiinni kun juopot kusivat kalliossa taloyhtiön porttikongin.
      Paikallinen kylähullu, joku Rane oli hommannut kalliossa taloyhtiön pihaan puisen käymälän ja kyttäsi alakerran asunnossaan, jos sinne joku eksyi tarpeilleen, niin Rane juoksi viivana kurkkimaan ja nuskimaan nurkkia. Kerjäläisethän senkin pömpelin ottivat yömajakseen, no hupinsa hälläkin.
      Eihän se asuminen vanhassa paperiseinäisessä talossa helppoa ole ja jos on kelkasta pudonnut niin ilon ja onnen hakee vaikka käymälästä kuten tämä Rane koki ja teki.

    • Kulmien Kundi

      Samainen Rane joka harrastaa noita käymälöitä, sai nyt asiaansa ajettua kun tänään kerrotiin vartti.fi, että Helsinkiin ja etenkin kallioon tulee lisää käymälöitä(yleisön pynnöstä)
      Hauska tapaus eräässä yleisessä käymälässä, tämä Rane oli tonkimassa vessanpönttöä ja pää syvällä reiässä kun eräs herra yllätti hänet, nolo paikka, mutta Rane selitti että tekohampaat putosivat pönttöön ja oli hakevinaan niitä ja kuinka ollakkaan jotkut tekarit siellä paskan keskellä lilluivat, eikun suuhun ja löytyihän ne. Näin rane pääsi pälkähästä ja hampaathan sopivat hampaattomaan suuhun, vaikka eivät ihan kohdallaan olleetkaan.
      Monta urbaani tarinaa tästä Ranesta kalliossa liikkuu ja mies siellä kyllä oikeasti vaikuttaa ja vaikutusvaltaakin on kun kaupunkikin hommaa lisää pömpeleitä.

    • Mielikuvitusolento?

      Onko tämä Rane joku mielikuvitusolento? Kalliohan on pelkkä vuokralaisläävä, eli ei siellä mitään asuntoesittelyjä järjestellä! Ja eiköhän asukasyhdistykset ja isännöitsijä saa järjestettyä ikkunasta paskantelevan miehen laitoshoitoon! Ihme tarinaa täällä väännetään jatkuvasti jostain mies mekkosesta...?

      • Veksi stadista

        Kyllä Hilda-Rane kalliossa asuu, tietenkin juttuja vähän liioiteltu ja urbaaneja tarinoita liikkuu, mutta sama kallion starbu tämä on ja noi vessajutut on läheneet liikkeelle rakennustyömaiden pömpeleistä, joissa kyseinen Rane on kurkistellut. Moni nähnyt tämän Starbun kyykistelevän hakaniemen ja helsinginkadun porttikongeissa kun mies pissaa istualtaan.
        Avohoidossa lienee, sehän on maan tapa nykyään


    • Läski Isäntä

      > Kalliohan on pelkkä vuokralaisläävä, eli ei siellä mitään asuntoesittelyjä järjestellä!

      Kaikki ne ovat omistusasuntoja, vaikka useimmissa majaileekin Läskiä Isäntää lihottava vuokraluuseri. Eli kyllä sielläkin asuntokauppaa tehdään.

    • Oikea Helsinkiläinen

      Onhan siellä vuokratalojakin ja asuntoloita on paljon paljon..
      Omistustaloissa asuu kyllä 90% vuokralaisia.
      Tämä Rane taitaa ola se sama jota Stadin Starbuksi kutsuttiin myös, se oli vähän semmoinen pilkkanimi kun oli niin maalainen että. Starbuhan tuli stadiin jostain Hervannan takaa pakolaisena ja luuli olevansa Stadilainen, mutta ei Stadin Starbu ymmärtänyt, että stadilaiseksi synnytään ei tulla pellon laidasta.
      Häirikkö tämä Rane-Starbu kuitenkin on ja mies kulkee mekossa ja paljastelee itseään, mutta joka junaan löytyy ja näitä junantuomia riittää.

    • täl pual jokke

      Oikeat stadilaiset on aina toisen tai kolmannen polven savolaisia tai lappalaisia! En kyllä kehtaisi sillä leuhkia!

    • olutpullo ahterissa

      Taas palstan vakiohäirikkö Hilda-Rane, mies kukkamekossa, viestii samaa tuubaa tänne suoraan livenä Kellokosken mielisairaalasta!

      Menisi tämä Remontti-Rane eli Hilda välillä Mogan kanssa Hampaattoman Ämmän Baariin pummimaan. Kaverukset ovat kohta viimeiset kanta-suomalaiset Somalikaupungissa tai Kalliossa....

      Huoh!

    • Pois Muutin

      Näitä Raneja kyllä kalliossa riittää, alue on pahamaineista, aika slummiutunut ja pieniä vuokrakopperoita ja asuntoloita paljon. Kalliossa asuvat yöbailaajat ja nää Ranet, ihan työssä käyvän normi-ihmisen paikka se ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4949
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3960
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      71
      3549
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2868
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      146
      2432
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2318
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2094
    Aihe