Madeira - Patikoitsijan paratiisi

eemeli10_

Aloitan ihan uuden ketjun ja toivon, että tässä käsiteltäisiin pääasiassa tuohon kyseiseen kirjaan ja vastaaviin liittyviä asioita. Kuten GPS-koordinaattien käyttöä kulkemiseen. Onko kukaan kokeillut? Itse kokeilin Suomessa antaa madeiralaisia koordinaatteja Nokian puhelimen GPS-ohjelmaan, mutta ei siitä taida mitään tulla, kun nokialainen käyttää vain asteita ja Korpela asteita ja minuutteja. Juu, voisihan ne laskea uusiksi, mutta on siinäkin melkoinen tehtävä. Sitten vielä syötettävä nuo koordinaatit laitteeseen ja annettava jotkut selväkieliset vastineet. Taitaa olla turhaa.

Onko kukaan kokeillut erillisiä GPS-laitteita levadakulkemisissa tai jopa syöttänyt noita koordinaatteja kirjan mukaan?

13

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rivejä vauhdilla
    • Ei taitaisi edes skannaamalla saada helpolla lukuja Exceliin. Kiitos kumminkin. Pitänee laittaa kaava talteen. Parempi sekin kuin käsinlaskenta. Jos vaikka laskisi seuraavan päivän koordinaatit valmiiksi koneella hotellilla. Enhän tiedä, kuinka paljon noita tarvitaan, mutta olisi ainakin "kättä pidempää" tarvittaessa.

    • Nokian kännykkä näyttää levadapolut aika mukavasti (kävelymoodi päälle). Samoin kokeilin parille levadalle noita GPS-koordinaatteja. Hyvin osuivat polkujen varsille. Töitä piti tehdä pari tuntia, että sai ne järkevästi näkyviin ja kommentoitua.

    • pk

      Näissä "Korpelan levadoissa" on arvioinnilla helppo vain muutamia levadoita. Voiko muita suositella jos on korkeanpaikan pelkoa tai taipumusta huimaukseen, olisiko kenelläkään kokemusta?. Kirjassa olevat numerot etu-ja takakansien sisäsivujen kartassa eivät ole oikeilla paikoilla, ilmeisesti painovirhe.

    • Oliko sulla pk mielessä joku kohta, mikä ei ole oikealla paikallaan? Itse en sinällään luottaisi karkean kartan numeroiden paikkaan. Ainakin nuo levadakohtaiset koordinaatit näyttävät osuvan kohdilleen, jos nyt mitään voi sen kännykälä olevan pienen kartan mukaan päätellä.

      • pk

        Itse levadakartat on varmaaankin oikein, mutta useita numeroita on sijoitettu vääriin kohtiin esim. 29 on sijoitettu itäniemeen ja se on Machicon ympäristössä ja reitti 40 joka on pohjoisrannikolla on sijoitettu sisämaahan, näitä virheitä on useita muita, mutta asia on helppo korjata kun vähän tutkii karttaa.


    • Ok. Itse en ole katsonut noita "ison" kartan numeroita. Oikeassa olet. Ovat pielessä. Länsipuolen karttaan pitäisi 41:n tilalle merkitä 40. Itäkärjessä numeron pitäisi olla 28.

    • Millaiset WC-mahdollisuudet levadojen tienoilla on? Pitääkö pinnistellä 5 h, jos on niin pitkä reitti?

    • Rotherin vaellusopas on hiukan vanha (se painos, jonka löysin kirjastosta, on vuodelta 2006. Kartat ovat melko tarkkoja verrattuna Korpelan viime vuonna julkaistuun kirjaan. Kirjastoissa kirjan nimenä saattaa selatessa olla Parhaat reitit laaksoissa ja vuoristossa. Kirjan koko on n. 11*16 cm. Tästä syystä kartat ovat kuitenkin aika pienikokoisia.

    • Sain tiedon Pentti Korpelalta, että karttatiedot ovat reitistä nro 20 eteenpäin yhden pykälän pielessä, kun reitti nro 1 on jätetty pois.

    • _j_a_n_i_

      Lainasin kirjastosta Korpelan kirjan mukaan matkalle. Kävimme kirjan reiteistä läpi yhteensä viisi eli seuraavat: 1. Funchallin kierros, 3. rantapromenadia kalastajakylään (Camara de Lobos), 4. rehevää rotkolaaksoa alas (Monte), 8. ristintietä metsän halki ja 15. postinkantajan polku nunnien laaksoon.

      Kaikki nämä reitit olivat omalla tavallaan huisan kiinnostavia eikä niiden varrella ollut mitään erityisen pahoja paikkoja. Tuota nelosreittiä eli Montesta alas oli kunnosteltu kovasti rakentamalla portaita ja kaiteita. Ostimme viiden päivän bussilipun, josta oli iloa useamman reitin suhteen. Camara de Lobosista emme viittineet kävellä takaisin samaa reittiä, kun paikallisbussi (1) ajaa suhteellisen lähelle kylää. Monteen pääsi kanssa kätevästi paikallisbussilla reitin 4 suhteen ja reitti 8 päättyy Monteen, joten paikallisbussilla pääsi pois hyvin. Reiteille 8 ja 15 menimme maaseutubusseilla, joiden liput olivat luokkaa 2,5-2,85 euroa.

      Viisi päivää viikon lomasta meni siis mukavasti Korpelan kirjan reittejä kulkiessa. Mukana ei ollut mitään muita karttoja, kompasseja tai GPS-laitteita. Korpelan kartat olisivat paikoin voineet olla tarkemmatkin, mutta itse tekstissä asiat selitettiin usein niin, ettei kovasti kysymyksiä jäänyt. Viimeinen kokonainen lomapäivä meni Porto Santon saarella. Siitä Korpela voisi lisätä kirjaansa jonkun retken :)

    • Paavo ja Tuula

      Meillä on "oikea" gps-laite (Garmin 60SCx). Hankimme sen varsinaisesti geo-kätköilyä varten. Harrastamme vaeltamista ja viime syksynä Costa del Solin alueella ja nyt keväällä Teneriffalla naputtelimme koordinaatit gps-sään. 20m:n läheisyyshälytyksellä joka polun risteys löytyi hyvin. Syksyllä lähdemme Madeiralle ja siellä käytämme gps-sää apuna (lähinnä "henkisenä tukena"). Laitoimme Korpelalle sähköpostissa vinkin seuraaviin (?) kirjoihin: bussilla kulkiessa vaellusreitin alun bussipysäkin koordinaatit.
      Vaellusjuttujamme linkki kuvagalleriaan löytyy: Sonera Plaza-harrastematkat-kiipeily&vaellus.
      (WC: polulta metsän siimekseen)

    • Kysy Korpelalta koordinaatteja tiedostona, jos sinulla ei niitä vielä ole. Itse sain ne matkan jälkeen. Ehkä sitten ensi kerralla käytetään tarvittaessa. Nunnalaaksossa ei olisi tarvittu, mutta ei kyllä GPS:kään (Nokia E66) toiminut kuin silloin tällöin. Vuoret estävät ilmeisesti satelliittien näkemisen. Itse halusin tallentaa korkeuseroja ja reittiä ihan huvin vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe