Toimiiko hi8-kasetti 8mm kamerassa?

Tietämätön Espoosta

Eli mulla on iso kasa hi8-kasetteja ja ajattelin ostaa käytetyn 8mm-videokameran. Myyjä ei vaan osaa sanoa toistaako sen kamera myös digital8 ja hi8-kasetteja...

mitäs sanotte?

7

1722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hi8 kasettien toistoon kannata prustason 8mm kameraa ostaa, se ilmeisesti toistaa Hi8 videot, mutta perustason 8mm laadulla. Osta tai lainaa Digital8 kamera, joka toistaa 8mm ja Hi8 kameralla kuvatut videot. Digital8 kamera digitoi analogiset 8mm ja Hi8 videot suoraan kamerassa. Ulos tulee kameran firewire liitännästä hyvälaatuista digitaalista videoa, joka kelpaa suoraan tietokoneelle ja editointiohjelmille ilman kuvanlaatua heikentäviä konventointeja.
      Huom. kaikki Digital8 kamerat ei toista 8mm ja Hi8 kameralla kuvattuja kasetteja.
      Minulla on Sony TRV120 Digital8 kamera, joka toistaa myös edellämainitut videokasetit. Pääkaupunki seudulla olen muutamille lainannut kameraa 10 € vuorokasihintaan, tai siirtänyt kasettien videot itse ulkoiselle kovalevylle.

      [email protected]

      • Tietämätön Espoosta

        No hittolainen... tuo sinun kamerasi lainaaminen olisi kyllä ihan loistava vaihtoehto. Mites olisi jos toisin nauhat ja ulkoisen kovon sinulle, niin siirtyisikö viidellä kympillä nuo videot sinne levylle? :D

        Olen vähän kädetön tällä alueella, joten kaikki menisi paremmin kun joku joka osaa tekisi tämän pelastusoperaation kuitenkin.


      • Tietämätön Espoosta
        Tietämätön Espoosta kirjoitti:

        No hittolainen... tuo sinun kamerasi lainaaminen olisi kyllä ihan loistava vaihtoehto. Mites olisi jos toisin nauhat ja ulkoisen kovon sinulle, niin siirtyisikö viidellä kympillä nuo videot sinne levylle? :D

        Olen vähän kädetön tällä alueella, joten kaikki menisi paremmin kun joku joka osaa tekisi tämän pelastusoperaation kuitenkin.

        ...ai joo, kasetteja on noin 8-10kpl.


    • Sopii minulle, jos tuot kasetit ja ulkoisen kovon minulle. Päivän tai parin kuluttua videot on kopioitu ulkoiselle kovalevylle alkuperäisellä laadulla.
      Ota yhteyttä S-postilla.
      [email protected]

    • Oho joo

      Siirrätkö kaikkien sadat kasetit 10 eurolla/erä. Halpaa, kun laskee pois alvit ja muut verot.

    • Antsu34

      Tietääkseni ei käy näinpäin. HI-8-kamerassa kyllä käy tavallidet (-kasetit. Tiedän,koska itse olen käyttänyt niitä HI-kamertassa.

      • Kuvata voi kaikilla 8 mm kameroilla kaikille 8 mm kaseteille, mutta kaikki 8 mm kasetteja käyttävät kamerat ei toista eri kameralla kuvattuja kasetteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14184
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6937
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      41
      5029
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      109
      4807
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4383
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe