Oletteko seuranneet näitä päätelaitteita jossa maksetaan sirukorteilla, että laitteessa jossa valitaan numerolla 1 ja 2 debit ja kredit, olisi aina numero 2 debit eli tililtä veloitus. Vai onko vaihtelua kun näitä vehkeitä näkyy olevan erilaisia.
Olisi helpotus että kaikissa numerolla valittavilla laitteissa olisi 2 tililtä, niin ei tulisi velaksi ostettua, jotka sitä pelkää.
Olisi helpotus että kaikissa numerolla valittavilla laitteissa olisi 2 tililtä, niin ei tulisi velaksi ostettua, jotka sitä pelkää.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Periaatteessa elän maksuaikatyyppisesti velaksi kaikessa mahdollisessa.
Nyt, korttien kanssa meuhkaaminen on alkanut vaatimaan tarkkuutta.
Ensin bonuskortti lukijaan.
S-kortin vaihtoehdoista kohta bonus.
Odotus ja kortti pois.
Luottokortti lukijaan ja valinta kredit.
Odotus ja kortti pois.
Lukijoita on ainakin neljää eri tyyppiä.
Ennen korttimylläkkää ehdin mättämään ostokseni kärriin ja olin valmis maksamaan heti kokonaissumman selvittyä.
Nyt rakennan jonoa aloittamalla ostosten kärrityksen vasta koko revohkan jälkeen.
Luontoni ei pidä jäämistä hihnan päähän tussuroimaan tavaroitani kassiin vaan siirryn pakkauspöydälle tai ainakin sivummalle aiheuttamatta enempää ruuhkaa.
Mikä saa ihmiset ottamaan kärrit lyhyimmästä letkasta ja palauttamaan ne pisimpään?
Käyttämässäni marketissa poistumisväylä on usein osittain tukossa ko. ilmiön vuoksi.
Mulla on vaan debit-kortti, siinäkin tuhraantuu aikaa kun se odotuttaa. Nopeammin selviän kassalla maksamalla käteisellä.
Niin, noista kärryistä... täällä
jotkut kärrää ostoksensa bussipysäkille, siihen sitte jättävät kärrynsä.
Tänään kävin Prismassa.
Bonus ja debit kortit vilahtivat viidessä sekunnissa.
Mummot jäivät etsimään kolikkopussiaan.
Kerran oli edessäni joku Romanialainen joka maksoi kaljaa, paljon kaljaa, kolmella kärryllä, 20-seteleillä, mistä lie kotoisin ja kassatyttö laittoi kaikki tunnistimen lävitse mikä oli tietysti hyvä. 324 Euroa, se vähän kesti.
Ja pulloautomaatille he tuovat kauppojen takapihoilta kotoisin olevia mustia säkkejä, ja alkavat latomaan.
Aikasti usein olen pikkukassini tökännyt jollekin Suomalaisvanhukselle ja sanonut hoida sää noi. Ilahtuneita kiitoksia on sadellut.
H.
Muuten hei!!!
Alkakaapa katsella sillä silmällä, huolestuttavan usein on pulloautomaateilla myös Suomalaisen näköistä nuorisoa isojen säkkien kanssa.
Viikin Prismassa on helppoa hoitaa homma koska pulloratoja on monta ja ne ovat erillään kaupasta ja viereinen Alko maksaa myös pantit rahana.
Varastaminen ei koskaan ole kivaa, mutta varastakoot sitten Suomalaiset, ja nuoret.
H.
mitä niissä säkeissä on ja mitä ne alkaa latomaan?
mitä sinun pikkukassissa on?
Eivät sekunnit riitä!
Edellinen asiakas tussuroi hihnan sivussa takamus pitkällä joten likimainkaan aina ei pääse uittamaan S:n korttia bonukselle.
Vekottimessa on oma viiveensä ja muutama ostos ehtii hihnalle ennen luottokortin uittamista joten kaikkia ei välttämättä ehdi mättämään suoraan liikkuvalta hihnalta kärriin.
Periaatteesta otan vihreällä kortilla bonukset ja ostokset leimaan aina MC:n maksuaikapuolelle ( kredit ).
Ainakin kaksoisvaluutan Tallinnassa markettien kassat tivasivat tasarahaa.
Saksassa ( mm. Moislingin taxfreemarketissa) on joskus aikanaan kassamamma paukuttanut kämmentä pöytään antaen vauhtia maksutapahtumalle.
Minäkin kävin Prismassa. On Debit/Kredit kortti. Sen tarvitsee vain laittaa lukijaan ja bonuksen lukee ihan automaattisesti kun sillä maksaa. Maksan aina creditillä (1). Kun lasku tulee, maksan koko laskun vaikka voisin maksaa myös minimierän. Yhtään minulta ei ole vielä veloitettu korkoa!
Täällä päin ainakin keräävät urheiluseurojen junnut ja vanhemmat esim. Ruisrockin, DBTL:n ym. laisten tapahtumien jälkeen pulloja tosiaan säkkikaupalla ja vievät ne markettien pullonpalautuksiin. Toiminnalla saadaan lisärahoitusta. Mun mielestäni siinä ei ole mitään moitittavaa.
Onhan niissä sekin vaihtoehto, että vois tukea Itämeren suojelua, mutta nuorison harrastuksiin mieluummin, kaupungin avustus aika pieni, eikä sitä aina edes saada.
Nyt on talvi, eikä pilkkikisoja ole ollut.
Nuorisotoimintaan tuo on hyvä keino.
H.
Mitäs se haittaa jos vaikka vahingossakin valitsisi Kreetidin, sieltä se lasku tulee aikanaan..turha kai sitä siinä, ainakaan kassajonossa on ruvetä sahläämään takaisinkaan alkuun..
Olen oppinu et kun on sen verran lompsassa ettei kunnolla taitu niin on sepän sanoin suorat sivut.
Mul ei oo ollutkaa kun pikku limitillä visa joskus mailmalla resutessa ennen euroja.
Kurjuuteen tottuneena en vieläkään käsittele käteistä rahaa kuin pakkotilanteessa ja niitä on harvoin.
Kaikki mahdollinen MC:n maksuaikapuolelle.
Matkoilla harkitsen kortin käytön maakohtaisesti ja tilanteista riippuen.
Nyt, esimerkiksi helmikuisella Kuuban kiertomatkalla, emme kahteen viikkoon käyttäneet korttia lainkaan.
Laskun tullessa huomaat että maksat huvista . Laskun tulo maksaa .
ei se mitään maksa, on e-laskuna.
tulipa eee laskuna tai ööö laskuna , mutta katsoppas tarkemmin laskusummaa
ilmatteeksi ei lounaita synny , hhäääää
Etkö osaa lukea? On tuolla kirjoitettu, että jos maksaa koko summan, korkoa ei tule! Saa 30 päivää ihan ilmaista aikaa. Mutta jos ei maksa koko laskun summaa vaan minimierän niin totta kai korko juoksee! Mitä sinä et nyt ymmärrä?
Luottokunta, joka näitä Visa kortteja laskuttaa, myöntää 30 päivää täysin korotonta
aikaa.
Jos Sinulla on Visa kortti niin kokeile. Jos ei Visa korttia niin hanki ja kokeile.
Tuossa on joku jo vastannut samaan asiaan, lue se vielä kerran.
Ostan aina kun mahdollista kredit puolelle, silti minulla ei ole velkaa kuin se myönnetty 30 päivää, on suoraveloituksessa.
Luottorajaa kortille en ole saanut niin suureksi etten pystyisi sitä suorittamaan yhdessä erässä, eli korotta.
Miksi ostan kredit puoleelle? Kertyy pankkini bonuksia joilla maksan pankkini palvelumaksut.
Liekö systeemissä mitään järkeä, mutta näin on, jostain syystä.
Kuin myös!
Sama asia, samat perusteet!
Lisäksi kortisani on hyvin kattava, maksuton matkavakuutus joka tuli viimeeksi testauksi helmikuun Kuuban kiertelyllä.
Vaimolla on rinnakkaiskortti samalle tilille.
Kummastakaan ei ole sentinkään peruskustannuksia.
Luottoraja on suurempi kuin nettoeläkkeemme eikä ole koskaan tullut vastaan.
Ei edes vaimon tyttöjen matkakuukausina!
Lasku menee kuukausittain suoraveloituksella.
Vaimo seuraa helposti kulujamme korttilaskusta ja pankkien tiliotteista.
Minusta systeemissä on paljonkin järkeä ja hyötyä!
On miulki ollu, mutku aina ne setelit loppuu lompuukista, lentävät maailman tuuliin :), en myöskään tarvia luottoa, vaan mistäs sen tietää miten tulevaisuudessa, ei ou isot eläkkeet meikällä, - tosin talo on vielä syömätä ja kun tää on syöty sitten isketään hampaat mökin nurkkaan jne. :)
Talolla lähtee näläkä, mutta jää tikkuja ikeniin. :)
:) nakratti :))