Tällä viikolla poistetaan hormonikierukka ja nyt sit haluaisin kysellä kuinka pian olette raskautuneet sen jälkeen? Kolmatta lasta yritettäis, vaikka sanoin ettei enää lapsia!! Niin se mieli muuttuu. Taas eletään jänniä aikoja, toivoen että kaikki menis hyvin.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No mä oon muutaman vuoden nuorempi ja raskautunut aina helposti, mutta mulla meni kierukan poiston jälkeen kaks viikkoa kun raskauduin, myöskin kolmatta odottelen ja nyt jo rv 34.
No sehän raskautuminen kävi äkkiä. Hienoa ja onnea loppuraskauteen
moikka moi!
itseltä otetiin hormoonikierukka pois marraskuussa -09.... syyskuussa -10 tein ensimmäisen positiivisen raskaustestin... mutta se menikin kesken :( nyt viikko sitten plussasin jälleen toivotaan että nyt "veijari" pysyy matkassa loppuun asti... itse olen kylläkin 2 vuotta sinua vanhempi ja olen sairastanut endometrioosia.... toivotaan sinulle pikaisempaa plussaa...
Mulla ois aivan ruljanssi sama edessä. Saas sitte nähdä, miten noi menkat ja kierrot taas palaa, kun useampi vuosi jo menty lähes ilman vuotoja. Ihan vaan pikkuhousunsuoja on riittänyt parina päivänä kuukaudessa.
Mulla oli e-pillerit ennen esikoista ja myös siinä lasten välissä käytössä ja silloin kyllä meni molemmilla kerroilla kuukausia, ennenkus raskauduin.
Tää onkin mun eka kierukka, joka on nyt jäämässä vanhaksi. Laitatin viis vuotta sitte, toisen lapsemme jälkeen.
Nyt viime kuussa sanoin miehelle, että mun pitäis varata aikaa ja mennä vaihdattaa tää uuteen, niin hämpä toteskin mulle ihan tosta vaan, että " lopetetaan ehkäisy ja katotaan, onko meistä enää mihinkään".
Pikkuisenhan tuo silloin yllätti, mutta kun olin sitte asiaa mielessäni kaikilta kanteilla pyöritellyt, niin niinhän siinä kävi, että multakin tää kierukka poistetaan tään kuun viimeinen päivä ja uutta ei laiteta.
Kohta sitte nähdään miten ne kierrot tästä palautuu ja alkaako masu vielä tällä iällä (33 v.) kasvaa. Jänniä aikoja odotellaan, toden totta.
Mua kun aina pelottaa kaikki alapään ronkkimiset jo etukäteen, niin tuuthan kertomaan sattuuko se poisotto kovin. Muutenkin ois kivaa vaihdella kokemuksia jatkosta täällä, jos sulle vaan sopis.
Onpas mukavaa kuulla toistenkin "samanlaisia" yrityksiä. Torstai aamuna poistetaan kierukka ja ilman muuta tulen kertomaan tuntemuksia.
itsellä kierukan poisto ei tehnyt yhtään kipeää.... ehdin kierukkaa pitämään kolme vuotta...
Heippa!
Multa poistettiin kierukka helmikuun alussa, kerkes oleen paikallaan vajaa 3vuotta. Poisto oli tosi nopea, kierukan laitto sattui selkeästi enemmän. Toista yritetään, yhdet niukat menkat tulleet. Viikon päästä voisin testailla jos menkat ei ala;).
Minulta poistettiin hormonikierukka tammikuun puolessa välissä, menkat alkoivat muutaman päivän päästä. Tästä vajaa pariviikkoa tuli taas parin päivän vuotoa.. Tämän parinpäivän vuodon jälkeen, 26päivää niin alkoi menkat ja sen jälkeen testailin plussaa sitten :) eli toisinsanoen lasken että toisesta kierrosta tärppäs :) Alussa tässä ollaan, mutta toivotaan että mukana pysyy.
Kierukka poistettiin aamulla ja eipä tuo juurikaan sattunut. Nyt sit vaan vällyjen alle touhuamaan...
Lohdullista kuulla, ettei teillä ole kellään ainakaan suuremmin sattunut tuo poisto.
Pelottaa vaan jotenkin, kun mulla noita lankoja jouduttiin lyhentämään heti silloin laiton jälkeen, kun mies valitti niiden tuntuvan ja sattuvan jossain asennoissa.
Niitä ei meinaa edes itse löytää. Oliks teillä muuten nuo langat hyvin esillä?
Poistamisesta sen verran, että itse en ehtinyt reagoida siihen mitenkään mitään ei tuntunut niin äkkiä se kävi.
Kierukka oli kohtukaulankanavassa joten sen vuoksi poistettiin.
Kaksi kertaa on kierukka laitettu molemmilla kerroilla puudutteen kanssa (en ole synnyttänyt) poisto ilman puudutetta ja laitto on ollut en sanoisi tuskallinen mutta kivulias ja epämiellyttävä kokemus joten poisto ei ole mitään laittoon verrattuna.
Mulla oli langat tosi lyhyet, lääkäri manasi että olipas hän ne lyhyeks leikannu, mut sit löyty ja nappas irti. Tottahan tommoset asiat aina jännittää. Muistaa vaan olla tosi tosi tosi rentona ja puhella lääkärin kans samaan aikaan, sit lääkäri sanookin et se oli siinä ja sinä hämmästelet, että joko otit sen pois.. =)
Heippa!
Sehän se just onkin, kun osais olla vaan rentona siinä pöydällä, mut jotenkin noi gynekäynnit vaan saa aina mulla perhoset pörräämään masussa.
Tuolta netistä luin lääkäripalstalta, että sen poisoton jälkeen voi esiintyä pientä tipottelua tai välivuotoa enen varsinaisia menkkoja. Niin oliks teillä, joilla ekat menkat on jo tulleet mitään tommosta?
Saittekos muuten hyvin pidetyksi tuon painopuolen kurissa kierukan kanssa?
Mulla ainakin on tään kierukan kanssa tullut lisäkiloja tahtiin 2kg/vuosi, vaikka käyn töissä ja sitte on vielä nää kotityöt ja harrastan myös säännöllistä liikuntaa.
En mä nyt omasta mielestäni mitenkään kamalan lihavalle vaatteet päällä näytä, mut painoindeksi on kuitenkin 26,2, eli lievästi lihava.
Pieni rintaisena ne liikakilot on kasaantuneet mulla lähinnä tuohon lanteille, reisiin ja peppuun.
Liikakilothan ei tee hyvää raskautumisen kannalta ja ajattelinkin saada edes muutaman kilon kevään aikana tiputettua... Paitsi niin tietty, jos en nyt sitte ihan heti laakista paksuksi pamahda:)