Onko joku käynyt tänä vuonna Muuramenjoella, ja oletteko saaneet sieltä mitään? Itse haluaisin mennä kesällä, mutta kertokaa ensin kokemuksianne.
Muuramenjoki
Rakejohn
1499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse en ole mikään sen fanaattisempi koski kalastuksen harrastaja, mutta kun kyseinen oja sattuu melkein takpihalla virtaamaan, niin onhan siellä tullut käytyä. Itse olen kalastanut virvelillä ja kalaa on tullut aina ihan kohtullisesti, mutta yleensä onkin tullut käytyä istusten jälkeen:D. jos istuksesta on kulunut pisempään kuin viikko, niin saattaa kala varsinkin virveli miehelle olla jo tiukassa, mutta asiansa osaavat perhokalastaja saa kyllä kalaa vaikka istuksesta olisi pisempikin aika.
Joen pää kalalaji on tietenkin suurista istutusmäätistä johtuen Kirjolohi jota laitetaan kesällä parin viikoin välein lisää, lisäksi joesta saa taimenta, haukea sekä harusta.
Noin yleisesti tiedoksi, että lupia saa ostettua Muuramen autotalon kahviosta ja ne todella kannattaa olla ellei tahdo päästä tekemään lähempää tuttavuutta luvanvalvojiin joita päivystää joella päivittäin.