Niin olisin vaan kysynyt että vieläkö kawasaki zx12r on nopein vakiopyörä varttimaililla eikö se mennyt jotain 9.9sek?
Ja onko jollain kokemuksia pyörien virityksestä kuulin tässä yheltä henkilöltä että sillä olisi 300hv pyörässä.
Ja sanoi jopa olevan rekisteröity paljonkohan sillä menisi varttimaili jotain 9sek vai menisikö vielä kovempaa?
Oiskohan tuo pyörä jotain kiihdytys pyöriä.
Eiköhän nuo tehot ole jotain Super Street bike luokan tehoja eikö niillä saanut ajaa tiellä?
Itse ajelen 500 kuutioisella ja siinäkin on jo ihan tarpeeksi tehoa minulle. Kuulostaa hurjalta että tiellä saa ajaa joillain 300hv pyörällä.
Nopein moottoripyörä?
22
3313
Vastaukset
- Hih
Kyllä Amerikassa osataan,tosin eihän tuo kulje kuin 227,tosin tuo on sit maileissa;)
http://www.marineturbine.com/
Käyntiääni on kunnon vihellys eikä mikään Valmet-traktorilta kuulostava papatus.- Anonyymi
Kun 300km/t menee moottoripyörällä Turuntietä niin on kuulemma hemmetisti mutkia, ei tulisi mieleenkään ajaa sitä vauhtia, eikä mun pyörä edes kulje niin kovaa .
- Motorist
Turbolla niihin teho lukemiin päästään helpostikkin. Tässä viimekesänä juuri 1100 gsxr sutsukin näin mikä oli ihan katuliikenne käyttöön rekisteröity laite. Oli kaverin pajalla hetchtekki säädöissä ja paperille taisi tulla aika liki 300 hevosvoiman teho takapyörältä. Oli tietenkin solmu laitettu pukeen...(turbo)
- paroni
luvin yhdestä bike lehdestä,että yhessä suikissa on 1,0 kilon paineilla takarenkaasta mitattu 180hv sitten 1,5kilon paineilla 260hv ja 1,8 kilon painella 400heppaa,et revitään siitä?
- Hih
paroni kirjoitti:
luvin yhdestä bike lehdestä,että yhessä suikissa on 1,0 kilon paineilla takarenkaasta mitattu 180hv sitten 1,5kilon paineilla 260hv ja 1,8 kilon painella 400heppaa,et revitään siitä?
Tuon MTT Turbinen R-R Allison kaasuturbiinista irtoaa 320hp ja kyseinen moottori on peräisin 50-luvulta,vastaavan kokoisesta ja painoisesta nykyaikaisemmasta turbiinista irtoaa pitkälle yli 1000hp.
Maksaa vaan nuo helikopteriin tarkoitetut moottorit ihan vitusti.
Ovat myöskin käytöltään erittäin tarkkoja,eikä siedä kiviä tai muuta roinaa yhtään imuilman mukana.
- hakke
luin yhdestä lehdestä että venäjällä olisi rakenneltu vanhaan Katanaan tuplaturbo ja 920 heppaa takakumista.
- trhw
... ja kun moottori käynnistettiin niin puolet pyörästä oli tuolla ja toinen jossain muualla. runko ei kestä ajaa semmosella
- Anonyymi
Joo kyllähän näitä tehoja ihmetellään , voi se pyörä kulkee miten vaan mutta eihän sitä kaikki pysty käsittelemään. 300km/t on kamala vauhti mp :llä pieni epätasaisuus tiessä voi olla kohtalokasta ? Nämä ammattilaiset on eri juttu.
- Toro
No tolla on n. 400heppanen turbo hayabusa, otsikon nimisessä leffassa näkyy sen menoa, mm. keulii 300 kmh:s ihan mukavasti viel...
- 1100
Jotenkin tuntuu fysiikanlakien vastaiselta keuliminen tarkoituksella 300 km:n tuntivauhdissa. Olen itsekin ajanut noin kolmeasataa, ja jos siinä vauhdissa alkaa keulia, niin luulenpa pyörän kippaavan yli. On meinaa aika kova ilman paine pyörän etupuolella ja se jos pääsee painamaan pyörän alle voi mennä yli. Tietenkin takana oleva "tuki" estää kippaamisen.
- Blackbird
1100 kirjoitti:
Jotenkin tuntuu fysiikanlakien vastaiselta keuliminen tarkoituksella 300 km:n tuntivauhdissa. Olen itsekin ajanut noin kolmeasataa, ja jos siinä vauhdissa alkaa keulia, niin luulenpa pyörän kippaavan yli. On meinaa aika kova ilman paine pyörän etupuolella ja se jos pääsee painamaan pyörän alle voi mennä yli. Tietenkin takana oleva "tuki" estää kippaamisen.
keulimisessa lienee edelleen n. 320km/h ja ruotsissa ajettu, tietenkin... Patrick jotain, en muista sukunimeä, ajeli muutama vuosi sitten ahdetulla Bläkkärillä, ilman katteita... Aika kova ilmanpaine siinä kyllä jo on :) Taitaa olla sama heppu Ghostriderillakin joissain osuuksilla...
- Jamppa
Eikö kukaan osaa vastata Janin alkuperäiseen kysymykseen: Mikä on nopein vakiopyörä varttimaililla?
- yammu
Taitaa olla suzukin Hayabusa, edelleenkin. Ainakin se voitti jossin eurooppalaisen lehden testissä Kawan silloin aikoinaan.
- motoristo
yammu kirjoitti:
Taitaa olla suzukin Hayabusa, edelleenkin. Ainakin se voitti jossin eurooppalaisen lehden testissä Kawan silloin aikoinaan.
Busan varhaiset mallit kulkivat useimmissa testeissä hiukan ZX-12:aa nopeammin ja hiukan yli kolmeasataa, ei toki aina. Sittemmin Busa rajoitettiin 299:iin.
Sekä Busaa että Kawaa näkee jonkin verran viritettyinäkin, pelkkä viriputki ja kunnon säädöt taitavat nostaa tehot liki pariin sataan? Muutamat ovat asennelleet ilokaasuja ja turboja. Kai tuollaisesta voi ottaa neljättäsataa hevosvoimaa ja vielä pystyy ajamaan liikenteen seassa.
- Jarkko
Mielestäni jollakulla Lappeenrannan kaverilla on vähän popitettu (n:330hv) kawa katukäytössä...
- Inertia
Minusta tämä on ollut ihan hyvä "näppituntuman" hakemisessa.
http://www.syclone.freeserve.co.uk/rivals.htm
Näyttää kaveri jonkinverran ylläpitävänkin / rehellisyyttä tuntuu olevan myös.
- Anonyymi
Tämän päivän autot pesee jokaisen vakiopyörän mennen tullen kokeiltu on.
- Anonyymi
No en tiiä. Joku Transit taitaa kyllä jäädä monella moottoripyörälle.
- Anonyymi
Hyvin harva nykyinen auto pystyy moottoripyörän suorituskykyyn. Ei tarvitse olla kovinkaan kummoinen tonninen moottoripyörä kun sillä pesee 600 hv auton.
- Anonyymi
Joo kyllähän se pyörä kulkee, mutta ei sitä tavallinen motoristi pysty täysillä käskemään, voi henki olla vaarassa sitä saa painaa voimalla etupäätä alas ettei nouse ilmaan ?
- Anonyymi
Ajoin kerran PV:tä missä oli 80 malossi ja 22 kaasari ja tehari. Meni niin saatanasti että meinasin ajaa sen loivassa kurvissa soratiellä lepikkoon.
- Anonyymi
Polkupyörällä jättää kaikki nuo edellämainitut. Polkupyörällä Ei ole
kukaan ajanut niin kovaa kuin sillä ikinä pääsee. Eikä kerrota sen huippunopeutta
toisin kuin moottoripyörillä. Monesti se on rajoitettu 300km/h.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759