vaikka asteita ja tiet kuivina. suolaus on hölmöläisten puuhastelua:: kolarit.ulosajot.lisääntyneet ku VT tiet moskan peitossa.
Vastaukset 11
- seolivarmaan
Varmaan siinä pelossa suolaa kun iltasella lämmöt laskee ettei tiet vaan jäädy. Sit on auton lasit ja kaikki ihan paskassa ja tekee tosi hyvää. Turhaa ja kallista kaikille. Oma vika jos on huonot talvirenkaat tai ei renkaita ollenkaan tai ei vaikka osaa ajaa.
- joo, kyllähän
se rajoittaa ajelua jos ei ole "renkaita ollenkaan"....terävä havainto..:)
- n.65 000 vuosiu
Jos,ette tiedä tuon suolauksen funktiota on parempi,kun pitää päänsä kiinni asioista joista ei ymmärrä.Tai viisaampaa olisi laittaa edes kysymyksen muotoon?Sellaisia renkaita ei ole vielä toistaiseksi keksitty jotka pitäisivat ns mustallajäällä.Ei auta vaikka olisi kuinka hyvät kitkat tai nastat.
- Anonyymi
No ei ole kyllä sellaisiakaan renkaista jotka toimisivat 10 sentin suolapaskassa.
- TVHjaDESTIA=SDP
Maanteiden suolausta luvattu vähentää kovasti. tuntuu et lisätty talvi talvelta. varmaankin yksi syy:: destian kuorma-autoja ajelee SDP väkeä?? ja kuskin hommelit jäävät isiltä pojille.eli muutosta ei oo luvassa. harmi
- Anonyymi
Lisätty tietysti ja mikä bisnes tuo paskanlevittäminen onkaan.Etelä suomessa kun ensimmäinen lumihiutale on maassa on satoja suolakuskeja paskanlevityksessä.Se on tunti sateen alkamisesta ja sivutietkin on harmaan suolapaskan peitossa.Tiekuntoisuus luokka 1 noin 96tonnia suolaa per kilometri talven aikana.Ei siis ihme,että jarrusatula on jumissa keväällä ja auton helmapelti kukalla.
- huda hudaa
En tiedä missä aloittaja on ajellut, mutta Keuruun alueella teitä ei edes suolata ja Keuruuta koskee keskustelun otsikko "Keuruu". Kevät on se ilmiö, joka Keuruunkin alueella laittaa loskan roiskumaan.
- Tavis kuski.,
Liukkauden torjunta on hyvä asia. esim. teiden risteyksiin .kurveihin. ala.ylämkiin hiekkaa ja tiekarhun terää.sekä asialliset nastarenkaat auton alle.pitäs toimia.Muistaakaa kuskit 80 km/ h talvinopeusrajoitus.
- PerusMaukka.,
Lauantaina 26.3.2011 multian kivinen tum.punasella KA levitteli suoloja keuruu-mänttä-keuruu kuivalle tielle.hölmöläisten puuhaa.Kyllä se kesä tullee ilman suolaakin.
- Olli Päivikkö
Siitä varmaankin maksetaan Kiviselle?Tuskin ilmaiseksi ajelee?
- Anonyymi
Kuka kuittia kyselee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91777Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118551Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473