Elikkä, tallensin tiedoston photoshopilla ja valitsin tiedostotyypiksi PSD:n, mutta syystä tai toisesta tiedosto ei tullutkaan psd-muotoon vaan siitä jäi pelkkä "File". Tallennuksessa ei ilmeentynyt mitään ongelmia, ohjelma ei ilmoittanut virheviestejä yms. ja tallennuksen jälkeen kopioin tiedoston muistitikulle. Tiedostoa oli työstetty CS4:lla ja tarkoitus oli avata sen CS5:llä., mutta Photoshop sanoo vain, että tiedosto on väärän lainen. Olisiko kuvaa mahdollista saada pelastettua millään tavalla? Ehkä sen voisi avata jollain toisella ohjelmalla?
Olisin hyvin kiitollinen, jos joku voisi vastata, sillä tein kuvan kanssa ison työn ja minulla ei ole mahdollisuutta saada alkuperäistä tiedostoa enää mistään.
Olisin hyvin kiitollinen, jos joku voisi vastata, sillä tein kuvan kanssa ison työn ja minulla ei ole mahdollisuutta saada alkuperäistä tiedostoa enää mistään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taitaa mahdollisuudet olla aika minimaaliset pelastamisen suhteen.
Katso ensinnäkin paljonko se file vie tilaa. 0kt vai 20mt :) Se kertoo vähän onko edes mitään dataa ko. teidostossa, eli sillä ei ole mitään päätettä tällä hetkellä?
Ongelmallisempaa sitten onkin palauttaminen. Voit kokeilla laittaa tiedostopäätteeksi psd,jpg, mutta aika epätoivoista.
Kokeile nimetä sen kopio uudelleen xxxx.PSD muotoiseksi, josko se tulisi sille ohjelmalle paremmin ymmärrettäväksi.
Voit myös yrittää avata sitä esim ilmaisella Irfanview-ohjelmalla. Jos se tiedostopääte on väärä, siitä tulee ilmoitus. Irfanview näyttää sen kuitenkin, mikäli siinä tiedostossa on jokin tunnistettava kuvamuoto.
www.irfanview.com
Plugins osa kannattaa asentaa mukaan. Sen saa myös suomenkieliseksi.