moikka

voiko mokkulalla jakaa verkkokiintolevyä?
6209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei

Äänestä
  • Hieman liian lyhyt vastaus. Temppuilemalla saa hieman bittejä valutettua.

    Hankaluutena on se että mokkula toimii osoitteenkäännön takana ja ulosmenevä kaista on surkeaakin huonompi.

    Äänestä

Itse olen siirtänyt oman Huawei USB-mokkulan langattomaan telakkaan ja voin nyt käyttää mokkulaa langattomasti kaikilla kodin tietokoneilla mm. iPod Touchilla.

Manuaalista huomasin, että kun siinä on 2 Ethernet porttia ja yksi USB-portti niin niiden kautta voisi jakaa printerin ja verkkolevyn mutta näyttää olevan myös rajoituksia. Esim. :

FILE SERVER (ATTACHED STORAGE)
GlobeSurfer® X.1 includes a file server function that allows external hard disk drives to be attached to the device via the secondary USB port.

Once the external disk drive is connected, it can be shared by all computers on the LAN.

Please note that the external hard disk drives must be formatted as ““FAT”” (File Allocation Table) format in order to read and write to the disk.

NTFS (New Technology File System) format is supported for ‘‘read’’ only,
and will not enable you to write to the disk. It is possible to re-format your external hard drive in FAT32 format through the GlobeSurfer® X.1 device if you require read/write functionality.


Eli suomeksi levy pitäisi olla formatoitu vanhaan FAT formaattiin jos haluaa sekä lukea, että kirjoittaa. Uudella NTFS formaatilla voi vain lukea levyä. Toimiiko tämä homma käytännössä niin ei ole harmainta aavistustakaan.

Option GlobeSurfer X.1 GS1001-11484

X.1:llä voit jakaa mokkulan nettiyhteyden koko perheelle ja varmistat kiinteän DSL-linjan USB-modeemilla. Voit myös jakaa USB-tulostimen tai muistitikun kaikkien käyttäjien kesken ja muodostaa kotiverkon helposti kaikille kodin tietokoneille.

http://www.mobileworld.fi/PublishedService?file=&pageID=3&action=view&groupID=376&OpenGroups=376

http://www.option.com/en/products/products/mobile-broadband-routers/x1/

Äänestä

Ei ollut kysymys mokkulan nettiyhteyden jaosta muille koneille vaan verkkolevyn käyttämisestä niin että se on mokkulalla netissä.

Äänestä
  • Mistäs tiedät, et ole alkuperäinen kysyjä.

    Äänestä

Ei varsinaisesti jakaa, mutta jos haluat ainoastaan tiedosjensiirron, niin asenna koneisiin esim. TeamViewer ohjelma.
Verkkolevyn tai sen hakemisto pitää kuitenkin olla "MAPattynä" työasemaan.
Sitten vaan yhteys TeamViewer:n tiedostonsiirrolla.
Vaatii tietenkin sen, että toisen koneen luona on joku välittämässä ID:n ja salasanan sekä hyväksymässä yhteyden.

Kotisivu: www.teamviewer.com

Tossa sen työasemaversio:
http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerQS_fi.exe

Tossa on siitä muistitikulta käynnistettävä versio:
http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerPortable.zip

Testattu on ja toimii hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

voiko mokkulalla jakaa verkkokiintolevyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu