soopeli-valkoinen

soopeli, erot?

Mikä on soopeli-valkoinen?
Miten se eroaa normaali soopelista?

9

2236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soopelit
    • VREQW

      Tietääkö kukaan mikä on tuo SOOPELI-VALKOINEN?

      • Venla1947

        Soopeli valkoinen on ihan tavallinen soopeli collie, normaalein valkoisin merkein. Tuota sanontaa väristä ei vain enää juuri käytetä :)


    • epäselvää yhä

      Nyt en ymmärrä...

      Miksi koiranetissäkin on jotkut colliet: soopeli-valkoinen ja jotkut "vain" soopeli?

      Voisiko joku vielä vääntää rautalangasta?

    • linkkiä kiitos

      en ole törmännyt näihin. laittaisitko linkin sinne missä näitä lukee. en ole meinaan kuullut (omistan colliesta kertovan kirjan vuosimalli 70-80 lukua eikä sielläkään missään mainita tällaisesta). laitan linkki, niin näen omin silmin.

    • kysyjäjh
    • venla1947

      Joissain maissa vielä on käytössä soopeli-valkoinen. Se on kuitenkin aivan sama asia kuin pelkkä soopeli. Ei tarvitse vääntää siis rautalangasta. Koirien värissä ei ole siis mitään eroja.
      Esim joskus suomessakin collie rekisteröity sanonnalla soopeli-valkoinen
      http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=SF237805/72

    • kysyjäjh

      Aha, kiitos :) Nyt ymmärrän.

    • Oikeasti ei ole olemassa väriä nimeltä dominanttisoopeli. Kyseessä on vain collieharrastajissa tiukkaan istuva käsitys, että joku soopelin versio olisi jotenkin "vahvempi" kuin muut. Ilmeisesti harhaluulo on saanut alkunsa homotsygoottisesta soopelista. Colliella esiintyy A-lokuksessa kahta eri alleelia. Soopelin alleeli on Ay, joka on dominoiva eli hallitseva, ja merkkivärin at, joka on resessiivinen eli peittyvä. Collie, jonka genotyyppi on AyAy eli homotsygoottinen, on ulkoisesti soopeli ja saa toisen collien kanssa vain soopeleita pentuja, oli se toinen collie minkä värinen tahansa. Epäilen, että oman collieni emä on tätä tyyppiä, vaikka en voi sitä mitenkään todistaa. Sen molemmat vanhemmat ja kaikki pennut ovat soopeleita, joten teoriassa se on mahdollista ja melko todennäköistä. Periaatteessahan se sitten tavallaan on vahva soopeli, mutta dominanttisoopeli on genetiikan kannalta hiukan harhaanjohtava nimitys.

      Soopeli voi olla myös nk. trikinkantaja, eli se on genotyyppiä Ayat ja heterotsygootti. Se näyttää soopelilta, mutta kantaa merkkiväriä ja voi saada merkkivärisiä jälkeläisiä. Oma koirani on varma trikkiä kantava soopeli, koska sen isä on tricolor. Jos kaksi tricoloria kantavaa soopelia astutetaan keskenään, voi syntyä sekä homotsygootteja että heterotsygootteja soopeleita että tricolor-pentuja. (Tricolor= merkkiväri yhdistettynä valkeisiin laikkuihin.)

      Sitä, kantaako koira merkkiväriä, ei välttämättä voi päätellä ulkonäöstä. Soopelin sävy voi vaihdella vaaleankellervästä, hiukan mustin karvankärjin somistetusta sävystä tumman mahonginpunaiseen runsaalla mustalla varjostuksella. Oman koirani turkin väri ei tosin ole välttämättä vielä valmis, se kun on vasta vuosi seitsemän kuukautta , mutta se on varsin vaalea, ja on ihan varma trikinkantaja. Sitä en tiedä, millaiset värin voimakkuutta säätelevät tekijät collieen on jalostettu. Sen sijaan belgin tervut, jotka ovat varmoja "tuplasoopeleita", joskin maskillisia sellaisia, voivat olla hyvinkin tummia. Niillä on tosin maski, mutta myös hyvin vaaleita yksilöitä...

      Tricolor taas on tyypiltään merkkivärinen eli atat. Toisen trikin kanssa se saa vain trikkejä pentuja, soopeliin yhdistettynä jälkeläisten värit riippuvat siitä, kantaako soopeli trikkiä vai ei. Yksikin soopelille syntynyt trikki tai soopelin toisena vanhempana ollut trikki kertoo heti, että se koira kantaa trikkiä.

      Collien soopelin virallinen nimitys pitäisikin kai olla soopeli valkein merkein, mutta koska kaikilla rodun edustajilla on jonkinlaiset valkeat merkit, ei niitä tarvitse rodun harrastajien parissa erikseen mainita, vaan voidaan puhua vain soopelista (tai sitten merlestä, jos koira onkin merle). Trikki sitten eroaakin tästä kaanonista, kun sen nimessä valkeat merkit jo on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. 45
      978
    Aihe