soopeli-valkoinen

soopeli, erot?

Mikä on soopeli-valkoinen?
Miten se eroaa normaali soopelista?

9

2670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soopelit
    • VREQW

      Tietääkö kukaan mikä on tuo SOOPELI-VALKOINEN?

      • Venla1947

        Soopeli valkoinen on ihan tavallinen soopeli collie, normaalein valkoisin merkein. Tuota sanontaa väristä ei vain enää juuri käytetä :)


    • epäselvää yhä

      Nyt en ymmärrä...

      Miksi koiranetissäkin on jotkut colliet: soopeli-valkoinen ja jotkut "vain" soopeli?

      Voisiko joku vielä vääntää rautalangasta?

    • linkkiä kiitos

      en ole törmännyt näihin. laittaisitko linkin sinne missä näitä lukee. en ole meinaan kuullut (omistan colliesta kertovan kirjan vuosimalli 70-80 lukua eikä sielläkään missään mainita tällaisesta). laitan linkki, niin näen omin silmin.

    • kysyjäjh
    • venla1947

      Joissain maissa vielä on käytössä soopeli-valkoinen. Se on kuitenkin aivan sama asia kuin pelkkä soopeli. Ei tarvitse vääntää siis rautalangasta. Koirien värissä ei ole siis mitään eroja.
      Esim joskus suomessakin collie rekisteröity sanonnalla soopeli-valkoinen
      http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=SF237805/72

    • kysyjäjh

      Aha, kiitos :) Nyt ymmärrän.

    • Oikeasti ei ole olemassa väriä nimeltä dominanttisoopeli. Kyseessä on vain collieharrastajissa tiukkaan istuva käsitys, että joku soopelin versio olisi jotenkin "vahvempi" kuin muut. Ilmeisesti harhaluulo on saanut alkunsa homotsygoottisesta soopelista. Colliella esiintyy A-lokuksessa kahta eri alleelia. Soopelin alleeli on Ay, joka on dominoiva eli hallitseva, ja merkkivärin at, joka on resessiivinen eli peittyvä. Collie, jonka genotyyppi on AyAy eli homotsygoottinen, on ulkoisesti soopeli ja saa toisen collien kanssa vain soopeleita pentuja, oli se toinen collie minkä värinen tahansa. Epäilen, että oman collieni emä on tätä tyyppiä, vaikka en voi sitä mitenkään todistaa. Sen molemmat vanhemmat ja kaikki pennut ovat soopeleita, joten teoriassa se on mahdollista ja melko todennäköistä. Periaatteessahan se sitten tavallaan on vahva soopeli, mutta dominanttisoopeli on genetiikan kannalta hiukan harhaanjohtava nimitys.

      Soopeli voi olla myös nk. trikinkantaja, eli se on genotyyppiä Ayat ja heterotsygootti. Se näyttää soopelilta, mutta kantaa merkkiväriä ja voi saada merkkivärisiä jälkeläisiä. Oma koirani on varma trikkiä kantava soopeli, koska sen isä on tricolor. Jos kaksi tricoloria kantavaa soopelia astutetaan keskenään, voi syntyä sekä homotsygootteja että heterotsygootteja soopeleita että tricolor-pentuja. (Tricolor= merkkiväri yhdistettynä valkeisiin laikkuihin.)

      Sitä, kantaako koira merkkiväriä, ei välttämättä voi päätellä ulkonäöstä. Soopelin sävy voi vaihdella vaaleankellervästä, hiukan mustin karvankärjin somistetusta sävystä tumman mahonginpunaiseen runsaalla mustalla varjostuksella. Oman koirani turkin väri ei tosin ole välttämättä vielä valmis, se kun on vasta vuosi seitsemän kuukautta , mutta se on varsin vaalea, ja on ihan varma trikinkantaja. Sitä en tiedä, millaiset värin voimakkuutta säätelevät tekijät collieen on jalostettu. Sen sijaan belgin tervut, jotka ovat varmoja "tuplasoopeleita", joskin maskillisia sellaisia, voivat olla hyvinkin tummia. Niillä on tosin maski, mutta myös hyvin vaaleita yksilöitä...

      Tricolor taas on tyypiltään merkkivärinen eli atat. Toisen trikin kanssa se saa vain trikkejä pentuja, soopeliin yhdistettynä jälkeläisten värit riippuvat siitä, kantaako soopeli trikkiä vai ei. Yksikin soopelille syntynyt trikki tai soopelin toisena vanhempana ollut trikki kertoo heti, että se koira kantaa trikkiä.

      Collien soopelin virallinen nimitys pitäisikin kai olla soopeli valkein merkein, mutta koska kaikilla rodun edustajilla on jonkinlaiset valkeat merkit, ei niitä tarvitse rodun harrastajien parissa erikseen mainita, vaan voidaan puhua vain soopelista (tai sitten merlestä, jos koira onkin merle). Trikki sitten eroaakin tästä kaanonista, kun sen nimessä valkeat merkit jo on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1236
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1111
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      98
      833
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      308
      792
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      609
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe