Äärettömään takentaminen

asdklop

Voisiko joku ystävällinen kanssaihminen selittää muutamin sanoin miten tarkennetaan äärettömään manuaalitarkennuksella..Kiitokiitoskiitos!

7

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odyssey Dawn

      No siten, että säädät tarkennuksen ∞ -merkin kohdalle
      Käytännössä tuolle ei ole käyttöä

    • fixfokus

      Tuossa jo joku ehti heittää vastauksen perustuen kysymyksen sanatarkkaan tulkintaan.
      Ilmeisesti tarkoitit kuitenkin sitä etäisyyttä johon tarkennusetäisyys on manuaaalisesti asetettava jotta saataisiin haluttu terävyys tietystä pisteestä äärettömään. Eli ns. hyperfocal piste. Muistaakseni tuo se oli niin että etäisyyden ollessa säädettynä tuohon hyperfocal etäisyyteen kaikki kohteet tuon etäisyyden puolestavälistä äärettömään piirtyvät (riittävän) tarkasti. Tuo etäisyys riippuu mm tä mikä on riittävän tarkka, eli kuinka ison suurennoksen aikoo otoksestaan tehdä.
      Googlettamalla hyperfocal:lla löysin joskus aikanaan laskurin jolla tuon etäisyyden sai laskettua.
      Nykyisin tulee harvemmin tuota ajateltua, mutta ennen kaitafilmiaikana kamera oli aina "esisäädettynä" tuolle etäisyydelle.

    • puolestavälistä?
      • fixfokus

        Miten vain. Tuo hyperfocal etäisyyden puolestavälistä äärettömyyteen ulottuva tarkkuus on aika yleisesti käytetty ja ainakin itselleni riittävä likiarvo.

        Esittämässäsi linkissäkin oli esimerkkinä mm "Tarkentamalla vähän yli 3 metriin syväterävä alue ulottuu vajaasta 2 metristä äärettömyyteen" Jos katsot sitä kuvaa niin voit arvioida mitä tämä esittäjä piti "vähän yli 3m:nä" ja samaa tarkkuutta voit sitten soveltaa siihen "vajaa 2m:iin".

        Kentällä tulee harvemmin mitattua kovin tarkkoja etäisyyksiä puhumattakaan että ehtisi/viitsisi laskea tarkkaa H etäisyyttä. Käytännössä muistaa arvot muutamalla polttovälillä ja aukolla.


      • Tuo hyperfocal
        fixfokus kirjoitti:

        Miten vain. Tuo hyperfocal etäisyyden puolestavälistä äärettömyyteen ulottuva tarkkuus on aika yleisesti käytetty ja ainakin itselleni riittävä likiarvo.

        Esittämässäsi linkissäkin oli esimerkkinä mm "Tarkentamalla vähän yli 3 metriin syväterävä alue ulottuu vajaasta 2 metristä äärettömyyteen" Jos katsot sitä kuvaa niin voit arvioida mitä tämä esittäjä piti "vähän yli 3m:nä" ja samaa tarkkuutta voit sitten soveltaa siihen "vajaa 2m:iin".

        Kentällä tulee harvemmin mitattua kovin tarkkoja etäisyyksiä puhumattakaan että ehtisi/viitsisi laskea tarkkaa H etäisyyttä. Käytännössä muistaa arvot muutamalla polttovälillä ja aukolla.

        ”Tuo hyperfocal etäisyyden puolestavälistä äärettömyyteen ulottuva tarkkuus on aika yleisesti käytetty ja ainakin itselleni riittävä likiarvo”

        —no selitäppä vielä minulle ymmärtämättömälle mikä on ”hyperfocal etäisyyden puoliväli”

        ”Kentällä tulee … puhumattakaan että ehtisi/viitsisi laskea ”
        —joo se on kamalan hidasta ja vaikeaa nuo kerto ja jakolaskut kentällä :)


      • lklfagfk....

        Kyllä ennen oli helppoa.
        Valittiin haluttu käyttöaukko ja sille tuleva terävyysalue objektiivin asteikosta. Sitten vain hilattiin kyseisen aukon äärettömänpuoleinen merkki äärettömän kohdalle. Samalla näki myös lähimmän terävyyspisteen etäisyyden.


    • 25

      Ongelma lienee nykyisillä zoom-objektiiveilla, joissa ei ole ∞-merkkiä ja objektiivi tarkentuu äärettömän "yli". Helpointa on tarkentaa "kaukana" olevaan kohteeseen, muutama sata metriäkin yleensä riittää. Tarkennuksen merkkivalot toimivat manuaalitarkennuksessa, kun painaa laukaisimen puoliväliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3328
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      1640
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      80
      1149
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      146
      1086
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      951
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      46
      904
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      178
      895
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      892
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      846
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      785
    Aihe