Tehdäänpäs aloitus aiheesta.
Pidetään miitti laivalla, mihin kaikki halukkaat ja haluttomat on tervetulleita erikseen kutsumatta. Jokainen huolehtii hytin varauksen itse tai ryhmässä.
Passi:
Mukaan tarvitaan voimassa oleva passi tai uuden mallinen henkilökortti, vaikka sitä ei tarkistetakaan (asiasta voi kinata muualla kuin täällä).
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/CE0576C3C0519482C22571CE004D31BD?opendocument
Laiva / satama:
http://www.tallinksilja.com/fi/ships/balticPrincess/
http://www.tallinksilja.com/fi/destinations/terminals/helW/
Liput:
https://netshop2.tallink.com/iki/do/booking/search?lang=fi_FI
Hyttejä on vielä hyvin saatavilla, koska aikaa on runsaasti.
Lippuja laivaan saa myös muualta, kuin tallinkilta.
Ilmoittautuminen:
Ei pakollista, mutta on hyvä tietää, ketä paikalla odottaa olevan.
Ilmoita tulemisesta tähän ketjuun tai nutku4cm sätijäiselle.
Lähtijöitä on jo varmistunut, eli laivan pilli soi joka tapauksessa :)
30+, 11.6 Risteilymiitti, Tallinna, Baltic Princess
18
807
Vastaukset
Mä voisin hyvinkin ajatella lähteväni mukaan, katotaan sitte lähempänä.
Hytti varattuna.
Se viestin editointi olisi kätevää, kuten myös otsikon muuttaminen näihin omiin viesteihin!
Tässä vielä lähtöajat erikseen:
Lähtöpaikka: 11.06.2011 Lauantai 18:30 Helsinki-Länsisatama
Saapumispaikka: 12.06.2011 Sunnuntai 16:30 Helsinki-Länsisatama- Cesar*
Juups... Hyvin oli vielä hyttejä kun äsken varasin omani.
Hytti varattu! 4 hengen parasta A-luokkaa. 2 kulkijaa on siihen ainakin tulossa ja voi harkita, jos joku haluaa vielä samaan hyttiin. (1.6.2011 mennessä pitää ilmoittaa matkatoimistoon muutokset).
Tämä hytti on sitten täynnä! Neljä miestä ja neljä sänkyä. Vois muuten Helsingissä ennen lähtöä törmäillä jossain, jos jollakulla on aikaa? Noi 3 muuta kaveria tulee suoraan satamaan 17 kieppeillä.
Nyt on johnnykin varannu hyttipaikkansa.
Tallinkin hyttivaraukset alkaa olla täynnä, jäljellä on enää Sviiti tai Executive-sviitti vaihtoehtoja.
Lippuja saa vielä esim. matkapojilta joka hyttiluokkaan
http://www.matkapojat.fi/17:30 olemme noin tuntia ennen lähtöä terminaalin 2. kerroksen baarissa heti portaiden yläpuolella, kannattaa ottaa hyttiliput heti tullessa ettei tule kiire sen kanssa.
18:00 aikaan on ensimmäinen kattaus, mihin osa menee.. siirrytään kaikki ajoissa laivaan.
19:30 voitaisiin taas tavata syönnin ja kauppareissujen jälkeen perinteisesti karaoke puolella laivan etuosassa.Jos vois ehdottaa... Länsitreminaalissa on kakkoskerroksessa lipuntarkastusporttien jälkeen tilavempi baari. MIten ois sinne kokoontuminen siinä 17.30 maita? Oispahan jo ikäänkuin menossa, kun on käyttäny lipun koneessa. Mutta ei se ole ongelma tuokaan Nutkun ehdotus.
http://www.portofhelsinki.fi/matkustajille/terminaalien_palvelukartta
(Valitse Länsiterminaali vasemmalta ja sitten alhaalta 2.krs)Hyvä idea, onpahan sitten viralliset osuudet hoidettuna!
Eli maihinnousukortilla suoraan sisään porteista, minkä tiskiltä saatte (entinen passien tarkastus) ja sinne perimmäiseen baariin, mistä sitten laivallekin siirrytään.nutku4cm kirjoitti:
Hyvä idea, onpahan sitten viralliset osuudet hoidettuna!
Eli maihinnousukortilla suoraan sisään porteista, minkä tiskiltä saatte (entinen passien tarkastus) ja sinne perimmäiseen baariin, mistä sitten laivallekin siirrytään.Ilmeisesti ei ole ketään sellaista tulossa joka ei tietäisi jotain muuta joka tietää taas jonkun muun?. Koska siellä peräbaarissa onkin jo hankalampi oudon löytää ryhmä.. Missä siellä sitten olemmekin. Nyt viimeistään kannattaa olla ainakin kahden muun miittiläisen numero tallennettuna että ei tarvitse orpona etsiskellä terminaalissa...
Eiköhän me törmäillä, olemme ensimmäisessä kattauksessa myös syömässä poikaystävän kanssa.
Jahasjuujuu! Lähtö lähestyy ja pieni viime hetken muutos. Yhdelle kaverille tuli ylivoimainen este, niin ois yks paikka vapaana meidän hytissä nopealle lähtijälle. Jokatapauksessa illalla tapaamme terminaalissa tai viimeistään laivalla. Muistakeepa juoda päivän aikaan nestettä, että ei tule uupumus. Alkoholiin emme koske ennen iltaa!
Olihan se reissu. Kivaa oli. Naurettiin ja itkettiin sopivassa suhteessa. Kiiitos erityisesti Nutkulle. Keskitanko on varmaan paikallaan? Hyvää kesää kaikille muillekin mukana notkuneille!
Paikallaan on vielä, ei irti lähtenyt :) Kiitos myös kaikille paikalla olleille!
Kiitos myös minunkin puolesta:o) Oli hauska reissu!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3178827Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat825402Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3094856SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703370Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32822Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42182Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal472112Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72098- 1132066
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401963