Hei! Elikkä ens kesäksi olis mahtava päästä kreikkaan tai siltä ainakin tuntuu. Tarkotus olis vuokrata kämppä ja sen ei tarvi olla iso, sillä menen yksin tai ehkä yksi kaveri mukanani, joten millä hinnoilla mennään? aika olis kuukauden joko kesä- tai heinäkuussa. Ikinä en ole kreikassa käynyt, joten en siitä paljon muuta tiedä kuin mitä netistä olen lukenut ja sen perusteella lefkas on alkanut kiinnostaa, onko muita ehotuksia paikasta? Kokemuksia lefkasista kaipaan myös. Vähän nuita lentolippuja kans olen katellut niin mikä on yleensä keskimääräinen hinta ym.? Opiskelija budjetilla ollaan menossa, joten se ei ole ihan niin suupieliä nostattava:) Kaikki asiallinen info on tervetullutta!
Kreikkaan kesäksi 2011
6
308
Vastaukset
- ss
Kukaudesta voit varautua maksamaan 250-350 euroa, riippuen paikasta. Näköalat merelle nostaa hintaa ja tietenkin kämpän ikä ja kalustus. Tarkoitan tässä nyt kaksioiden hintoja. Hyppää Lefkasilla lautaan ja mene Ithakalle tai Kefaloniaan, ovat ainakin mun mielestäni kauniimpia paikkoja. Lefkasin hintoja en tiedä, mutta luulen sen olevan samaa luokkaa, kuin nuilla em saarilla. Turisteja on Lefkasilla enemmän, joten voi olla vaikeampaa löytää rauhallinen kämppä.
- Miimi-_
Kiitos vinkeistä nimittäin tuo Kefalon on alkanut kiinnostamaan paikkana aika paljon minua ja mitä on lukenut, että suht turvallinen paikkakin on(ajatellen, että jos yksin menee, ettei tarvi pelätä kidnauppausta joka kulman takana) vielä kun on ongelmana että en löydä vuokra-asuntoja niinkö yhtään mistää, eikö niitä ole vai enkö osaa vain etsiä? Sitte tuo lentäminenkin mietityttää kun kefaloniaan maksaa lennot mitä oon katellu about.500euroa ja sama prevezaan, mutta ateenaan pääsisi yli puolet halvemmalla niin olisiki siinä mitään järkeä että menisi junalla prevezaan ja siitä lautalla kefaloniaan? Minkälaista ja minkä hintaista on junalla matkustelu kreikassa?
- ss
Kefalonia on todella turvallinen. Juna on edullinen liikkumismuoto. Ateenasta pääsee suoralla bussilla Kefaloniaan, hinta hieman alle 40 euroa. Bussi tulee Patran kautta, jonka kautta pääsee myös junalla, hinta samaa luokkaa. Mielestäni ei kannata lähteä Prevezan/Lefkadan kautta, jos Ateenaan lentää ensiksi.
Btw, finnmatkoilta saa aika edullisia lentoja suoraan Kefaloniaan, tosin kesä-heinäkuussa taitaa maksaa 350 euron luokkaa, tsekkaa Finnmatkojen sivuilta.
Kämpän etsiminen on ainakin ekakertalaiselle hieman hankalaa. Mut jos ihan oikeesti haluat kämpän, niin voisin jelppiä, asun Kefaloniassa, tosin juur nyt Suomessa. Tunnen yhden välittäjän, asun nimittäin hänen talossaan, todella luotettava ja kiva perhe hänellä .Lähtö Kefaloniaan olis tossa parin viikon sisällä.
Jos kiinnostaa niin voin linkin laittaa ko. välittäjän sivulle ? Voit hoitaa vuorauksen hänen kanssaan suoraankin. - Miimi-_
Suur kiitos hyvistä vinkeistä, yksinkertaisti asioita paljon! Olisi tosi mukavaa jos voisit laittaa linkkiä, sillä reissu ei ole oikeestaan muusta kiinni kuin siitä kämpästä.
- ss
Tossa pari linkkiä
http://www.ppk.gr/index.php
http://www.kefalonianproperty.com/en/homes_to_let.asp
- ss
Miimi, lähetä mailiosoite, niin voin pistää kuvia yhdestä kohteesta finngreek(at)hotmail. fi. Saat sitten muutaman linkinkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825872
- 1293965
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463919- 663594
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72497- 272214
- 2042121
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332109Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4451823