.
alkaahan sitä totuutta jo tulla
"Liitosten yhteydessä luvataan, että asiat säilyisivät ennallaan, ja todellisuus onkin toisenlainen. Kuntaliitostutkija Kari Leinamon mukaan liitossopimus on usein jyrkässäkin ristiriidassa sen kanssa mitä myöhempi kehitys on.
Lisäksi liitossopimuksen umpeuduttua kunta ei ole enää vastuussa siinä sovituista asioista."
http://www.yle.fi/alueet/pohjanmaa/pohjanmaan-radio/2011/03/kuntaliitossopimukset_lupaavat_usein_liikaa_2457875.html
.
Kuntaliitoksissa valehdellaan
21
284
Vastaukset
- !!!!!!!!
Taas Laihian suurisuu linkittelee, tee joskus muutakin.
- Kylmät Faktat:.!1%#+
.
puhuvat puolestaan, valitettavasti
Että turha tulla sitten jälkeen päin valittelemaan kun asiat meni ihan toisin kuin oli "sovittu"
. - Ei saa rakennuslupia
Elykeskuksen ympäristöosasto on suurin maaseudun jarru nykyään.
- UUDET ELYN OHJEET
Kaikki jokimaisemat rauhoitetaan.
7 km. kaupungin keskustasta ei saa syntyä uutta kylätaajamaa. - Yhteinen raja ?
Koska Kannonkoski liitetään Jyväskylään.
Tarvitaanko yhteistä rajaa enää ollenkaan.- Äänestys pelleilyä:?
.
Järjestetään kallis kansanäänestys ja välittömästi pyyhitään lopputuloksella persettä
.
- ala' Persut ?
Ympäristöministeriö lakkautetaan ?
- Vähistä ei tarvitaka
.
pakkomamuttamisen lopettaminen teki turhaksi tämänkin hankkeen
.
- Nimet Julki:.!1%#?+
.
pohjallisessa näyttävästi : Ne jotka uskaltaa arvostella - Protestilehtiseen * syyllistyneiden * nimet julki :)
Puuttuu vain sen Wanha RUotsinwallan aikuinen häpeäpaalu joka tuodaan taas Vähäkyrölle
. - anti-rkp
Pitää paikkansa siellä missä kokemusta on. Vähäkyröläiset pelattaisiin ulos Vaasan asioiden hoidosta ja viroista jos liitos tulisi. Syyksi tulisi ruotsin kielen vähäinen taito. Se ei olisi koskaan tarpeeksi hyvä,koska rkp jyrää.
- Vain syntyper SuRU:.
.
on riittävän pätevä hoitamaan vähiksien asiaa ruotsinkielellä
.
- ei rakennuslupia
Rakentaminen estetään sivululissä.
Ely keskittää kaiken torille.- Ärkkopee jo sekaantu
.
Ärkkopeen kiilusilmät ei malttaneet odottaa edes virallista liitosta suu vaahdossa
. - !1!!11
Ärkkopee jo sekaantu kirjoitti:
.
Ärkkopeen kiilusilmät ei malttaneet odottaa edes virallista liitosta suu vaahdossa
.Lueppa ensin oikiaa tietoa ennen kuin taaas vääristelt asioita persujen ja kepulaisten tyyliin, näköjään on tuo paikallislehti osannut aivopesun suorittaa oikein, ei varmaan olisi oikaisua ollu ellei kunnanvaltuutettu olis kirjoittanut!
http://213.250.98.241/edoris/edoris.dll?tem=epaperky - Törkeää sekaantumist
!1!!11 kirjoitti:
Lueppa ensin oikiaa tietoa ennen kuin taaas vääristelt asioita persujen ja kepulaisten tyyliin, näköjään on tuo paikallislehti osannut aivopesun suorittaa oikein, ei varmaan olisi oikaisua ollu ellei kunnanvaltuutettu olis kirjoittanut!
http://213.250.98.241/edoris/edoris.dll?tem=epaperky.
Ei yksikielisesti suomalaisella Vähäkyrön alueella tarvita mitään entisten MiehitysWaltojen kieliä enää, se aika on mennyt jo
. - !1!!11
Törkeää sekaantumist kirjoitti:
.
Ei yksikielisesti suomalaisella Vähäkyrön alueella tarvita mitään entisten MiehitysWaltojen kieliä enää, se aika on mennyt jo
.Eikö mene perille että virka on kaksikielisen Vaasan virka vuoden 2013 alusta alkaen joka on kaksikielinen, kun et itse tajua niin kilauta vaikka kaverille joka selvitää tai vääntää rautalangasta mallin.
Lue Puskalan oikaisu. - Vähäkyrö pelastettav
!1!!11 kirjoitti:
Eikö mene perille että virka on kaksikielisen Vaasan virka vuoden 2013 alusta alkaen joka on kaksikielinen, kun et itse tajua niin kilauta vaikka kaverille joka selvitää tai vääntää rautalangasta mallin.
Lue Puskalan oikaisu..
Vähäkyrö on liian hyvä hukattavaksi Ruotsin vallan alle
. - 0_0
!1!!11 kirjoitti:
Eikö mene perille että virka on kaksikielisen Vaasan virka vuoden 2013 alusta alkaen joka on kaksikielinen, kun et itse tajua niin kilauta vaikka kaverille joka selvitää tai vääntää rautalangasta mallin.
Lue Puskalan oikaisu.Mitä erityistä tajuttavaa tuossa on, Vähäkyrö Ruotsin vallan alle ja suomi vähemmistökieleksi.
- Kaik keskustaan asum
Jokialueille ei saa enää uusia rakennuslupia.
Ympäristökeskus kieltää vähänkin sivummalle rakentamisen kaupungista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1994021Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112563Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382235Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801380Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861268- 481139
- 741006
- 58845
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu57834S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?
Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt72797