...nii miten mä saan vanhemmat suostuteltuu ostaa koiran?
tai ennemminki iskän...
äitil ei ois mitää sitä vastaa et meille tulis koira.
Mut miten mä saisin suostuteltuu iskän ostaa koiran? Neuvoja, ja pian!
miten mä saan vanhemmat suostuteltuu...
5
703
Vastaukset
- ...
Joku psykiatri on joskus sanonut ettei ole koskaan tavannut täysin häiriintynyttä lasta, jolla olisi koira. Eli vetoa mielenterveyteen ja vastuunoton kehittymiseen.
- sentään
Se vastuu jää kuitenkin vanhemmille loppupelissä, joten en suosittele noin infantiilin yrittävän hankkia koiraa ennenkuin on älliä päässä ja papereissakin. Kun kasvattaa ensin korvien väliin vastuuntuntoa, niin sitten voi ruveta miettimään koiraa. Rahakysymyksestä ja kuluista nyt vielä puhumattakaan.
- ..tähän
sentään kirjoitti:
Se vastuu jää kuitenkin vanhemmille loppupelissä, joten en suosittele noin infantiilin yrittävän hankkia koiraa ennenkuin on älliä päässä ja papereissakin. Kun kasvattaa ensin korvien väliin vastuuntuntoa, niin sitten voi ruveta miettimään koiraa. Rahakysymyksestä ja kuluista nyt vielä puhumattakaan.
Toivottavasti vanhempiesi suostuttelu ei tuota tulosta, sillä koiran hankinta on melkoisen suuri vastuu (jo rahallisestikin), joka kestää parhaimmillaan reilusti yli 10 vuotta.
Onkohan aiheen aloittaja todella valmis sitoutumaan koiraan kenties viideksitoistakin vuodeksi? Epäilen.. - minä
..tähän kirjoitti:
Toivottavasti vanhempiesi suostuttelu ei tuota tulosta, sillä koiran hankinta on melkoisen suuri vastuu (jo rahallisestikin), joka kestää parhaimmillaan reilusti yli 10 vuotta.
Onkohan aiheen aloittaja todella valmis sitoutumaan koiraan kenties viideksitoistakin vuodeksi? Epäilen..Voi voi laps-parkaa et ole todellakaan valmis hoitamaan ja omistamaan koiraa!En tiedä minkäikäinen olet mutta kirjoituksesi toi esiin kypsymättömyytesi.
- mapsu
Sitten kun vanhempasi ostavat koiran. Koira on AINA koko perheen jäsen ja yhteinen päätös, vaikka sinun nimiisi tulisikin... Vanhempasi joutuvat myös miettimään koiran hankinnan taloudellista puolta (ostohinta ell kulut ruoat verot mahdolliset näyttelyt ja treenit...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31057Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15971Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744