Perusteluja.
Itse olen käyttäny Firefoxia, mutta se ei toimi Sonera webmailissä eikä Mtv3 katsomossa. Explorer toimii default säädöillä molemmissa. Chrome toimii osittain webmailissa ja Mtv3 katsomossa täysin.
Mikä turvallisin, Chrome10, Explorer 9 vai Firefox 4 ?
23
530
Vastaukset
Turha kysymys. Yhdestäkään eivät örkit kömmi itsekseen koneella ja kaikilla saa ne örkit itse asennettua koneelle.
Chromea en kuitenkaan huolisi ikinä.- 24.3.
Itse käytän Firefoxia nyt ja aina, mutta ihan vain mielenkiinnosta - mikä vika Chromessa?
- .....
24.3. kirjoitti:
Itse käytän Firefoxia nyt ja aina, mutta ihan vain mielenkiinnosta - mikä vika Chromessa?
Tietoturvahysteerikot pelkäävät atomisalaisuuksiensa päätyvän Googlelle.
Vaikka päätyvät kuitenkin.. ===== kirjoitti:
Suosittelen:
http://aijaa.com/v.php?i=005327749884.pngKyllä, ja tässä toinen vastaavan tyyppinen josta on poistettu kuuklen kyttäysviritykset:
http://www.chromeplus.org/- fdgff
Onko Explorer enää niin reikäinen kuin ennen?
- .....
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Kyllä, ja tässä toinen vastaavan tyyppinen josta on poistettu kuuklen kyttäysviritykset:
http://www.chromeplus.org/Kuka poistaisi IE:stä kyttäykset? Ainiin, sehän on täysin salattua ja suljettua koodia.
Selainten kautta realisoituvista turvariskeistä suurin osa johtuu selainten lisäosista, laaduttoman tuotekehityksen ja siitä huolimatta suuren suosion saanut Adobe Reader ehkä pahimpana tietoturvariskinä. Vuotava ja suosittu lisäosa on verkkorikollisten herkkua.
Älä käytä Adobe Readeriä, katso muutenkin mitä selaimen lisäosia asentelet, pidä sekä käyttöjärjestelmä, sovellukset että selain lisäosineen päivitettynä säännöllisesti, niin suurta huolta ei ole.- hjelpsoni
Mtv3 katsomo toimii Firefox 4 versiossa moitteetta,asennna Microsoft Silverlight uusiksi.
Ei toimi moitteetta ja syykin on selvä: plugin-container kaataisi koko firefoxin jos katsomon videoiden kokoruutuun siirtymisnappi olisi toimiva.
Nyt ongelma on kierretty keinotekoisesti disabloimalla kokoruutunappi joka siis toimii IE:ssä oikein, niin että katsomon videoita pääsee katsomaan kokoruudussa tuplaklikkaamalla sitä pikkuvideota.
Myöskään äänenvoimakkuusnappi ei toimi pienessä kuvassa FF:llä.- hjelpsoni
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei toimi moitteetta ja syykin on selvä: plugin-container kaataisi koko firefoxin jos katsomon videoiden kokoruutuun siirtymisnappi olisi toimiva.
Nyt ongelma on kierretty keinotekoisesti disabloimalla kokoruutunappi joka siis toimii IE:ssä oikein, niin että katsomon videoita pääsee katsomaan kokoruudussa tuplaklikkaamalla sitä pikkuvideota.
Myöskään äänenvoimakkuusnappi ei toimi pienessä kuvassa FF:llä.En tiedä mikä käyttöjärjestelmä ko.herra f.e.dzerzhinskyllä on mutta omassa kannetavassani jossa on windows 7 professional versio ja Firefox 4,Mtv3 katsomo toimii täysin normaalisti pienessä ja isossa koossa eikä kaada konetta,sekä äänenvoimakkuus toimii myös täysin normaalisti.
hjelpsoni kirjoitti:
En tiedä mikä käyttöjärjestelmä ko.herra f.e.dzerzhinskyllä on mutta omassa kannetavassani jossa on windows 7 professional versio ja Firefox 4,Mtv3 katsomo toimii täysin normaalisti pienessä ja isossa koossa eikä kaada konetta,sekä äänenvoimakkuus toimii myös täysin normaalisti.
Äänenvoimakkuus ei toimi pienessä weppisivuun upotetussa soittimessa, kokonäytössä toimii. Myöskään kokoruutuun siirtyminen ei onnistu laajenna napista vaan vain tuplaklikkaamalla weppisivuun upotettua videota jolla päästään kokoruutuun.
Toisaalta, jokainen kokeilkoon itse. Tiedän että tämä ei koske pelkästään minun konettani koska naapurin koneessa asia on täsmälleen samalla tavalla.- 7
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Äänenvoimakkuus ei toimi pienessä weppisivuun upotetussa soittimessa, kokonäytössä toimii. Myöskään kokoruutuun siirtyminen ei onnistu laajenna napista vaan vain tuplaklikkaamalla weppisivuun upotettua videota jolla päästään kokoruutuun.
Toisaalta, jokainen kokeilkoon itse. Tiedän että tämä ei koske pelkästään minun konettani koska naapurin koneessa asia on täsmälleen samalla tavalla.Eikös sekin ollut sinun asentama ja ylläpitämä...?
http://www.tietokone.fi/uutiset/hakkerikisa_ie8_ja_safari_murtuivat_heti_chrome_ei
Hankkikaa ihmiset tietoa ! Google Chrome on turvallisin, firefoxissa on aina tietoturva aukkoja. Chromea ei ole koskaan murrettu.- 5+1=?
Mä käytän Firefoxia sekä Sonera webmailissa että MTV3:ssa: toimii (ubuntu).
Windowskin löytyy, mutten juuri käytä, kun on se vaan on selvästi hitaampi.
Ja IE ja Safari näky olleen heikoimmat selaimet
- asga
Chrome on nopea ja turvallinen, miksi siis käyttäisin Firefoxia?
- dafdgregrgrhytyhrgrg
Ie 9 Turvallinen ja hyvä ja nopea :D
- OPERA!
Opera, nopein, monipuolisin, muokattavin ja turvallisin!!!
Esim. Katsomo toimii kyllä Firefoxissa kunhan asentaa Silverlight tai Moonlight lisäosan riippuen käyttöjärjestelmästä. - ?kysyjä?
no kysymyksiä ja kysymyksiä menen kohta sekaisin tässä mitä minun pitikään edes kysyä...
- vaihtakaa uuteen
En tiedä mihin alkuperäinen kysyjä katosi, mutta ketusta löytyy jo versiot
FF8 ja FF9. Kasilla on tässä surffailtu jo jonkin aikaa.- 8+16
Herätys! Vanha jutska.
- gfhgfh
Käyttäjä on suurin hyökkäysvektori
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1696423Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto765319Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213345Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1742679Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val291641Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981316