Asumme 70-luvulla rakennetussa OKT:ssa. Talossa on kaksinkertaiset, ei avattavat ikkunat (tuuletusluukut sivuilla). Kaikki ikkunat ovat harmaantuneet lasien välisiltä pinnoilta. Harmaantuminen ei ole voimakasta, vaan se on havaittavissa vain, kun aurinko paistaa täydeltä terältä ikkunoihin. Ikäänkuin lasien sisäpinnoilla olisi hieman pölyä. Sinänsä ongelma ei ole suuri, mutta onko asialle tehtävissä jotakin ja mistä ilmiö johtuu (onko tyypillistä). Pelkästään ko. syyn vuoksi en haluaisi vaihtaa laseja.
Harmaantuneet ikkunat
omakoti
47037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja pese ikkunat. Kiinnitä kittilistat uudelleen pienillä messinkisillä puuruuveilla jotka on helppo irroittaa myöhemmin.
Ilmeisesti kysymuksessä on lämpölasi joka on alkanut fuskata. Katso kumminkin onko todella 2-kertainen. 3-kertaista ei helpolla erota. Mieti olisiko varaa korvata ne uusilla 3-kertaisilla. Ne ei välttämättä maltaita maksa mittatilaustyönä tehtynäkään entisiin karmeihin.
oikeassa, jos on "mania" kannattaa ostaa sisälasiksi kaksinkerros elementti, mutta -70 luvulla asennettiin sellaisia ikkunoita joissa ei ollut pokia olleskaan. Ikkunalasit kitattiin tiiviisti suoraan karmiin ja tuuletus hoidettiin tuuletusluukun avulla.
Näissä ratkaisuissa lähdettiin siitä, että ikkunoita ei tarvii pestä koskaan, sisäpuolelta.
Olen toiminut ikkuna-alalla eri tehtävissä useita vuosia, en kylläkään enää.
Vaihda nykyaikaiset puualumiini-ikkunat, pääset kaikista harmeista eroon, kunhan muistat ostaa ne Ruovedeltä. Olen toiminut tosiaan useissa firmoissa ja päässyt vertailemaan.
Se lasinvaihtokin maksaa jotain ja silti teillä on vanhat ikkunat!!