Pienellä jännityksellä taas viskaan näitä kirjasia tähän. Siis millaisen vastaanoton kokevat.
1. Sydänverellä / Chelsea Cain
Siis en lukenut kuin muutamaa sivua silmäilin, kun ei nyt vaan ollut sitten sellaista tekstiä josta olisin yhtikään kiinnostunut. Ei napannut ja vaikutti hyvinkin tönkkökirjoitustyyliltä.
Huono rytmi korvilleni.
- - -
2. Halujen taistelukenttä / Michel Houellebecq
Ensialkuun ajattelin muutamaa sivua lukiessa, et ei v**** , ja sitte jotenki tuli siinä lukiessa edelleen vielä mieleen et ei s******. (Nämä *-lainaukset kuuluisan suomalaisen menestysKirjailijan, kiitokset vaan hänelle handicapisti tarttuvista ilmaisuista!)
ja asiaan:
suosittelen Teitä kaikkia lukemaan
Halujen taistelukenttä
vaikka tämä Houellebecq nyt sattuukin olemaan Ranskan kuuluisimpia tämän hetken kirjailijoita, joita kaikkia hänen kirjojaan ei ole edes suomennettu, niin voitteko kuvitella !!! jo pari vuosikymmentä sitten on osannut kirjoittaa tällaisen kirjan. Juuri tällaisia kirjoja saisi olla kirjoitettuna suomalaisiltakin kirjailijoilta.
Onko niitä ?
Muita hänen kirjoittamiaan kirjoja en ole lukenut.
Ja siis kirjoittelee edelleen. Onkohan ne muut minkähänlaisia? Tarkistin netistä että viimeksi ilmestynyt on
La carte et le territoire.
- - -
3. Ja virtahevot kiehuivat altaissaan / William S. Burroughs ja Jack Kerouac
Tämän lukaisin nopealla tempolla loikkien pikalukuna, tosin joissakin kohdissa sitten viivyttelin kun oli sellaista minua enemmälti kiinnostavaa epookkijuttua. Mutta muutenhan tämä on sitä samaa tohinaa ja touhua.
Ihan kiva kirja. Kuulunee totisesti genreen
yleissivistys.
Lukaiskaa jos kohdalle osuu.
Halujen taistelukenttä............yms.
4
282
Vastaukset 4
- scarabaeus
.......... juuh! ja näitäkin saa sitten kirjoitella hevonkuuseen,
ja sitähän minä nyt mietin taas, kun on ollut esillä oikein nimen kanssa yhdellä blogilla antamassa kommenttia oikein,
että minkähänlaista kirjaa on syntymässä siltä
Hotakaiselta,
kun telkkarissa mainitsi, että jostakin huumehörhöilystä vai mistä sitten
kirjoitteleekin sitä seuraavaa.
Milloinkohan se sitten tulee,
ai
ensi syksynä,
vaiko jo
kevään mittaan ?
Siis satutteko tietämään tällaistakaan sitten ?
Mitäh? Milloin tällaiset kirjat on julkaistu? Kenen kustantamia ne ovat?
"Ihan kiva kirja" - kuulostaa aika tyhjältä opukselta, jos se ei innosta sanomaan mitään enempää.- scarabaeus
Ihan kiva!
-
No voi Sun kuusosenhuitsukka sentään kaikkiko nyt pitää ilmoittaa kirjaimellisesti numerotarkkuudella. Kyllä en tajua mikä tämä sarjatulittaja
0808
on miehiään / naisiaan, niin on
epäloogista verrattuna
loogisuuteeni.
Huoh!
¤
1.Heartsick / WSOY ISBN: 978-951-0-32963-4
2.Extension du domaine de la lutte (1994) / Halujen taistelukenttä, WSOY 2009,
ISBN 978-951-0-34998-4
3.And the Hippos Were Boiled in Their Tanks (1945) / Sammakko 2010,
ISBN 978-952-483-152-9
- scarabaeus
...... ei täällä kyllä käy se
töyhtöhyyppä
kun ei niin
ei............ minkäs sillesitten mahtaa jos ei ole
agenttiakaan. Sinänsä ajateltuna
aika surkeeta
mainostilan käyttöä kyllä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560