Amin Asikainen

Oli koulukiusattu ainakaan minä en mensi luokkakokouksiin katsomaan onko jääny kaunoja,jos olsin kiusaaja:) Kannattaas kiusaajien vähä miettiä et asiat voi muuttua.
180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No kaikkihan nyt ovat lapsia vielä tuossa iässä. Hyvin monikaan ei enää muista saati mieti niin vakavasti aiempia kokemuksiaan. Eri asia on tosin vakavampi kiusaaminen, mutta ongelma onkin se, ettei sitä todeta ajoissa tai siihen ei ole aikaa puuttua henkilökohtaisella tasolla.
Amin Asikaisenkin entiset kiusaajat ovat varmasti jo tätä nykyä ihan normaaleja ihmisiä, joilla on ehkä perhe, toisilla ehkä seuranaan tiiliskivet ja tyhjyys.

Koulu on pakkolaitos. Lapsi on se, joka sinne pakotetaan. Tarkoitus on hyvä, mutta monella lapsella tämä "elämänkoulu" aloitetaan liian nopeasti eli yhtäkkiä ollaankin stressaavassa kouluelämässä. Elämä muuttuu kun tulee 7 vuotiaana monelle viikottaiset heräämisrytmit, pakollinen oloaika laitoksen sisätiloissa tunteja päivässä ja sen lisäksi pitäisi pysyä mukana opetuksissa mikä on mielestäni täysin mahdoton asia jokaiselle lapselle, koska eihän sen ikäisen tarvitse olla täysin samaa rataa kehittynyt, kuten kaikki. Jos tällaista ilmenee, niin lapsi joutuu erityisluokalle ja saa hölmön maineen, joka kantaa koko loppuiän.
Sen lisäksi lapsihan ei ole vielä täysin sopeutuva ympäristölleen ja tovereilleen ja siksi tarvitsisi säännöllistä vahtimista jos lapsi sijoitetaan parinkymmenen muun sekaan, niin kuka vahtii ettei lapsen henkinen kasvatus kärsi?
Paljon on esimerkkejä, että se on niin monella kärsinyt.

Herääkin pohdintoja herättäviä kysymyksiä:
- Olisiko koulutussuunnitelmaa hyvä muuttaa lapsille joko lyhyemmäksi tai siirtää sitä nykyisestä käytännöstä myöhempään, ehkä jopa vuosilla?
- Mihin tarvitsemme näin paljon koulutunteja, kun niin moni asia pidentää koulupäiviä esim- välitunnit, ruokailut, liikunta, kielet... moni näistä on turhia.
- Onko tällainen pakottaminen kouluelämään inhimillistä?
- Miksi lasta ei kuunnella, missä on lapsen päätösvalta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiul kirjoitti:

Oli koulukiusattu ainakaan minä en mensi luokkakokouksiin katsomaan onko jääny kaunoja,jos olsin kiusaaja:) Kannattaas kiusaajien vähä miettiä et asiat voi muuttua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu