Huonot paperit tulossa..

324789439589823

Joo eli paskat paperit tulossa(pääosin B:tä). Ei siinä mitään silleen..olen iha tyytyväinen, että läpi edes pääsin. Eniten vaan stressaa nämä lakkiaiset. Koko suku pällistelemässä huonoa todistusta ja tivaamassa: Mitäs nytte? Mihin opiskelemaan? ja sitä rataa..

Minulle on aivan sama järkätäänkö mitään juhlia vai ei. Mielestäni turhien papereiden juhliminen on aivan täyttä paskaa. Ihan sama vaikka ällän paperit oisin saanut. Muutenkin suht yliarvostettu laitos, jota peruskoulusta asti on hehkutettu hyvin tärkeäksi elämän kannalta jne.

Onko kohtalotovereita, joilla samoja tuntemuksia? Lisättäköön vielä, että eniten vanhemmat toivoisivat juhlia vaikka huonot paperit tuleekin. Kai se on pakko..

8

3529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mansikkakarkki

      Samoja tuntemuksia täälläkin. Ärsyttää tosi paljon, kun kursseissta oon saanut pääosin 9 (muutama 8 ja pari 7 mukana), mutta nyt yo-kokeet tuntuvat menevän omaa tasoa huonommin.

      Mun henkilökohtainen mielipide on, että koko lakkiaisjuhla on ihan turha. Tietenkin ylioppilaaksi pääseminen on yksi tapahtuma elämässä, mutta se ei todellakaan ole mikään elämän kohokohta. Onhan se kiva jos joku saa L:n paperit, mutta ei niistä papereista paljon hyötyä ole (esim. yliopistoon haettaessa 6 L:stä voi saada max. pari hyvityspistettä). Huonoillakin papereilla voi päästä opiskelemaan vaikka minne. Yo-kokeet eivät mittaa kenenkään älyä tai todellista osaamista. Ei huonoa yo-todistusta kannata kovin paljon surra, muutaman vuoden päästä sitä on jo unohtanut koko asian. :)

    • ....................

      Täällä kanssa tulossa lähinnä pelkkää B:tä. Olen jo sanonut ajat sitten kaikille kyseilijöille, että päätavoitteeni on vain päästä läpi ja saada lukio pulkkaan, että pääsen jatkamaan eteen päin opinnoissani. Veljelläni oli aikanaan isot yo-juhlat ja en missään nimessä halua mitään vastaavia sukukokoontumisia omilleni. No ainakin on tulossa sellainen jymy-yllätys lähipiirille, että olen lähdössä toiselle puolelle Suomea opiskelemaan ja ainut, joka tästä vielä tietää on äitini.

      • 14

        Saaks kysyy mihin menet opiskelemaan? Onko sulla jo paikka tiedossa? Mihin pääsee ns. huonoilla papereilla?

        Itse olen abin äiti. Pojalla tiedossa heikko todistus ihan laiskuuden vuoksi.


      • ....................
        14 kirjoitti:

        Saaks kysyy mihin menet opiskelemaan? Onko sulla jo paikka tiedossa? Mihin pääsee ns. huonoilla papereilla?

        Itse olen abin äiti. Pojalla tiedossa heikko todistus ihan laiskuuden vuoksi.

        Seurusteleminen kouluaikaan pitäisi kieltää lailla. Sakkoja 1000000€ kerrasta, nini johan osaisi teinit keskittyä lukemiseen!


    • grtretwetw

      Huonoilla papereilla voi hyvinkin päästä yliopistoon ja oikeastaan kaikille aloille, sillä osa opiskelijoista valitaan aina pelkän pääsykokeen perusteella. Se tarkoittaa sitä, että pääsykokeisiin on luettava kunnolla. AMK:n suosituimmille linjoille ei huonoilla papereilla pääse edes pääsykokeisiin, paitsi joidenkin pikkupaikkakuntien ammattikorkeisiin kylläkin. Ammattikouluun menoa voi myös harkita, sekin on ihan hyvä vaihtoehto, sillä eihän kaikkien tarvitse hakeutua korkeakouluihin.

      Ei pidä olla niin laiska, etteikö jaksaisi ottaa edes eri koulujen pääsyvaatimuksista ja -kriteereistä selvää.

    • riseee

      Kiva täsä nyt jännittää. Englanti on ollut aina se huonoin ja nyt joutuu odottamaan tyyliin 2kk et pääseekö ylioppilaaksi. Vaikka lyhyen englannin kirjoitin niin silti tulee hiki puseroon, että mahtoiko läpi mennä. Kuuntelusta sain vain 30pts niin ei ole kirkossa kuulutettu vaikka kaikki sanoo ettei lyhyest enkust voi saada hylättyä mutta ken tietää.

      • 28+9

        Kyllä lyhyessä enkussakin niitä hylättyjä jaetaan.... Esim. viime syksynä 10 kirjoittajaa sai lyhyestä enkusta I:n (osallistujia n. 300). Silloin alin hyväksytty pistemäärä oli 125.


    • Anonyymi

      Ripuli hitler

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe