kolesterolikertymä silmässä

neuvoja?

Korallani on kolesterolikertymä silmässä. Kävin eläinlääkärillä mutta hän sanoi että ei vaadi toimeenpiteitä, eikä sille oikeataan mitään voi tehdä. Se voi tulla myös toiseen silmään mutta voi myös hävitä. Silmän aineenvaihdunnassa siis on jokin häiriö. Kun etsisin tietoa netissä huomasin että jotkut ovat esim. ruokavalion muutoksella saaneet sen poistumaan.
Miten olet saanut kolesterolikertymän häviämään silmastä? Mitä ruokaa olet syöttänyt? Muita niksejä?

6

4061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen kuullut näin

      Mikä rotu, toisilla yleisempi kuin toisilla?

      Jotkut kertovat saaneensa sen häviämään laskemalla rasvan määrää koiran ruoasta. Toiset eivät. Ja koirallehan rasva on tärkeätä, liian vähä rasva voi johtaa iho-ongelmiin, turkinlaatu huonontuu, tassunpohjat, jne.

      Toiset kertovat sen vain hävinneen muutamassa vuodessa tekemättä mitään.

    • maailmanmenoa vaan

      Meillä yks lekuri diagnosoi muka kaihipilkuiksi ja toinen lääkäri totesi, nehän ovat kolesterolikertymäpilkkuja silmän päällä....

      Siinä on teille luotettavaa virallista silmätarkkia (silmänpyöritystä täältä).

      Ei sille tarvi tehä mitään. Relaa ja anna koiras olla.

    • tähtisilmä.

      Kertoisitko tarkkaan mitä koirasi syö/juo, ja miten paljon, montako kertaa päivässä?
      Koiran paino, ikä, lääkekuurit nyt ja menneet, mahdolliset muuta sairaudet?

    • bgrtbtrsgvtrg

      Ei sitä voi itse koiralleen aiheuttaa, paitsi jos sille syöttää ikänsä pelkkää rasvaa. Toisille vaan tulee, ei onneksi ole vaarallinen juttu.

    • neuvoja?

      Koira on 3 vuotias ja ihan noremaali painoinen (tai ihan rehellisesti ehkä hieman pullea, vähän reilu 0,5kg pitäis laihduttaa.Tämä on tullit talven aikana) Koiran säkä on n. 40cm. Koiralla ei ole ollut mitään sairauksia tai ongelmia terveyden kanssa aijemmin. Ruokana: koiranruokaa (papanoita), jauhelihaa, piimää, tai mitä kotiruokaa sattuu olemaan, luita ym. Ruoaka on ollut sama jo pitkän aikaa. Miettisin tosin jos esim. light ruuasta voisi olla apua. Mutta kun toiset sanovat että turkki menee huonoksi siitä, eikä se oikestaan ole parempi vaihtoehto. Mutta ehkä pitäisi kokeilla? Tiedän että tämä kolesterolikertymä ei ole vaaraksi koiralle, mutta haluaisin silti yrittää saada sen pois. Onhan se inhottavaa jos maailmaa katsoo"pitsin"läpi.

    • st6r4shbxdes

      onkohan sukulaiskoirilla kans? vanhemmilla, sisaruksilla. ei tuo 0,5 kgy lipaino mitenkään ole voinut olla syynä, eivätkä muutkaan koiran sairaudet. voit kokeilla vähentää rasvaa ruoasta, mutta pidä huoli ettei lähde liikaa. koira tarvii sitä rasvaakin, seuraa ihon kuntoa erit. eikä se rasvavähennys välttämättä auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2015
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1883
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1773
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1389
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1265
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1229
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1112
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      963
    Aihe