Maitokahvin väri seinään

Vaikeavalinta

Oletteko onnistuneet löytämään kaunista maitokahvin sävyä tehostesisäseinän maalaukseen? Olisin kiinnostunut kuulemaan sävyn.
Ongelmanani on että tuntuu etten löydä sopivaa, joka ei riitelisi kirsikan väristen kalusteiden kanssa. Pitäisikö sävyn olla sittenkin "kultaisempi" kuin vaalea mokka?
Muuten on vaaleaa, sinisenharmaata ja sinistä suunnitelmissa.

5

4121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiina

      Meillä maalattiin tehosteseinä maitokahvin väriseksi ja tulos on ihana! Sävy on NCS 2020-Y20R ja se on todella maitokahvin värinen eikä usein maitokahvina myydyn cappuccinon vaahdon värinen. Suosittelen lämpimästi!

      • Vaikeavalinta

        Kiitos, huomenna maalikauppoihin vielä kerran. Miten luonnehdit cappuccinovaahtoa: Onko se vaaleampi sävy kuin ostamasi "maitokahvi" vai mihin suuntaan menevää sävyä tarkoitat? Onko sävysi enemmän kellertävä vai punertava ja muuttuuko paljon keinovalossa/päivänvalossa?


      • Tiina
        Vaikeavalinta kirjoitti:

        Kiitos, huomenna maalikauppoihin vielä kerran. Miten luonnehdit cappuccinovaahtoa: Onko se vaaleampi sävy kuin ostamasi "maitokahvi" vai mihin suuntaan menevää sävyä tarkoitat? Onko sävysi enemmän kellertävä vai punertava ja muuttuuko paljon keinovalossa/päivänvalossa?

        Meidän seinän väri on enemmänkin hiekan väristä. Se on toden totta sen värinen, kuin tavallisen kahvin joukkoon olisi sekoitettu loraus maitoa. Kaikki sävythän muuttuu keinovalossa. Meillä sävy on hehkulampun loisteessa kultaan vivahtava, kun taas päivänvalossa se on puhtaasti sellainen maitokahvi. Molemmat versiot kyllä toimii, ettei sen puoleen. TAisin mainita sulle sen NCS-koodin, en tiedä saako maalikaupasta Suomessa NCS-värikoodeilla mallilastuja, mutta värin osaavat tuolla koodilla kyllä sekoittaa. Teknoksen värikartassa ei ihan vastaavaa sävyä valmiina ole, vaan siinä olevat maitokahvit on just sellaisia vaaleanpunertavaan meneviä mun makuun hieman liian hempeitä ruskeita. Kysy, josko ne voi sekoittaa maalikaupassa sulle näytteen tolla mainitsemallani NCS-koodilla. Onnea maaliostoksiin!


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään kokemusta Tikkurilan värikartan väristä Hiekkalinna?
      Muuten kotona valkoista, vaaleaa, harmaata...

      • Anonyymi

        Tehosteseinät alkavat mennä pois muodista, jos tykkäät väristä, maalaa sillä koko huone.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      105
      4690
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      395
      1418
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      187
      1081
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe