Asiaa pääasiasta

Usein täällä valitetaan sitä, että kirjoittajat eivät pysy avaajan tarkoittamassa pääasiassa.
Keskustelu tai paremminkin inttäminen rönsyilee joskus niin kauas pääasiasta, että otsikko ja keskustelupuheenvuorot eivät ole lähelläkään toisiaan.

Nyt sattui silmiini eräässä tiedotuslehtisessä erittäin hyvä aforismi aiheesta. Ja näin se menee.

"MUISTA, ETTÄ PÄÄASIA ON PYSYÄ AINA PÄÄASIASSA PÄÄASIASSA."

Mielestäni tarkoitus keskustelupalstoilla ei ole saada mahdollisimman pitkiä ketjuja kaikesta mahdollisesta taivaan ja maan välistä, vaan asiallista keskustelua ja jopa väittelyä avaajan tarkoittamasta asiasta.
872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tästähän on kysymys. Sanoisi eräs poliitikko, mutta, Mistä?

Äänestä

Liian monet kirjoittajat takertuvat kirjoitusvirheisiin. Samoin on suuri houkutus ´rokottaa´ jotakuta keskustelijaa mielipiteensä muuttamisesta. Ja tietysti pölkkypäitä on monia. Eivät ymmärrä mitä puheenvuorossa sanotaan.

Mutta kuitenkin on hyvää terapiaa käydä näillä palstoilla vuoropuhelua. Tykkään kovasti.

Äänestä

Pääasia on erään kampaamon nimi, ja sanotaanhan myös, että kun tukka on hyvin, niin kaikki on hyvin. Joillekin on tärkeintä olla mukana kirjoittelemassa, mutta ei itse halua avata ketjua. Silloin helposti tulee purettua ajatuksiaan mihin tahansa valmiiseen ketjuun, vaikka vähän tai paljonkin asian vierestä.Minusta se on erittäin inhimillistä tällaisella palstalla.

Miehelle on helpompaa keskittyä yhteen asiaan kerrallaan, siis pääasiaan, naisen aivot ovat eri tavoin rakennetut. Vertaukseksi voisi ottaa myös lauseopin : päälauseessa ilmaistaan pääasia, jota sivulauseet täydentävät. Hyvässä kirjoitelmassa on myös eri näkökohtia, faktaa ja fiktiota ja eläviä esimerkkitapauksia .

Täällä kuitenkin keskustellaan kirjoittamalla, joten aloitus on eräänlainen keskustelun alustus. Aloittaja voi ottaa puheenjohtajan roolin, huudella kirjoittajia ruotuun, mutta eihän täällä toisten kirjoitusten poisto onnistu. Punainen lanka tai villakoiran ydin hautautuvat joskus rönsyihin, mutta sivupoluilla voi löytää jotain uutta ja ennenkokematonta. On vain tyydyttävä niihin kommentteihin, jotka aloitus saa. Pahimmat asiattomuudet ovat henkilöön kohdistuvat huitaisut ja pistot. Ei sekään tunnu mukavalta, jos kukaan ei kommentoi. Joskus aloitus on niin provosoiva, että se suorastaan kerjää asiattomuuksia. Asiallinen ja epäasiallinen tai asiaton, nämä sanat merkitsevät hyvinkin erilaisia asioita eri ihmisille. Toisen aloituksesta ei ole myöskään aina helppoa löytää sitä pointtia, aloituskin voi rönsyillä.

Katson asialliseksi tässä yhteydessä myös kehua Aputoimittajaa pääasiassa asiallisena ja aloitteellisena kirjoittajana ja taidosta käyttää kekseliäästi kieltä, puhumattakaan laajoista asiatiedoista varsinkin historian ja politiikan saralla. Lisää vaan myös ei-asia -ketjuja ! Mikä on muuten vastakohta asialle ?

Äänestä
  • Kysyt: Mikä on muuten vastakohta asialle ?

    Siis 1) aputoimittajan avaamalle aiheelle 'pääasia' vaiko 2) sanalle 'asia'?

    Vastaan oman käsitykseni mukaan, että
    1) Pääasian vastakohta on kai sivuasia.
    2) Asian vastakohta on kai asiattomuus.

    Yritin parhaani mukaan pysyä pääasiassa, ainakin pääosin.

    Äänestä

Asiattomuus ja asiallisuus ovat vastakohtia, mutta onko asialla vastakohtaa ? Epäasia ? Ei-asia ?

Äänestä

vrt. materia ja antimateria.

Äänestä

O tempora, o mores!
Nykymummut ja -papat elävät täysipainoista, rikasta elämää, fyysinen ja psyykinen kunto on kehittyneen lääketieteen ja itsestä huolehtimisen ansiosta parempi. Jutuista huomaa, järki leikkaa kuin partaveitsi, jo yhdestä sanasta alkanut ketju polveilee monen mutkan kautta takaisin aloittajan rautaiseen otteeseen. Palaute jutut antavat monivivahteisen kuvan aloittajasta.

Vapaa-aika on koittanut olemme siirtyneet oloneuvos aikaan. Suorituspaineet ovat jääneet taakse, mielen hyvinvointi on kohentunut, työn aiheuttama stressi on poissa. Eipä ole kilpailua siitä mitä tarkoittaa PÄÄASIA senhän jokainen tietää. Nyt on mahdollisuus kirjoittaa omia juttuja vapautuneemmin pelkäämättä jonkun arvostelevaa rautahansikasmaista kyräilyä.

Melko pitkään saitilla olen kirjoitellut, havainnut aivan erinomaisia juttuja elävästä tai sitten kuvitteellisesta elämästä. Viinejäkin on valmistettu, nautiskeltu, arvosteltu mikä meni pieleen kun viini ei käy? Tässäkin oli PÄÄASIA viinin käyminen ja SIVUASIA kun ei käyminen sittenkään alkanut - pieleen meni hyvä suuritöinen yritys.
Eipä hätää tulipa vanhat marjat käytettyä. Juttu eteni kauaksi etelän viiniviljelyalueille.

Nyt aputoimittaja hyppii varmaankin tasajalkaa kun tahtoo kirjoittajan pysyvän hänen aloittamassa aiheessa PÄÄASIA. Huomautan vain minkään jutun otsikko ei pitäydy yhteen asiaan vaan siinä vatkataan asiaa sinne ja tänne monimuotoisuuden aallokoissa.

Monitahoista keskustelua TV:ssä käydääni Pressiklubin nimellä ja taatusti aiheet pyörivät asian ymparillä kun lastut laineilla aavalla merellä. Monta on mielipidettä kuten meilläkin 70 saitin kirjoittajilla.

Virtuaalimaailma on avoin jokaiselle keskustellaanpa vaikka pääasiasta ja sen tiimoilta.

Äänestä

Aputoimittaja ei hypi tasajalkaa eikä myöskään eri jalkaa.
Mutta aputoimittaja toivoo, että avaukset luetaan kunnolla läpi, että ei tarvitse puhua läpiä päähänsä.

Tämän jutun glou on siinä aforismissa, joka ei ole minun keksimäni, mutta hyvä aforismi, kuin mikä.
Jos joku haluaa kirjoittaa muusta, kuin ko. asiasta, niin aina voi avata uuden ketjun mistä vaan aiheesta.

Rönsytkin voi tulla kysymykseen, kunhan pidetään mielessä em. aforismin viestin, että pääasia on pysyä pääasiassa pääasiassa.
Avainsana on siis pääasia.
Suomen kielen osaajat voivat täsmentää, mutta mielestäni sana pääasia pitää sisällään myös pääasiasta poikkeamisen, kunhan itse pääasia säilyy punaisena lankana jutussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aputoimittaja kirjoitti:

Usein täällä valitetaan sitä, että kirjoittajat eivät pysy avaajan tarkoittamassa pääasiassa.
Keskustelu tai paremminkin inttäminen rönsyilee joskus niin kauas pääasiasta, että otsikko ja keskustelupuheenvuorot eivät ole lähelläkään toisiaan.

Nyt sattui silmiini eräässä tiedotuslehtisessä erittäin hyvä aforismi aiheesta. Ja näin se menee.

"MUISTA, ETTÄ PÄÄASIA ON PYSYÄ AINA PÄÄASIASSA PÄÄASIASSA."

Mielestäni tarkoitus keskustelupalstoilla ei ole saada mahdollisimman pitkiä ketjuja kaikesta mahdollisesta taivaan ja maan välistä, vaan asiallista keskustelua ja jopa väittelyä avaajan tarkoittamasta asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu