Vaihto-oppilaaksi Minnesotaan

vaihtari

Hei!

Olen lähdössä ensi syksynä vuodeksi vaihtoon Minnesotaan ja olisi mukavaa kuulla siellä olleiden/olevien vaihtareiden kokemuksia ja mielipiteitä kyseisestä osavaltiosta. Kaikkea tietoa otetaan vastaan ja myös Minnesotasssa vaihdossa olevien blogien osoitteita kuulisin mielellään : )

Tässä vielä tarkempia kysymyksiä, jos näihin olisi helpompi vastata:

1. Missä kaupungissa vietit vuotesi?

2. Minkälainen ilmasto kyseisellä alueella oli? (ja piditkö siitä)

3. Millaisia ihmiset olivat ? (Tietenkin on erilaisia ihmisiä, mutta ihan yleistetysti)

4. Minkälaisella "korostuksella" ihmiset puhuivat?

Ja kaikkea muuta mitä mieleen tulee saa kertoa! Kiitos : )

3

550

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtari2

      nosto
      itsekin olen lähdössä minnesotaan :)

    • sääharrastaja9

      Ilmastosta alueella voisi sanoa sen, että kesät ovat jonkin verran lämpimämpiä kuin Suomessa, mutta talvella on erittäin kylmä, lämpötila vaihtelee normaalisti noin -10 ja -30 välillä, mutta voi välillä käydä reilusti plussallakin. Riippuu kuitenkin hieman missä päin Minnesotaa ollaan, eteläosissa on jonkin verran lämpimämpää.

    • MallofAmerica

      Alkuperäinen kyselijä on varmasti jo saanut omiin kysymyksiinsä vastauksia ihan paikan päältä, mutta tässä vielä niille, jotka eksyy tänne myöhemmin:

      1. Olin Twin Cities -alueella.

      2. Ilmasto on hyvin samankaltainen kuin Suomessakin. Kylmät talvet ja paljon lunta, tosin kesä on pidempi ja kuumempi, melko kostea. Samat kamppeet mukaan kuin mitä Suomessakin käyttäisit.

      3. Ihmiset olivat perus-amerikkalaisia suurimmaksi osaksi. Ystävällisiä mutteivat ystävällisyydessään kovin syvällisiä. Kulttuurieroja on yllättävän paljon, jos oikeasti haluaa niihin paneutua. Mutta kyllä niiden kanssa tulee toimii oikein hyvin. Itselläni jäi mahtava perhe ja paras ystävä sinne, joka ehkä kertoo jotain.

      4. Minnesotassa on hyvin vähän minkäänlaista aksenttia. Pohjoisemmassa ehkä, Duluthin alueella. Pääkaupunkiseudulla kuitenkin kuulee hyvin kaunista ja yksinkertaista amerikan englantia. Ei voisi parempaa paikkaa valita, jos pelkää ettei ymmärrä erikoisia aksentteja.

      Mahtava paikka, muistuttaa Suomea ympäristöltään välillä niin paljon, että unohti automatkalla edes olevansa ulkomailla. Koulussa (ellei laiteta alueelle, jossa on paljon rikkaampaa väestöä) on paljon erilaisia ihmisiä etniseltä taustaltaan, joten kaikki latinoista tummaihoisiin ja aasialaisiin kyllä käy tutuksi. Ilman autoa ei pääse mihinkään, ainakaan alaikäinen vaihtari, joka ei autoa saa ajaa. Shoppailumahdollisuudet ovat luonnollisesti täydelliset (Esim. Amerikan suurin Mall of America jne) ja vatsansa saa täyteen amerikkalaisia herkkuja ihan varmasti. Minneapolisissa ja St. Paulissa käy paljon kuuluisia muusikkoja ja bändejä, äkkiä vain lippuja varaamaan jos tietää lempibändinsä olevan paikalla.

      Itselleni hyvin rakas osavaltio kyseessä, vaikkei ehkä kovin trendikäs olekaan. Sinne mennään vielä monesti uudestaan käymään. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe