5.1-laitteesta STEREO ?

5.1-kokeilija

Sattui käteeni TM, jossa testattiin 5.1 viritinvahvistinta (onkyo). Testissä mitattiin vahvistimen tehoksi 2x97 w stereona mutta vain 24 wattia kanavaa kohti 5-kanavaisena.

Kysymys kuuluu, miten 5.1-laitteesta saadaan stereo?

Tutkin asiaa itsekseni oman laitteen sisä/ulkopuolelta. etu-ja takakaiutinPARI keskikaiutin. Mistä näistä ottaisitte em. kaltaisen vahvistuksen stereona.

Eli kun laitteen sisällä on jäähdytyslevyssä kymmenkunta (en laskenut tarkkaan) päätetransistoria, niin kuinka kytkentä hoidetaan, että laite syöttää tehoa vain kahteen kanavaan viiden sijaan niin, että teho kasvaakin (onkyon esimerkissa 4 x) stereona reilusti monikanavan sijaan.

Onko laitteessa jokin relekytkentä tms järjestely, jolla syötetään tehoja enemmän, kun kolme kaiutinliitäntää on tyhjänä (esim vain etukaiutinpari kytketty). Vai mihin perustuu tuo tehon vaihtelu stereona/5.1-versiona?

5

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Delilah.

      En osaa sanoa, mutta minulla on Pioneerin 5.1 kotiteatterijärjestelmä, jossa on kutakin kanavaa kohden luvattu n.130 wattia ja stereona sama määrä.
      Pioneerin laitteesta löytyy etupaneelissa stereopainike, jolloin ääni kuuluu vain etukaiuttimista ja subwooferista. Mun ongelmana taas on se, kuinka saan subwooferiin lisää tehoja, kun soi niin julmetun heikosti. Subbarini on aktiivinen.

    • Watti W. Woltti

      Otetaan esimerkiksi 5 kanavainen kotiteatterivahvistin, jolloin käsittääkseni kansankielelle muotoiltuna tuo signaalin vahvistuspuoli hoidetaan seuraavalla tavalla:

      Vahvistimen sisällä on yleensä YKSI virtalähde eli poweri, joka ruokkii virtaa jokaiselle VIIDEN toistokanavan omalle erilliselle vahvistinyksikölleen. Eli yksi virtalähde ja viisi erillistä kanavakohtaista vahvistinyksikköä siellä vahvistimen sisällä.

      Jos vahvistin vahvistaa viisikanavaista signaalia, niin tuon virtalähteen pitää syöttää virtaa jokaiselle vahvistettavalle kanavalle eli viidelle erilliselle vahvistinyksikölleen.

      Jos vahvistin vahvistaa vain kaksikanavaista signaalia (=stereo), niin tuon saman virtalähteen tarvitsee ruokkia vain kahta vahvistinyksikköjä, muut vahvistinyksiköt (3 kappaletta) ovat tuolloin pois käytöstä, eivätkä tarvitse virtaa.

      Jos viisikanavainen vahvistin käyttää viittä erillistä vahvistinyksikköä samaan aikaan, niin luonnollisesti yksittäiselle vahvistinyksikölle riittää virtaa tuolta yhdeltä virtalähteeltä vähemmän. Jos viisikanavainen vahvistin vahvistaa vain kahta kanavaa, niin tuota virtaa riittää luonnollisestikin enemmän pelkästään noille kahdelle vahvistinyksikölle, koska ne kolme muuta vahvistinyksikköä eivät ole vaatimassa sitä virtaa signaalin vahvistusprosessia varten.

      "Testissä mitattiin vahvistimen tehoksi 2x97 w stereona mutta vain 24 wattia kanavaa kohti 5-kanavaisena."
      Ylle raapusteltu selitys kertoo, miksi kahdelle kanavalle riittää enemmän virtaa kuin viidelle. Kun yksittäisellä vahvistinyksiköllä on käytössään enemmän virtaa, se jaksaa tuottaa luonnollisestikin enemmän vahvistusta kyseisen toistokanavan signaalille. Tuo tehomittaus pitänee hyvinkin luultavasti kutinsa kyseisen laitteen osalta.

      "Kysymys kuuluu, miten 5.1-laitteesta saadaan stereo?"
      5.1-laite vahvistaa tuollon vain kahta erillistä kanavaa eli käytännössä stereofonista signaalia (vasen ja oikea etukanava), muut kanavat vahvistinyksiköineen (ja kaiuttimineen) ovat tuolloin mykkiä. 5.1-laite toimii tuolloin "stereotilassa".

      "Pioneerin 5.1 kotiteatterijärjestelmä, jossa on kutakin kanavaa kohden luvattu n.130 wattia ja stereona sama määrä."
      Valmistajan lupaama teho ja riippumattoman testaajaosapuolen mittaama käytännössä saatava oikea teho ovat yleensä kaksi eri asiaa, varsinkin halvimpien vahvistimien kohdalla. Esim. tuota aiemmin mainittua vahvistinta, joka antaa 2x97 w stereona ja 5x24 w monikanavaisena voidaan valmistajan taholta markkinoida hyvinkin 5x100 wattisena vahvistimena. Aika monella halpisvahvistimella nuo valmistajan ilmoittamat tehot ovat suomenkielellä täyttä kusetusta, eikä tähän valheelliseen markkinointiin jostain syystä puutu mikään taho.

      • 5.1-kokeilija

        Selitys tuntuu järkeenkäyvältä. Jos, kuten Delilah sanoi, laitteessa on sterokytkin niin se on selvä stereo-ratkaisu, jonka valmistaja on rakentanut. Laitteissa ei kuitenkaan aina ole ko. kytkinta, joten jää vain Watin mukainen toimintaratkaisu.

        Näin ollen voisi siis käyttää joko etu- tai takakajareita stereona. Olettaa sopii, että tehoja otettaessa käytössä olevat vahvistimet kuormittuvat reippaasti ja muut ovat levossa.

        Väitteet suurista tehoista joka kanavalle ovat puppua, jonka näkee jo laitteen takana olevasta tehotarrasta. Kun 5x100 vattisen vahvarin tehokyltissä lukee:
        250 V, 50 Hz, 240 W tietää varmasti, että 5 x 30 wattiakin on ehkä liikaa.
        Hetkelliset musiikkitehot, joista avaukseni onkyosskin puhuttiin, voivat sitten olla suurempia, mutta tosiaan, jatkuvat tehot on asia eriseen ja pelkkiä mainosmiesten lauseita.

        500 wattinen vahvari muuntajalla painaa muuten helposti 30 kiloa. Siispä kevyestä painostakin valheet paljastuvat.
        PS. kannattaako näissä hakkureita käyttää lainkaan?


      • Hyvät on soundit
        5.1-kokeilija kirjoitti:

        Selitys tuntuu järkeenkäyvältä. Jos, kuten Delilah sanoi, laitteessa on sterokytkin niin se on selvä stereo-ratkaisu, jonka valmistaja on rakentanut. Laitteissa ei kuitenkaan aina ole ko. kytkinta, joten jää vain Watin mukainen toimintaratkaisu.

        Näin ollen voisi siis käyttää joko etu- tai takakajareita stereona. Olettaa sopii, että tehoja otettaessa käytössä olevat vahvistimet kuormittuvat reippaasti ja muut ovat levossa.

        Väitteet suurista tehoista joka kanavalle ovat puppua, jonka näkee jo laitteen takana olevasta tehotarrasta. Kun 5x100 vattisen vahvarin tehokyltissä lukee:
        250 V, 50 Hz, 240 W tietää varmasti, että 5 x 30 wattiakin on ehkä liikaa.
        Hetkelliset musiikkitehot, joista avaukseni onkyosskin puhuttiin, voivat sitten olla suurempia, mutta tosiaan, jatkuvat tehot on asia eriseen ja pelkkiä mainosmiesten lauseita.

        500 wattinen vahvari muuntajalla painaa muuten helposti 30 kiloa. Siispä kevyestä painostakin valheet paljastuvat.
        PS. kannattaako näissä hakkureita käyttää lainkaan?

        Terve

        Meitsillä on linkin mukainen av-vahvistin, paarua riittää ihan sama kuunteliko yhtä vai seitsemää kanavaa. Vehe painaa kyllä aivan hirveesti.
        Käytössä on tällä hekellä Genelecin aktiivit jokaisessa kanavassa pre-outeista ulos otettuna, ja päätteen kautta Hi-Fi 12/2 passiivit.
        Subbarina myös Genelec.

        http://www.sony.fi/product/hfc-amplifier/str-da7100es


    • isoja watteja löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      177
      10121
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      14
      9621
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      159
      8165
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      273
      7651
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      160
      6324
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6030
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      64
      5857
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      100
      4912
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      18
      3992
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      62
      1679
    Aihe