Mitä pitäisi tehdä marsun turvonneelle jalalle? Meidän marsun oikea takajalko kuumottaa ja on turvoksissa. Täytyykö eläinlääkärille soittaa välittömästi vai voiko turvotusta laskea ensin itse ja soitella eläinlääkärille seuraavana päivänä? Onko muilla ollut samanlaisia tapauksia?
Turvonnut jalka
Huolestunut omistaja
4461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äskeisessä viestissä pitäisi lukea oikea takajalka.. ei oikea takajalko.. heh!
Lääkäriin niin nopeasti kuin pääset! Jalassa on infektio (oireina mm. turvotus ja kuumotus, voi olla myös jopa murtuma) joka voi aiheuttaa hyvin nopeasti vakavia seurauksia. Luultavasti se on myös tavallista vaisumpi, sairas eläin kun vetäytyy jonnekin piiloon kärsimään. Ei kannata itse tehdä mitään jos ei tiedä mitä on tekemässä, saattaa jopa pahentaa tilannetta.
Marsut ovat herkkiä eläimiä ja kun sairauden oireet alkavat näkyä niin tilanne on jo paha. Saaliseläinten tapaan marsut peittävät ongelmansa mahdollisimman hyvin (vaistomaista, luonnossa heikot jäävät saaliiksi). Pikainen antibioottikuuri alkuun tms. ja voitte selvitä säikähdyksellä.
Kuulostaa murtumalta.Eläinlääkäriin mars mars.Kotona ei asialle juuri voi mitään tehdä ja eläin kärsii...
Marsu on reipas, toimelias ja liikkuu ja syö kuten ennen. Eli siis ei ole mitenkään vaisu tms. Mutta joka tapauksessa eläinlääkäriin soitetaan heti huomenna. Ja viellä selvennykseksi jalka on turvonnut lonkan seudulta, ei itse tassausta. Meille tuli vähän aikaa sitten kolmas marsu laumaan jotain pikku kinaa on vähän ollut mutta puremaa en kyllä löytänyt (pitkien karvojen seasta on hankala löytää, kyseessä siis sheltie)