Hei!
Olen lukiolainen, jolla on piakkoin edessä ylioppilaskirjoitukset ja tulevan opiskelupaikan valinta. Olen erittäin kiinnostunut työskentelemään finanssialalla (pankit, investointipankit, vakuutusyhtiöt). Lähipiirissäni ei kuitenkaan ole alalla olevia. Siksi haluaisinkin kysyä, miten voisin työllistyä kyseiselle alalle ja edetä siinä korkealle (esim pankinjohtajaksi tms). Eli mihin minun kannattaisi mennä opiskelemaan, mitä tutkintoa (millainen aineyhdistelmä), mitä kieliä opiskella yms? Mitkä muut seikat (kesätyöt yms) voisivat avittaa minua tielläni kohti rahoitusmaailman huippua? Mitä sellaiselle uralle halajavilta vaaditaan?
Kiitokset jo etukäteen asiasta kokemusta omaaville / jollain muulla tavoin jotakin tietäville vastauksista!
Miten päästä finanssialalle?
10
10752
Vastaukset
- Amberr
Moikka! Finanssialalle on monia teitä ja mun mielestä kannattaa olla vähintään laskentatoimi- ja rahoitus tradenomin paperit , finanssi - ja talousasiantuntija traden paperit (Haaga-Helia kouluttaa) tai sit kauppatieteiden maisterin paperit (suuntana rahoitus). Mut oon kuullu et pankit myös kouluttaa työntekijöitään (en tiedä millaista koulutus on, koska en ole itse finanssialalla). Perustutkinto pankkialalle on finanssialan merkonomi, mutta ku sä halusit edetä pankinjohtajaksi ni kannattaa vähintään valita tradenomin tutkinto. Sun kannattaa myös hyödyntää vapaa-aika ottamalla esim finanssialaan liittyviä lyhyt kursseja yms. Ne helpottaa tulevien opintojen ymmärtämistä ja on muutenkin hyödyllisiä. Tsemppiä sulle, toivottavasti pääset opiskelemaan finanssialaa sellaiseen kouluun jonne haluat :)
- taneli76
rahoitusalan TES ei oo kummonen palkat noin 7 tasoa 1800-2700e. luulin ett ne tienaa enemmän....
- afassffsfdf
taneli76 kirjoitti:
rahoitusalan TES ei oo kummonen palkat noin 7 tasoa 1800-2700e. luulin ett ne tienaa enemmän....
Tradenomit, merkonomit ja muut TES:n mukaista palkkaa saavat ovat esimerkiksi pankkivirkailijoita tai palveluneuvojia. Ei sellaisena ole tarkoituskaan saada korkeampaa palkkaa kuin kaupan kassalla.
- 6555665
Salkunhoitajilla ja analyytikoilla on usein tutkinto rahoituksesta tai matematiikasta. Esimerkiksi rahoituksen KTM tai matematiikan tai systeemianalyysin DI ovat hyviä valintoja. Aineyhdistelmiä ja kielitaitoa ei mielestäni tarvitse miettiä, koska jos olet tietyn alan asiantuntija (vaikka se ei liittyisikään rahoitusalaan) voit hankkia töitä jotka liittyvät kyseisen alan yrityksiin sijoittamiseen.
Rahoitusalalle työllistymisessä auttavat tietenkin rahoitusalan kesätyöt. Yleensä vaatimuksena on soveltuvan alan opiskelu ja vähintään kolme vuotta kestäneet opinnot. Työhön halutaan huippuosaajia, joten työhaastatteluun pääsemisessä auttaa vaikeapääsyisessä korkeakoulussa opiskelu (esim. Aalto) ja korkeat arvosanat. Työhaastatteluissa sitten tentataan kuinka hyvin osaat rahoitusalaa ja työn vaatimia asioita.
Eläkevakuutusmyyjäksi tai pankin sijoitusneuvojaksi voi päästä lukiopohjalta mutta niistä ei ole hyötyä oikean työn saamisen kannalta. - erokgoprekpogrww
Tsekkaa finanssialan opintoportaali: http://www.keepitrolling.fi/
- oikkari90
Hae kauppikseen tai oikikseen! Monet pankinjohtajat ovat lakimiehiä ja pankeissa on myös pankkilakimiehiä. Mutta sanoisin, että tradenomin on nykyään aika vaikea päästä pankinjohtajaksi asti. Tietty pankit kouluttavat paljon väkeä, joten jos on hyvät sosiaaliset taidot ja pikkaisen pyrkyryyttä, niin onhan sekin mahdollista ;) Ja kannattaa hakea pankkeihin kesätöihin. Ainakin pienemmillä paikkakunnilla palkataan ihan ylioppilaitakin kesätöihin :) Itse olen ollut kaksi kesää ennen opiskelupaikan saamista pankin pikakassalla, ja edelleen ne vaan huolii mut töihin :D Mutta ei onneksi tartvitse enää siinä pikakassalla niin paljoa istua :D
- rentoeero
Komppaan edellistä; jos olet hyvä matematiikassa ja ongelmanratkaisussa, pyri lukemaan
- kauppikseen rahoitusta
- kauppikseen tai yliopistolle kansantaloustiedettä
- matemaattisia aineita minne tahansa (esim. Aallon teknillinen korkeakoulu)
- vakuutustiedettä
- liiketoiminnan teknologiaa
Jos taas korkeampi matikka tökkii, finanssialalla tarvitaan myös muunlaista analyysiä ja/tai hallintohommia hoitavaa väkeä jolla on tutkinto esim.
- laskentatoimesta (kauppis)
- yritysjuridiikasta tai verotuksesta (kauppis)
- oikeustieteestä (yliopisto)
- tuotantotaloudesta (teknilliset korkeakoulut) - Doze-Kaaleppi
Tili Nordnettiin ja 100 euroa kiinni erinäisiin osakkeisiin.
- Anonyymi
Valepankkiiri Olli Etelälahti – harhaanjohtava status ilman osaamista tai varallisuutta
Olli Etelälahti on rakentanut ympärilleen valestatusen, joka ei perustu koulutukseen, osaamiseen eikä työhistoriaan – eikä hänellä ole myöskään minkäänlaista todellista varallisuutta. Silti hän esiintyy kuin rahoitusalan asiantuntija ja menestyvä yrittäjä.
On syytä kysyä, mihin kaikkeen tällaista valheellista statusta voi käyttää. Saako sillä luottamusta sijoittajilta? Pääsyä yrityksiin, tapahtumiin tai yhteisöihin, jotka perustuvat oletettuun uskottavuuteen? Entä etuja, jotka kuuluvat vain todellisille asiantuntijoille?
Tässä ei ole kyse viattomasta brändäyksestä – vaan järjestelmällisestä julkisesta harhautuksesta. Oikeita pankkivirkailijoita ja talousalan ammattilaisia kohtaan tämä on suora loukkaus.
*Tämän julkaiseminen on sekä lain että yhteisen edun mukaista, koska se oikaisee julkisuudessa esiintyvän harhaanjohtavan kuvan ja estää mahdolliset väärinkäsitykset, joista voi seurata taloudellista tai maineellista vahinkoa hyväuskoisille ihmisille tai yrityksille. - Anonyymi
markettien peliautomaatit antaa hyvän startin finanssialalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1232501Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191406- 811208