Disassembloin linuxin koodia ja yllätys oli suuri kun huomasin NOP-käskyjen suuren osuuden. Kyseinen käsky (No operation) ei tee mitään muuta kuin kuluttaa kellojakson. Herääkin kysymys että käyttääkö Linux turhia käskyjä vain kuormittaakseen prosessoria näin ja saaden lämmöt nousemaan vai yritetäänkö näin paikata linuxin tunnetusti heikkoa kykyä käsitellä liukuhihnoja? Nobel-ehdokas Antti Hirvi on omissa tutkimuksissaan todennut että Linux syö sähköä ja kuluttaa prosessoria turhilla kutsuilla saaden ytimen kuumenemaan jolloin edes vesijäähdytyksestä ei ole apua. Tilanteesta voi olla seurauksena ytimen sulaminen ja ns Kiina-ilmiö. Tällöin mikrobittien säteily kasvaa hallitsemattomasti ja yli 5 mb/sec on jo todettu vaaralliseksi. Myös STUK:iin on oltu yhteydessä. Päätän täältä tähän. Tarkkailen tilannetta.
Wind-Tiedottaja
ATK-Fyysikko
Harvard.
Wind-Tiedottaja
ATK-Fyysikko
Harvard.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Myös minä olen huomioinut kyseisen ilmiön, mutta en ole siitä juuri puhunut kun olen huomannut ettei linuxporukalla enää tietotaito riitä jos aletaan koodista puhumaan. Luulevat sinunkin puhuvan kassapöydän liukuhihnasta höhöhöhöhöh!!!
Linuxpojut eivät tajua näistäkään manuaaleista yhtään mitään:
http://www.intel.com/products/processor/manuals/
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011032513437292_vl.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201103270080136_ul.shtml
Kiva harrastus sinulla. Disassembloida koodia vaikka lähdekoodikin on saatavilla.
Aika hooceetä.
Lähdekoodi voi olla väärennettyä! Vain käännetty ja ajokykyinen koodi esim suoraan muisteista dumbattu jäädyttämällä muistipiiri (nestetyppi) ja siirtämällä se toiseen koneeseen luettavaksi jolloin voidaan olla täysin varma koodin alkuperästä!