osaisiko joku heittää karkeaa arviota keittiöremontin (keittiö aika pieni, reilu 10m2) kylpyhuoneremontin (pieni suihku ja wc tila). ei siis mitään koneiden hintaa tarvitse miettiä( tai mitään isompaa esim. putkistoja vaan pinnat uusiksi mutta keittiössä järjestys uusiksi eli pelkkä ovien vaihto ei riitä), eikä ole aikeissa mitään kalleimpia kaakeleita/ovia yms. tai tunnettua designiä, vaan perus siistiä uusintaa.
entä onko tietoa mitä maksaisi esim. laminaatin/parketin asennuspalvelu tai kylpyhuoneen kaakeleiden poisto/uusien laitto ammattimiehen tekemänä?
kiitos mahdollisesta avustasi!
ja tiedän että soittelemalla/googlettamallakin se selviää mutta näin pääsee helpomalla jos joku viitsii kertoa, ja mahdollisesti tässä autetaan muitakin ja ehkä kuullaan kokemuksia yms. joten en kaipaa näitä googleta ite vastauksia :)
entä onko tietoa mitä maksaisi esim. laminaatin/parketin asennuspalvelu tai kylpyhuoneen kaakeleiden poisto/uusien laitto ammattimiehen tekemänä?
kiitos mahdollisesta avustasi!
ja tiedän että soittelemalla/googlettamallakin se selviää mutta näin pääsee helpomalla jos joku viitsii kertoa, ja mahdollisesti tässä autetaan muitakin ja ehkä kuullaan kokemuksia yms. joten en kaipaa näitä googleta ite vastauksia :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
laminaatin asennuspalvelua 17e per m2
purkutyöt tuntiveloituksena 27e per tunti.
ehkä jonkinlainen urakka hinta
4000e pääset aika edullisesti.
googlaa rakennusliike pk-huolto & korjaus
> purkutyöt tuntiveloituksena 27e per tunti.
Sisältäen jätemaksut ja asbestipurun, mikä en melkein väistämättä edessä vanhoissa taloissa 8rak. ennen 90-lukua)?
Vai talousjätteen sekaanko ajattelit kaiken kipata?
KANNATTAA myös googlettaa yrityksen taustatiedot !
= katsoa ettei ole verot / sosiaalimaksut / vakuutukset maksamatta ja HUOM muista kysyy kuka tekee lopullisen työn ? Puolalaiset, Venäläiset tai vaikkapa Virolaiset pojjaat jotka eivät maksa veroja minnekkään ! Kas Suomessa remonttipuolella piilee kauhea riski joutua työn tilaajana maksamaan verot sitten jälkikäteen uudestaan. Verottaja on nääs nykyisin työn tilaajan paras kaveri !
Katos katos, yrittäjä itse laittanut ensin kyselyn ja sitten vielä perään vastauksenkin. Voihan sitä markkinoida itseään näinkin.
Tosin jos firmakin on perustettu Joulukuussa 2010 niin kaipa tämä on sitten se halvin foorumi itseään markkinoida ? Olikos Sulla nettisivut mistä vois katsoa referenssejä ? voisin tuolla hinnoilla veikata ettet ole kovin montaa hommaa vielä tehnyt ? onhan tuo 4000€ koko hommasta pikkasen pielessä ! tai sit tykkäät vain tehdä hommia tekemisen ilosta tai jättää suosiolla veros maksamatta.
ei ole yrittäjä laittanut viestiä ku juuri talon ostanut nainen mikä ei kyllä itse osaa remonttia tehdä ja kyselee vähän neuvoja varoiksi :)
Karkeesti sanosin et enne ku on purettu ei välttämättä nähä mitä alla piilee vai
onko siellä ees lattiaa kalusteitten alla taikka seinää joka kelpaisi taustaksi?
Sellane vaikuttaa hintaan radikaalisti.
Arvata vain voi ettei oo jos vanhempi keittiö on kysees.
Sähköjäkin vois vähän kuvitella vaikka pinnat vaa uusis etenki kosteistiloissa.
Vanhoissa kalustemitotus kaikkine väleinee on yleensä eri.
Se siis vaikuttaa paljon minkä ikäne entinen olikaan.
Kaikki tuijottelee vaan pintamateriaaleja nykysin.
Veikkaisin tossatapaukses et vois olla paras jättää koskematta kosteentilan kaakeleihin
ja laatottaa päälle jos rahasta alkaa tehä tiukkaa ja taloyhtiös on
ankara isännöittijä ja vesieristäjä hallituksen luvalla.
Katos ku talonrakentesiin ei sais kandeta kajota ilman lupaa sellases
taloyhtijös joka ei oo ihan oma.
Eikä kannata usein omassakaan ellei osaa ja tiedä.
Harva isännöittijä suostuu siihe et piikkaat kaakelit veke kylppäristä ja
eristät itte noin vaan miten sattuu ilmaseksi vailla maksullista tarkistus-
käyntiä.
Kylppäri: työt 6000-9000€ (sis. remonttimies, sähkäri ja putkari)
Materiaalit vähintään 3500€ .
Keittiö: Työt 3000€ (sis. remonttimies, sähkäri ja putkari)
Materiaalit ilman koneita vähintään 3000€
Hinnat on todellakin vaan suuntaa antavia koska kaikki riippuu kaikesta....
Kysy tarjous paikalliselta tekijältä... Mutta alle 15000€ ei taida selvitä...
Mutta jos on vähänkin remonttimiehen vikaa niin tarvitaan vain sähkäri koska muut vo itehdä itse ja niin edelleen mutta silti kylppäri tulee maksamaan 4000e koska materiaalit maksavat ja ei kannata ihan halvimpia käyttää. Keittiön vo isuunnitella siten ettei tartte muutoksi sähköihin tai putkistoihin ja pikkuset lampun siirrot voi itsekkin tehdä jos tietää miten tehdään tai katsoo vanhasta johtijen paikat niin pääsee pikkuisen säästämään. Keittoössä säästää jos sopii vakiokeittiö vaikka keittiönetistä niin sen voi 3000€ ja itse asenttaa niin tulee hyvä.
Remonttimiehissä on se vika jos eivät suostu sopparia kirjoittamaan ja sakko sinne jos myöhästyy niin ne huijaavat joka kohdassa missä pystyy.
tEi heti kannata palkata ammattimiestä katso mitä voit itse tehdä. Rupesimme toimeen tyttären kanssa, ja purimme keittön kaapit itse, Siihenkin riittää pelkkä vasara, ja varovainen koputtelu. Kaapit tuli helposti purettua. Uudet kaapit löytyi helposti kodin terrasta. Peruslaatua varastotavaraa hinta 600e. Kaapisto oli näyttävä valmiina. Remonnttimies oli varattuna valmiiksi hinnalla 25e tunti. Helppoa oli myös purkaa välitilan laatat. Ruuvimeisseli laatanreunaan ja kopautus vasaralla niin laatta irtoaa. Se ei ole vaikeeta kun vaan alottaa tekemään sillä tavalla säästää sievoisia hintoja.Kylppärin laatat voi purkaa itse naputtelemalla vasaralla ja ruuvarilla.Rautakaupoista kannattaa kysyä poistoeriä laattoja ja laminaatteja, niitä yleensä löytyy. Kannattaa käydä useammassa paikassa kysymässä. Remppamieheltä kannattaa kysyä,että onko hänellä kokemusta huoneistoremonteista ja pyytää aikaarvio myös. Kannattaa olla mukana remontissa mukana mahdollisiman paljon. Jos on ystäviä jotka ymmärtää jotain remonteista kannattaa pyytää heitäkin välillä paikan päälle. Onnea remontille.