Kunhan nykyiselle sakemannilleni tulee lisää ikää, olen haaveillut toisesta koirasta ja yhtenä vaihtoehtona olen miettinyt rotikkaa...
Osaisiko joku verrata miten haastava rotuna rotikka on noin keskimäärin (yksilö linja eroja toki on aina) sakuun verrattuna? Mulla siis ollut näyttelylinjainen saku-uros ja nyt on käyttisnarttu.
Rotikka vs. sakemanni
11
298
Vastaukset
- fsgsgshshskksks
Käyttölinjaiseen sakuun verrattuna HELPPO. Ota pois.
- never ever man
Miksi vaihrtaa hyvää rotua huonompaan? Rotikat on nyk. hermoheikkoja ja sata kertaa sairaampia ku sakemannit.
- itse ottaisin sakun
Kyllähän saku paljon helpompi tapaus on kuin rotikka, johtuen sakun miellyttämis halukkuudesta. Rotikan kanssa joutuu tekemään kyllä huomattavasti enemmän töitä, ja sen koulutus sallii vähemmän virheitä. Molemmat ovat hyvin älykkäitä rotuja, joten kummankin kanssa koulutus on kyllä antoisaa ja mukavaa puuhaa.
Koska saku on palvelushaluinen ja paimenkoira sen kanssa pääset kuitenkin helpommalla. - rotikkalove<3
Sakuista ei ole kokemusta,mutta rottweileri on tällä hetkellä,ja sen voin sanoa että ihana nallekarhu kun hyvänluontoinen löytyy!
- tarpeen mukaan
Pysy Sakemannissa, aitoa ROTTWEILERIÄ ei voi verrata saksanpaimenkoiraan!
Nykyisin ei tiedetä mitä tarkoittaa PAIMENkoira ja mitä tarkoittaa KARJAkoira.
Nykyiset kasvattajat yrittävät tehdä hitaasti reagoivasta KARJAkoirasta nopeasti reagoivan PAIMENkoiran, jotta ne pärjäisivät paremmin kaikenmaailman pilipalikokeissa...aikaansaannoksena kovaluontoinen sähläri.
Aito rottweiler lyö kaikki leikkikokeet läskiksi, jopa niin että luonnetesti tuomarit alkavat riitelemään keskenään.
TV. rwu 200 pistettä ...
On kokemusta IPO, VPE,..ym. eläimistä...painoluokka 0,1kg-700kgc - kiinnostunu?
TARPEEN MUKAAN: olisi kysymys? omistatko rottweileriä vai iten on kun tunnut nuo rotikka asat nuin hyvn tietävän että kaikki menee päin prinkkalaa?
- TARPEN MUKAAN
Mikä nyt taas ahdistaa?
...Niin, on kokemusta 60- luvulta saakka ja itse olen omistanut ainoastaan rotikoita...kotimaisia ja tuontikoiria, sekä myös eri kasvatuslinjaisia.
- lkjölkjölkölkjölkj
Ehdottomasti rottweilwer :D
- pohjanmaalta kajahta
Suosittelen kaikille, että älkää kyselkö mitä mieltä toiset on mistäkin rodusta,
näköjään nousee samantien kansan kiihko!
Jokainen koira on yksilöllinen, meillä on rotikka joka on kaikkien kaveri joiden kanssa me ollaan mutta jos sattuu esim. ei toivottu romani tulemaan meidän pihalle, kyllä se sen vaistoaa ja ajaa pois, naapurissa taasen on erittäin hyvä käytöksinen dooperman ja sakemanni jotka tottelevat omistajaansa kaikessa kunnes taas tutuilla on näiden ääripää.
se on aina HYVIN PALJON KOULUTTAJASTA KIINNI,
me itse olemme koiriemme luonteesta ja käytöksestä eniten vastuussa,
Rotuun katsomatta.- gdhdhskksksksk kjäh
pohjanmaalta kajahta?nut?
- ap.
Ei ollut tarkoitus kiistaa lietsoa eikä mielipidettä siihen, ottaa vai ei (kun itsehän sen päätän)... mitä hain niin kokemukseen perustuvia näkemyksiä eroista ja yhtäläisyyksistä, sakuun verrattuana erityisistä kasvatuksessa ja koulutuksessa huomioon otettavista rotutyypullisistä piirteistä jne.
Kiitos vastanneille kuiteskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2911545Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604129Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1263343Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2102681Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1162376Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061899Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3421260- 691062
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20967- 65850