Kasissani on sellainen pikku ongelma etta en tieda saako poikani tarpeeksi unta. Han on siis 5-vuotias, ja nukkuu noin 10 tuntia yossa, ei siis paikkareita enaa. Aniharvoin saattaa nukkua vahan pitempaankin mutta melko usein jopa vahemman. Nukkumaan han menee kahdeksalta ja joka aamu viimeistaan kuudelta ylos. Kun han heraa, on viela pimeaa eika linnut laula eika siis mitaan tapahdu mika hanet herattaisi, etta kaiken jarjen mukaan uni pitaisi jatkua jos sita viela riittaisi. Iloisena ja levanneen oloisena han heraa, mutta hanta on hieman vaikea tulkita koska hanella on ADD. Koko ajan siis on meno paalla, vaikka olisi hereilla puolilta oin han vaikuttaa silti ihan yhta energiselta kuin aamuyhdeksalta. On siis vaikea sanoa etta onko poika viela unelias, ja samoin illalla ei oikein osaa sanoa milloin hanta alkaa vasyttaa. Han menee nukkumaan samaan aikaan kolme vuotta vanhemman veljensa kanssa mutta useimpina aamuina herattaa hanet vaikka vanhempi poika viela nukkuisi. Tuntuu jotenkin omituiselta etta noin pieni nukkuu vain tunnin vuorokaudessa enemman kuin mina, ja vahemman kuin vanhempi veljensa! Kuinka paljon teidan samanikaiset nukkuvat? Onko tassa kyse jostain hyperaktiivisuuden oireesta etta unesta heraa helpommin? Toisinaan han heraa jo neljan jalkeen eika enaa mene takaisin nukkumaan. Koulussa on ongelmia kaytoksen kanssa, ja mietinkin valilla etta onko siina osasyyna unen puute. Mainittakoon viela etta vaikka muutan nukkumaanmenoaikaa myohemmaksi, han heraa silti samaan aikaan, ja aikaistaa en ole uskaltanut siina pelossa etta sitten herataan viidelta joka aamu. Apua ja kokemuksia kaivataan!!
Unigallup
5-vuotiaat!
595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän pieni on vasta 1v5kk ja nukkuu yöllä yleensä vain 9 tuntia. Näyttää pärjäävän ihan hyvin tuolla määrällä, vaikka minä pärjäisin kyllä paremmin jos hän nukkuisi enemmän ;) Päiväunia nukkuu n. 1 1/2 tuntia. välillä vähemmänkin.
meillä 2 vuotias energiapakkaus, ei siis hetkeäkään paikalla. Meilläkin herätään aamulla puol kuuden - kuuden aikaan, mentiipä nukkumaan seitsemältä tai yhdeksältä tai kymmeneltä. Olemme laittaneet pojan nykyisin nukkumaan seitsemältä, jotta ehtisi nukkua kunnon unet. Päiväunet nukkuu toki vielä (yleensä 1-2h). Väsyneenä on villimpi ja riehakkaampi kuin jos on nukkunut kunnon yöunet...
"...Han on siis 5-vuotias, .."
"....Koulussa on ongelmia kaytoksen kanssa,...."
siis missähän koulussa tämä 5-vuotias on? Asutte vissiin ulkomailla?
Juu ulkomailla asutaan. Ainakin englanninkielisissa maissa aloitetaan koulu 5-vuotiaana. En usko etta se on kovin oleellista missa koulussa poika on :D
Meidän syksyllä 5 v täyttävä poika nukkuu 10 h yössä (joskus enempi ja joskus vähempi) ja päikkärit päivällä, tunnista, kahteen tuntiin yleensä.
Kun pojalla on diagnoosi,en tietenkään voi varmaksi sanoa mitään, mutta ainakin ystävän (tosin 2 vuotiaalla) auttoi nukkumisessa yksinkertaisesti se, että laitettiin aiemmin nukkumaan..Nyt lapsi menee klo 18. nukkumaan ja herää klo 7-8 ja aiemmin meni ilta tapellessa nukkumaan menosta ja lapsi viimein nukahti klo 22-23 ja heräili yöllä ja heräsi aamulla joskus klo 5.
Kannattaa ottaa yhteyttä suomalaiseen ensi- ja turvakotiyhdistyksen Unikouluun. Luulisi että sähköpostilla ainakin saa yheyden jos et raaski soittaa. Ne varmasti siellä tietävät onko unta liian vähä, vaikka toisaalta, myös moni tuntemani 3-4 vuotias, nukkuu n.10-12 h eikä päikkäreitä, eli heihin verrattuna meidän lapsi nukkuu paljon ja teidän lapsi ihan normaalisti :)
Lapset vaan on erilaisia ja joillain on hyvät unenlahjat, toiset pärjää vähemmällä, niinhän se aikuisillakin on. Mutta tuo in ikävää että menee herättämään veljensä :(