Asensin Debian 6sen.Miten sen saa suomenkieliseksi,miten asennan Firefox 4,Thunderbirdin....
Debian
23
286
Vastaukset
- 6.0
Lisäys jos joku vaivautuu auttamaan niin missä on kansiot?Lataakin jotakin niin sitä ei löydy mistään.
- debianisti
Niinpä. Lataukset pitäisi mennä >Lataukset< kansioon, mitä lieneekin enkulla. jos kopioit jotakin netistä niin niiden pitäisi olla kotihakemistossasi, tietty sillä edellytyksellä, että olet tehnyt yhtäänkään järkevän asennuksen. Perusasetuksilla ne pitäisi löytyä kotihakemistostasi. Jos olet jokinsortin aloittelija tee ihmeessä vain perusasennus ja siihen kun lisäilet jotakin, tee asennukset paketinhallinasta, joka asentelee kaiken oikeisiin paikkoihin.
- vk.
Kokeile ajaa root-päätteessä " dpkg-reconfigure locales " ja valitse tarjolle tulevat fi-kohdat.
Lataukset pitäisi löytyä käyttäjän kotihakemistosta downloads tai lataukset - debianisti
Aja roottina komento: >locale-gen< niin näet mitä kieliä on valittuina. Jos listalla on vain enkku aja ed vastaajan neuvoma komento. Ja huom kirjautumisikkunassahan on mahdollisuus valita kieli ikkunointi ym. Firefox on nimeltään tässä yhteydessä >iceweasel< ja posti on >icedove
- Linux4Humans
kyllä on debianissa tuokin tehty vaikeaksi. Ubuntussa raksi ruutun ja menoksi.
- vk.
Ei se ole ollenkaan vaikeata Debianissakaan, jos löytyy ohjeet. Ohjeitahan Debianille on, mutta ei niistä sitä itse asiaa tahdo löytää, siellä kun on kaikenlaista historiaa ja kiittelyjä ym. joka ei pitäisi ohjeisiin kuulua lainkaan.
- joop78
Juu ja sinä finninaama voit painua vittuun täältä Debian palstalta. Parempi kun otat sen super hyper ubuntu cd:n käteesi ja runkkaat itsesi uneen..
- debianisti
No, tuostahan selviät ubun asennuksella, rasti ruutuun joo, etkä tiedä mitä teit. Debian se vain pysyy pystyssä, siinä missä ubu kaatuu, kun on pantu rastia ruttuun.
- Linux4Humans
debianisti kirjoitti:
No, tuostahan selviät ubun asennuksella, rasti ruutuun joo, etkä tiedä mitä teit. Debian se vain pysyy pystyssä, siinä missä ubu kaatuu, kun on pantu rastia ruttuun.
Eihä sitä tartte servereissä rakseja ruutuun kliksutella. Desktop käyttöön on sitten niitä kehittyneempiä jakeluja.
- Linux4Humans
joop78 kirjoitti:
Juu ja sinä finninaama voit painua vittuun täältä Debian palstalta. Parempi kun otat sen super hyper ubuntu cd:n käteesi ja runkkaat itsesi uneen..
Litisyti lotisuti spruit, Krrrr pyh krrr pyh zzzZZZ...
- debianisti
Otahan huomioon se seikka, että aloittaja on tehnyt asennyksen hätäisesti eli on jättänyt kielen valitsematta sillä kohtaa missä sitä kysytään. Ei ole pätkääkään debianin vika. Turha viisastella.
- 6.0
debianisti kirjoitti:
Otahan huomioon se seikka, että aloittaja on tehnyt asennyksen hätäisesti eli on jättänyt kielen valitsematta sillä kohtaa missä sitä kysytään. Ei ole pätkääkään debianin vika. Turha viisastella.
Ei onnistu kielen vaihto Suomenkieliseksi.Asensin uudelleen Debianin ja valittin Suomi.Tein myös niin miten neuvottiin.Regional&Languagesta valittin Suomen mutta ei onnistu vaihto.
- 6.0
6.0 kirjoitti:
Ei onnistu kielen vaihto Suomenkieliseksi.Asensin uudelleen Debianin ja valittin Suomi.Tein myös niin miten neuvottiin.Regional&Languagesta valittin Suomen mutta ei onnistu vaihto.
Sitten kun päivitän niin se käskee laittaa live-cdn sisään.Miten sen käskyn saa pois?Olisko Debian pitänyt asentaa toisella lailla?
- vk.
Puuttuvatko suomen kielipaketit ?
language-pack-fi
language-pack-fi-base
language-pack-gnome-fi
language-pack-gnome-fibase
language-support-fi
language-support-writing-fi
Kde -openoffice-ym kielipaketit
Asenna tarpeelliset paketit ja aja sitten " dpkg-reconfigure locales "
Komenna root-päätteessä " gedit /etc/apt/sources.list " ja laita #-merkki cdrom-lähteen eteen, tallenna ja sulje. Ei kysy levyä enään.- 6.0
Mulla oli KDE versio.Asennan Gnomen joka on selvempi kuin KDE.
6.0 kirjoitti:
Mulla oli KDE versio.Asennan Gnomen joka on selvempi kuin KDE.
KDE:lle kielipaketti on, ja pidä tämä mielessä koska koskee muitakin jakeluita
kde-l10n-fi
joka asennetaan ja sitten on KDE suomenkielinen.
- 6.0
Jee,sain asennettua uudelleen Debianin toisella asennus jutskalla ja tämähän
osaa Suomea.Onnistuin myös asentamaan Synapticin.Tämä on KDE ja Synaptic
on vissin Gnomelle enemmän tarkoitettu mutta näkyy toimivan. - 6.0
Jatkan tätä yksin puhelua.Gnomea ei saa vissin muuten kuin asentamalla ensin
KDE-versio ja sitten asentamalla Gnome-työpöytäympäristö.- debianisti
Kyllä se asentuu nimenomaan gnomella, olet kuitenkin jossain kohtaa asennusta tehnyt valinnan kde:n suhteen. Kyllä ne mahtuvat hyvin samaankin koneeseen ja asennukseen. Meikälläkin on monta kde-palikkaa mukana jotka pyörivät gnomen mukana täysillä. Muista, että kirjautumisikkunassa voit valita mitä ikkunointia käytät, tietty sillä edellytyksellä olet ne asentanut. Meikällä on asennettuina gnome, xfce4, lxde ja fvwm. Synaptic ei ole ikkunaorjentoitunut, se debianin käyttämä paketinhallinta.
- Merta edemmäs
Debianiin on tarjolla oletuksena iceweasel sekä icedove.
http://packages.debian.org/squeeze/icedove
http://packages.debian.org/squeeze/iceweasel- ddff5544667aa
Icedove ja Iceweasel ovat ihan hyviä. Hieman kanitti kun asensin flash-pluginin, mutta sekin meni.
Asensin itse ensimmäistä asennus-DVD:tä käyttäen, ja kaikki tuli mukaan suomenkieltä myötten, vaikka asennus ei verkkokorttia tunnistanutkaan (seuraavalla käynnistyksellä sitten kyllä). Toinen "ongelma" tuli siitä kun pulseaudiota ei ollut mukana, ja se piti asentaa erikseen, koska vain siten ulkoinen äänikorttini toimii (tämä pätee myös muihin distroihin). - hhhh6565433gfddfg
ddff5544667aa kirjoitti:
Icedove ja Iceweasel ovat ihan hyviä. Hieman kanitti kun asensin flash-pluginin, mutta sekin meni.
Asensin itse ensimmäistä asennus-DVD:tä käyttäen, ja kaikki tuli mukaan suomenkieltä myötten, vaikka asennus ei verkkokorttia tunnistanutkaan (seuraavalla käynnistyksellä sitten kyllä). Toinen "ongelma" tuli siitä kun pulseaudiota ei ollut mukana, ja se piti asentaa erikseen, koska vain siten ulkoinen äänikorttini toimii (tämä pätee myös muihin distroihin).http://mozilla.debian.net/
Iceweaselista on saatavissa Iceweasel 4.0, ja hakemalla erikseen siihen saa suomennoksenkin.
Vaatii vain vähän temppuilua, mutta jos joku tahtoo? ddff5544667aa kirjoitti:
Icedove ja Iceweasel ovat ihan hyviä. Hieman kanitti kun asensin flash-pluginin, mutta sekin meni.
Asensin itse ensimmäistä asennus-DVD:tä käyttäen, ja kaikki tuli mukaan suomenkieltä myötten, vaikka asennus ei verkkokorttia tunnistanutkaan (seuraavalla käynnistyksellä sitten kyllä). Toinen "ongelma" tuli siitä kun pulseaudiota ei ollut mukana, ja se piti asentaa erikseen, koska vain siten ulkoinen äänikorttini toimii (tämä pätee myös muihin distroihin).Debianin perinteinen asennustapa on likimain "netinstall" joka vaatii ubuntua enemmän mutta asennuksen päätteeksi koneella on täsmälleen ajan tasalla oleva debian.
Itse vierastan noita megalevyiltä asennetavia versioita mutta jokainen tehköön omalla tyylillään.
Iceweasel on sama kuin Firefox.
Chromium-selain on myös kokeilemisen arvoinen Lisäosia saa, nopea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1064865Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744231539- 1891114
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk151014Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11968Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886