Mihin seuraavaksi ?

jahnukaine

Juuri kiersin Australian. Lisäksi Olen kiertänyt Kiinan, jenkit, pohjois-afrikan ja Kanadan. Oliskohan se seuraavaksi sitten etelä-amerikka tyyliin Brasilia-Argenttiina, vai mihinköhän sitä lähtisi?, kenties safari etelä-afrikassa?
suositelkaa!
Pääasia että saa mahtavia kokemuksia eri kulttuurista ja mahdollisimman kaukana euroopasta :D
Uusi-seelanti kiinnostaisi, mutta kun juuri tuolla Oseanissa olin.

5

194

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+3

      Mene oikeaan afrikkaan, saharan eteläpuolelle, Uganda - Kenia - Tansania - Botswana - Sambia. Käy safarilla, näe gorillat, leijonat, leopardit, norsut, kirahvit, sarvikuonot ja kaikki muut eläimet. Käy Viktorian putouksilla ja Niilin alkulähteillä, kiipeä vaikka Kilimanjarolle ja sitten sukeltamaan Sansibarille tai muualle.

    • anna minun nauraa

      mukamasti maailmaa kiertänyt ja kyselee mihin sitten? Älä viitsi puhua pöytyä ja kuka sinun mielikuvitusmatkoja viitsii edes lukea...kiersin juuri Australian...miutä ihmeen järkeä tuossa on....kierrä kuu tai käy marsissa seuraavaksi...

    • Jaettu Ilo

      Kannattaisi aloittaa elämään tutustuminen omasta itsestä ja lähiympäristöstä. Aivan tutuissa paikoissa voi ollakin paljon enemmän varattuna sinullekin, jos vain osaat jakaa tuota mahtavuuttasi, eli välittää vähän muistakin, kuin itsestäsi.

      Jaa rikkautesi jonkun kanssa, jolla ei ole mitään, niin ehkäpä hän keksii teille hyviä yhteisiä paikkoja mihin voitte mennä, niin sinulta jää miettimisen vaiva ja teet jonkun kerrankin onnelliseksi.

    • pallonkiertäjä

      minä ehdottaisin sinulle vanhaa kunnon eurooppaa ;-)
      kiertäisit saksan kauniita kaupunkeja, kokisit historiaa ja makuelämyksiä.
      voisit pistäytyä ranskassa, italiassa tai sveitsissä...... älä pelkää maailman vanhinta maanosaa, vaan perehdy upeaan kulttuuriimme.
      missään ei ole niin paljon historiaa kuin länsi-euroopassa, keräisit itsellesi tietoa ja kulttuuria enemmän, kuin mistään kirjoista voisit koskaan lukea.
      on niin helppoa hypätä lentokoneeseen ja aloittaa matka tuntemattomalta pohjalta.... mutta usein se OMA maanosa, se kaikkein halutuin ja rikkain, jää kokematta.
      jos kysyt amerikkalaiselta tai aasialaiselta mihin hän haluaisi matkustaa, on vastaus aina : eurooppaan.

    • älä unta näe

      ja sitten heräsit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe