Eräs huvittava dopperin omistaja ;)

Ei voi kuin nauraa

Siis olin kahden koirani kanssa lenkillä ja vastaan kapealla metsäpolulla tuli nuorehko mies dopermannin kanssa. Miehellä ei ollut aikomustakaan väistää meitä, joten otin koirat vierelleni ja siirryimme polulta hankeen kun en viitsinyt päinkään kävellä ;)

Siirryin siis lumihankeen niin että olin polviani myöten lumessa, jotta hän suuren egonsa kanssa pääsi meidän ohitse...ja miehellä oli vielä pokkaa tokaista minulle nyrpeästi "tuli nyt kyllä liian läheltä tää ohitustilanne"...siis mitä v....a teki mieleni sanoa, olisiko pitänyt kaivautua sinne lumeen heitä piiloon vai minne helvettiin mun olisi pitänyt koirieni kanssa juosta??!! :D

Pelkäsikö hän koiransa hyökkäävän meidän kimppuun vai mitälie mahtoi kommentillaan tarkoittaa. No jokatapauksessa ensikerralla kun tulevat meitä vastaan, pysähdyn kuin seinään...väistäköön itse tälläkertaa :)

7

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmps

      No jos vaan tarkoitti että ompas kapea polku, kun toinen joutui pientareelle menemään...ei voi tietää. Mutta niinhän se on että jommankumman on väistettävä, kun ei sitä ylikäään voi kiivetä, jos kapealle polulle on päättänyt mennä..

    • rtojh

      miksi dobberi palstalle tämä? miten asiaan liittyy että koira oli dobberi.. ääliöhän tämä mies oli, eikä mitään väliä mikä koira sillä oli. (tai jos nyt oli ees ääliö, kuka ties..)
      kirjoita vaikka yleistä koirista palstalle tällaisia

    • hyvä aihe?

      Kyllä tämä aihe hyvin dopperipalstalle kuuluu. Mielestäni avaaja on törmännyt tyypilliseen dobermannin taluttajaan. Tuollaisia ne ovat yleensä muuallakin. Ne taluttajat. Koirarotuhan ei ole lähellekään sekavimmista päästä.

    • Ei voi kuin nauraa

      No tässä halusin viestittää sitä kuinka useasti törmää näihin ihmisiin, joille koira tuntuu olevan egon jatke ja koska kyseessä oli dobermanni niin miksi ei sopisi tälle palstalle?
      Onneksi on olemassa myös niitä toisenlaisia dobberin omistajia, jotka saavat koiristaan tasapainoisia ja luotettavia perheenjäseniä ja joilla on homma hanskassa lenkilläkin.

      Tällä kyseisellä miehellä ei selvästikään ollut homma hanskanssa koiransa kanssa, koska ei luottanut koiraansa ja tuohtui siinä tilanteessa minulle kun tulin koirineni liian lähelle.
      Kai hän katsoi minua pitkin nenänvartta koska itselläni oli pieni spanieli ja vähän isompi sekarotuinen. No minäpä en tarvitsekaan koiraa jolla pönkittää omaa egoa eikä ole tarvetta isotella kenellekään ;)

      Jos ei omista tasapainoista dobermannia tmv rotua, tulisi itse silloin kiertää toiset koirat kaukaa. Mies oli selvästi hermostunut...mitä jos koira olisi hyökännyt?...meidän vika se varmaan sitten olisi ollut kun tulimme liian lähelle...juu,u :O

      • sera tyttö

        Ehkäpä tarkoitus ei ollut niin paha,miten nyt kuvaat tapahtumaa.Entisenä dobberin omistajana,tiedän että koira voi olla aika innokas tutustumaan muihin vastaantulijoihin.
        Voihan olla, että mies keskittyi ohitukseen niin kovasti ettei huomannut että jouduitte ihan hankeen asti.
        On totta kyllä että joillekin koira on egon jatke,mutta ei yleistetä ja ajatella kaikista vastaantulijoista joilla on dobberi samaa..


    • Aloittaja...

      En missään nimessä halunnut yleistää mitenkään :) Tämä sattunut tilanne vaan ihmetytti. Ehkäpä mies hermoili sitä ohittamista, en tiedä...itse olin vaan niin hölmistynyt siinä tilanteessa etten saanut suutani auki kysyäkseni mitä mahtoi tarkoittaa kommentillaan :)
      No juu, tuo oli vaan hassu välikohtaus mikä sattui lenkillä, ei siitä sen enempää :)
      Itse pidän kovasti ko. rodusta, ne ovat todella hienoja eläimiä. Lähisukulaiseltakin löytyy kyseisen rodun edustaja. Mutta itselleni en ottaisi, pärjään paremmin spanielini kanssa :D

    • pulunennuxxima

      Soita iltalehteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      72
      10238
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      79
      7004
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      25
      6976
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6245
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      99
      5979
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      5348
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      81
      5081
    8. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      37
      4873
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      53
      4580
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      19
      4556
    Aihe