kyllä ne lehmät ovat antaneet meille meidän jokapäiväisen leipämme, ja maitotilat, elkää alakako laajentamaan 500 lehmien navetoita eikä 200 sadankaan. Olkaa kohtuullisia, hyvänen aika. Maito ja Me-lehdessä sanottiin että: Nyrkkinsääntönä on että "tililläsi olevat rahat eivät todennäköisesti ole omiasi niin ollaan oikella tolalla. Suomestakin on lopettanut niin moni normaalin parsinavetan ja lypsykarjan pitäjä että. Ihan huolestuttaa kun nettikoneessa myydään kunnon putkilypsimiä ja muuta. Eläinten lopetuksen vuoksi!!! Ja ALKAKAA Pitämään lypsykarjaa, täälläkin palstalla sais suksia kuuseen ne jotka sanovat uusille tuottajille että ei se maidontuotanto kannata. Miettikääpäs tarkemmin. Se "Navettapoika joka kirjottelee täällä, on asiaa puhuva poika, minä nimittäin taidan tietää hänet. Ottakaa häneen yhteyttä jos hän haluaa navettaan, tuommoisia nuoria miehiä on vähässä!!!
Saakeli vieköön
Äly hoi, elä jätä!
6143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Totta, ei se maitotilan tappio yleensä siellä navetassa synny.
Mutta navetalla ne tappiot yleensä maksetaan.
Homma vaan menee niin, että kun isäntä tykkää pyöriä pellolla niin aina kun on vara investoida, niin investoidaan peltokoneisiin, vaikka tulos tehdään navetassa.
Mansikit saa napin ohtaan keväällä. jeee, saa nukkua aamulla pitkään.
viljanviljely on niin ihanaa.
Ennen sitä vähän nälkää näkee kun lehmiä lypsää.
Kyllä mää sanohon että hullu nää oot!
Joopa joo, miettikää tarkoin ennenkuin rupeatte lypsykarjan pitoon. olkaa vaikka lomittajina jonkun aikaa. Se on sitten työtä ja paskanhajua vuorotta, surkealla palkalla.
Kyllähän se ensin kokeilla pitää, se ei ole surkea palkka.
KOKENU MIEKIN OLEN 30 VUOTTA ENKÄ OLE KYLLÄSTYNY
olet niin kerro paljonko lypsettäviä ja paljonko jäi palkaksi työntekijää kohden..