Ubuntu ja Nokia PC Suite

Toimiiko Ubuntulla? Vinkkiä mistä voi ladata? Nokian sivuilta ei pystynyt. Onko muuta keinoa tunkea ne musat puhelimeen?
12565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei toimi. Vaan eikös tiedonsiirto ole yksinkertaisempaa kun puhelimen USB-tilan laittaa valikosta tiedonsiirto/massamuisti -tms -tilaan, puhelinmerkistä/mallista riippuen? Näkyy sitten suoraan ulkoisena muistina.
Merkistä riippumatta nuo asioita "helpottavat" puhenvalmistajien omat ohjelmistot tahtovat olla, no, huonohkoja..=)
Tuolla vielä jotain juttua aiheesta: http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=35291.0

Äänestä

  • Antaisitko ohjeet miten tapahtuu? Puhelin on Nokia 5230 ja lisäksi mulla on usb-kaapeli ja muistikortti.

    Äänestä

  • neiti vahinko kirjoitti:

    Antaisitko ohjeet miten tapahtuu? Puhelin on Nokia 5230 ja lisäksi mulla on usb-kaapeli ja muistikortti.

    http://europe.nokia.com/support/product-support/5230 löytyy ohjekirja PDF:nä, sieltä sivu 133: "Valitse Valikko > Asetukset ja Yhteydet > USB.
    Jos haluat, että laite kysyy yhteyden tarkoitusta aina, kun
    yhteensopiva kaapeli kytketään, valitse Kysy yhteyttä
    muod. > Kyllä.
    Jos Kysy yhteyttä muod. -asetus ei ole käytössä tai
    haluat muuttaa tilaa, kun yhteys on jo muodostettu,
    valitse USB-yhteystila ja jokin seuraavista:
    ● Massamuisti — Voit siirtää tietoja laitteen ja
    yhteensopivan tietokoneen välillä."

    Äänestä

Toimii vain paremmilla käyttiksillä.

Äänestä
  • "Toimii vain paremmilla käyttiksillä. "

    No, trolli-kulta. Paremmuudesta ei ole kysymys vaan siitä, että Nokia PC-suite on tehty toimimaan Dos/Windows-ympäristössä. Linux ei ole Windows.

    Äänestä

  • 20 + 19 kirjoitti:

    "Toimii vain paremmilla käyttiksillä. "

    No, trolli-kulta. Paremmuudesta ei ole kysymys vaan siitä, että Nokia PC-suite on tehty toimimaan Dos/Windows-ympäristössä. Linux ei ole Windows.

    No, pelle-kulta. Päivitäppäs tietosi Nokian ohjelmiston ympäristövaatimuksista ja tule sitten tänne pyytämään tyhmyyttäsi anteeksi.

    Äänestä

  • Pelle detector kirjoitti:

    No, pelle-kulta. Päivitäppäs tietosi Nokian ohjelmiston ympäristövaatimuksista ja tule sitten tänne pyytämään tyhmyyttäsi anteeksi.

    Eli kyseessä on PC Suiten huonous.

    Äänestä

  • Ei toimi, linuxit nimittäin on niitä parempia käyttiksiä!

    Äänestä

VItut, kyseessä on linuxin huonous. Hyviähän ne on siihen asti ku niitä alkaa käyttämään.

Äänestä
  • suksi sinä suolle windows-pelle! Minä olen pitkään käyttänyt linuxia enkä pidä sitä lainkaan huonona, pikemminkin windows on se huono.

    Se että jotain ohjelmaa tehdään vain windowsille ei ole linuxin huonoutta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neiti vahinko kirjoitti:

Toimiiko Ubuntulla? Vinkkiä mistä voi ladata? Nokian sivuilta ei pystynyt. Onko muuta keinoa tunkea ne musat puhelimeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu