Minulla on bullterrieri ja olen alkanut pikku hiljaa miettimään toisen koiran hankkimista.. Nyt mietinkin että sopisivatko bulli ja basenji mielestänne yhteen? Sanokaa vain ihan rehellisesti, en ole vielä hankkimassa basenjia mutta se on yhtenä vaihtoehtona mielessäni. Olen kyllä sen verran ottanut selvää, että basenji kyllä sopisi kyllä minulle muuten rotuna.
Niin ja entä kissat? Kun se on kuitenkin riistaviettinen? Meillä on kaksi kissaa joten olisi tienenkin kivaa jos nekin säilyisivät hengissä! :)
Basenji-ihmiset huomio!
2
431
Vastaukset
Minulla puolestaan on basenjeja, ja olisin tosimielelläni hankkimassa bullia niiden kaveriksi myös. Itse asiassa olen ollut bullikerhon jäsenkin jo vuosia, vaikka sellaista koiraa ei kotona olekaan.
Miksi sitten meillä ei ole bullia? Siksi, koska mielestäni se on basenjin kanssa hieman liian samanlainen perustaipumuksiltaan (esim. vahva reviiritietoisuus ja laumahierarkia), enkä minä todellakaan halua hakea lisää hankaluuksia elämääni ja ongelmia koiralaumaani. Vaan jos olisin nuorempi ja vielä nykyistäkin enemmän innoissani bullista, ja ennen kaikkea olisi (palkkatöiltä) enemmän aikaa viettää lauman kanssa, niin mikä ettei...
Sama juttu vaikkapa akitan kanssa. Ehdottomasti haluaisin pihavahdiksi sellaisen ja itselleni suksivetokoiraksi, mutta kun se ei taida olla kovin fiksu ajatus, jos pihassa on jo useampi basenji reviirin vahtina. Samat ominaisuudet basenjin ja bullin kanssa... Mukavuudenhaluisena ihmisenä haluaisin jatkossa välttää kaikki mahdolliset konfliktit.
(Toinen juttu: bulleista löytyy paljon terveysongelmia. Jos rotuun päädyt, niin valitse huolella kennel mistä ostat. Suosittelen esim. Norjasta tuontia kennel X:stä...)
Kissat menestyvät minkä vaan rotuisen koirakaverin kanssa, kunhan laumanjohtaja sanelee nuorelle koiralleen säännöt. Ja sääntöhän on, että kissa ei ole koiran ruokaa. Meillä on aina eli vuosikymmeniä ollut kissoja monien erirotuisten koirien kavereina, enkä todellakaan luule, että basenjista koituisi sinullekaan enemmän ongelmia kissojen kanssa kuin mistään muustakaan rodusta. Saattavathan nuo ajattaa kissaa pihassa tai sisälläkin, mutta saalistus etenee silleen, että niin kauan kuin kissa juoksee, koira juoksee sen perässä. Sitten kun kissa pysähtyy, pysähtyy koirakin, eikä se todellakaan käy hampaillaan kissaan kiinni. Ei tällainen perässäjuoksu mitään oikeaa saalistusta ole, saalistusleikkiä vain. Vaan tietenkin on ihmisen tehtävä opettaa ja osoittaa koiranpennulle käyttäytymissäännöt jo pikkupentuna kissojen, kuten kaiken muunkin suhteen.
Jos haluat päästä helpommalla, niin valitse bullillesi kaveriksi vaikkapa cockerspanieli tai nöyrä dobberinarttu. Vaan jos haluat nauttia päätään seinään pahki juoksevien koomikkojen uunohuumorista, eikä elämässäsi ole tärkeintä edustuskelpoinen sohvakalusto, ota ihmeessä bullille kaveriksi basuli. Takaan, että ne tuovat elämääsi iloa ihan joka päivä!- BulliBoju
Kiitos vinkeistä! Minulla siis on jo bulli ja katsoin kyllä huolella mistä kennelistä hankin poitsun; pojun isä on tanskalainen. :)
Mutta kuulostaa kyllä vähän siltä, että taidan hankkia basenjin vasta sitten kun tuosta herrasta aika jättää!
Olen vain aina pitänyt pystykorvaisita koirista, joten se vähentää vaihtoehtojani todella paljon!
Taitaa käydä sillä tavalla, että jäädään bullikierteeseen ja hankitaan poitsulle kaveriksi toinen bulli! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024770Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2103531Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212962Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562942Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis452868Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos532346Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132337Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742223En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132045Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu562039