Nokia N900 + MacBook.

Kiperä kysymys.

Käytössäni on MacBook 13 tuumaa Snow Leopard, sekä Nokia N900 Maemo5-älypuhelin. MacBookillani on elokuvia, jotka haluan siirtää Nokian puhelimeeni. Sen pitäisi olla mahdollista, ainakin Nokian kotisivuilla kerrotaan, että se onnistuu USB-kaapelin kautta.

Käytössäni on kaapeli, jonka toisessa päässä on Nokiaan sopiva mikro-USB -liitäntä, ja toisessa päässä on Maciin sopiva normaali USB. Kun liitän puhelimen ja tietokoneen toisiinsa USB:llä, ei MacBook tunnista mitään lisättyä laitetta, se ei tunnista puhelintani.

Pitääkö tähän MacBookiin nyt sitten vielä imuroida jostain joku sopiva ajuri, vai miten saan tietokoneen sisältämät elokuvat siirrettyä Nokian N900-puhelimeen?

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä mulla on sellainen kokemus, että nokialaisenkin puhelimen muistikortti näkyy Macissa normaalina levyasemana. Ei siinä sen kummempaa tunnistusta kai pidä ollakaan. Jos kortti ei näy levyasemana, sitten en osaa ainakaan äkkiseltään sanoa missä viiraa.

      Kannattaa tietysti kokeilla toisessakin koneessa, että näkyykö kortti käyttöjärjestelmässä. Siis ilman mitään softapolitiikkaa siinä välissä.

    • 1stMacFinn

      Mahtaako tämä Nokia Multimedia Transfer ohjelma toimia N900:n kanssa? Kokeile.

    • Pelittää kyllä

      Pitipä oikein kokeilla. Kun kytken N900 kiinni Mäkkiini, rävähtää kännyn ruutuun kysymys massamuistitilasta tai PC-Suite -tilasta. Kun valitsee massamuistitilan, ilmestyy työpöydälle N900 oma ikoni. Eli ei tarvitse imuroida ajuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1381
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1115
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      974
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      963
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      795
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      759
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      756
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      755
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      665
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      52
      577
    Aihe