Nokia N900 + MacBook.

Kiperä kysymys.

Käytössäni on MacBook 13 tuumaa Snow Leopard, sekä Nokia N900 Maemo5-älypuhelin. MacBookillani on elokuvia, jotka haluan siirtää Nokian puhelimeeni. Sen pitäisi olla mahdollista, ainakin Nokian kotisivuilla kerrotaan, että se onnistuu USB-kaapelin kautta.

Käytössäni on kaapeli, jonka toisessa päässä on Nokiaan sopiva mikro-USB -liitäntä, ja toisessa päässä on Maciin sopiva normaali USB. Kun liitän puhelimen ja tietokoneen toisiinsa USB:llä, ei MacBook tunnista mitään lisättyä laitetta, se ei tunnista puhelintani.

Pitääkö tähän MacBookiin nyt sitten vielä imuroida jostain joku sopiva ajuri, vai miten saan tietokoneen sisältämät elokuvat siirrettyä Nokian N900-puhelimeen?

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä mulla on sellainen kokemus, että nokialaisenkin puhelimen muistikortti näkyy Macissa normaalina levyasemana. Ei siinä sen kummempaa tunnistusta kai pidä ollakaan. Jos kortti ei näy levyasemana, sitten en osaa ainakaan äkkiseltään sanoa missä viiraa.

      Kannattaa tietysti kokeilla toisessakin koneessa, että näkyykö kortti käyttöjärjestelmässä. Siis ilman mitään softapolitiikkaa siinä välissä.

    • 1stMacFinn

      Mahtaako tämä Nokia Multimedia Transfer ohjelma toimia N900:n kanssa? Kokeile.

    • Pelittää kyllä

      Pitipä oikein kokeilla. Kun kytken N900 kiinni Mäkkiini, rävähtää kännyn ruutuun kysymys massamuistitilasta tai PC-Suite -tilasta. Kun valitsee massamuistitilan, ilmestyy työpöydälle N900 oma ikoni. Eli ei tarvitse imuroida ajuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      286
      7913
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      171
      4174
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      172
      2451
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      27
      2173
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      85
      2067
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1590
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      48
      1557
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      8
      1481
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1274
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      166
      1225
    Aihe