Käytössäni on MacBook 13 tuumaa Snow Leopard, sekä Nokia N900 Maemo5-älypuhelin. MacBookillani on elokuvia, jotka haluan siirtää Nokian puhelimeeni. Sen pitäisi olla mahdollista, ainakin Nokian kotisivuilla kerrotaan, että se onnistuu USB-kaapelin kautta.
Käytössäni on kaapeli, jonka toisessa päässä on Nokiaan sopiva mikro-USB -liitäntä, ja toisessa päässä on Maciin sopiva normaali USB. Kun liitän puhelimen ja tietokoneen toisiinsa USB:llä, ei MacBook tunnista mitään lisättyä laitetta, se ei tunnista puhelintani.
Pitääkö tähän MacBookiin nyt sitten vielä imuroida jostain joku sopiva ajuri, vai miten saan tietokoneen sisältämät elokuvat siirrettyä Nokian N900-puhelimeen?
Nokia N900 + MacBook.
3
231
Vastaukset
Kyllä mulla on sellainen kokemus, että nokialaisenkin puhelimen muistikortti näkyy Macissa normaalina levyasemana. Ei siinä sen kummempaa tunnistusta kai pidä ollakaan. Jos kortti ei näy levyasemana, sitten en osaa ainakaan äkkiseltään sanoa missä viiraa.
Kannattaa tietysti kokeilla toisessakin koneessa, että näkyykö kortti käyttöjärjestelmässä. Siis ilman mitään softapolitiikkaa siinä välissä.- 1stMacFinn
Mahtaako tämä Nokia Multimedia Transfer ohjelma toimia N900:n kanssa? Kokeile.
- Pelittää kyllä
Pitipä oikein kokeilla. Kun kytken N900 kiinni Mäkkiini, rävähtää kännyn ruutuun kysymys massamuistitilasta tai PC-Suite -tilasta. Kun valitsee massamuistitilan, ilmestyy työpöydälle N900 oma ikoni. Eli ei tarvitse imuroida ajuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425821Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464322SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593219SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342295Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134