virtsan haju

onkos muilla?

mistä voi johtua toisinaan esiintyvä todella paha virtsan haju? wc:ssä käynnin jälkeen haju lehahtaa nenään kitkeränä, kuin metallisena. mitään muita oireita ei ole. kyllä olen lukenut, että virtsatulehduskin voi oireilla pelkällä hajulla, mutta tuntuisi vaan kovin turhalta syödä antibioottia pelkkään hajuun.
kuiviin limakalvoihin ollut vagifem, jota olen käyttänyt vain n. 1x 3:ssa viikossa.
eli tuskin haju siitä johtuu.

5

9960

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seija_kk

      Minulla virtsaa karkaili ja se housuihin tarttuneena aiheutti tuoksuhaittoja.

    • haauuuuu

      Minunkin mielestä virtsan haju on muuttunut vaihdevuosien myötä. Välillä haju on yhtä paha kuin parsan syönnin jälkeen.

    • Anonyymi

      Liian vähän nestettä voimistaa virtsan väkevää hajua. Ylimääräinen lasillinen vettä aamulla, päivällä ja myöhään iltapäivällä lievittää tilannetta ja huuhtelee kehosta liikoja kuona-aineita.

      • Anonyymi

        Niin tekee, mutta vaihdevuosien ei sinänsä luulisi vaikuttavan nestetasapainon säätelyyn, paitsi jos hikoilu infernaalista. Kyllä tässä on varmaan jostain metabolian ongelmasta kyse. Vesi ei huuhtele kuonaa pois eikä tämän vuoksi tarvi lipittää vettä ylenpalttisesti.

        Itsellä samaa, mut ei ole eikä voikaan olla vaihdevuosia, mutta samoja oireita kyllä ja näillä säillä pahenee😉 Minusta runsas kaalien syönti vaikuttaa ja sokeri (vaikka ei sokeritautia) hDI on mut se on eri juttu sekä kahvi mutta eipä sekään aina. Tottakai nestevaje em. vuoksi ja siksi että hikoilen hyvin herkästi mut näitä ei tarvi ihmetellä, ja on jotain muutakin. Semmosta olen myös lukenut, että hiilihydraattivaje saisi aikaan hyperammonemiaa mistä pistävä haju. Tästäkin on jotain viitettä, mut en mä tiedä kun mä niitä syön kumminkin. Hankala asia tämä voi kyllä joskus olla

        Monisairas


    • Anonyymi

      Ostakaa kaupasta tenaa virtsankarkailuun niin ei haise, kun muistaa vaihtaa niitä välillä. Myös alapään pesu on tärkeää tehdä joka päivä. Muuten haisee pissa väkevästi. Samoin vaatteiden vaihto ja pesu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe