Elikkä aion yhdistää tietokoneen ja tvn HDMI:llä, mutta se vaa askarruttaa, että miten se kuva näkyy? Muuttuuko tv tietokoneen näytöksi (eli voi vaikka selailla tietokoneen tiedostoja) vai pitääkö tietokoneella käyttää jotain ohjelmaa, jonka avulla tiedostoihin pääsee käsiksi? Ois kiva tietää, koska PS3:lla pystyn kyllä katsomaa tietokoneen tiedostoja, mutta en voi lisätä elokuviin tekstityksiä.
TV:n yhdistäminen tietokoneeseen
4
1015
Vastaukset
- tietäjä.
Eli viet tietokoneelta kuvan ulkoiselle näytölle (TV) hdmi:llä, ja mietit että muuttuuko se näyttö näytöksi? Vastaus: Ei muutu, koska se on näyttö. Se toimii samalla tavalla kuin... tietokoneen näytöt.
- tarvis apuja...
Mullaki olis tarkoitus yhdistää tietokoneen näyttö tv:seen hdmi: llä, mutta mun tietokoneen näyttö muuttuu yhdistämisen jälkeen aina mustaks eikä mitään tapahdu. Näin ei kuitenkaan käynyt ku kerran kaverilla yhdistettiin mun tietokone niitten telkkariin hdmi:llä, vaan sillon kaikki pelitti hyvin... Mikä neuvoks?
Sinun pitää mennä tietokoneesi näytönohjaimen asetuksiin, josta saat muutettua tuon, jolloin kuva näky molemmilta näytöiltä. Jos tietokoneasiat ovat kovin vieraita niin käy sen koneesi kanssa alan liikkessä ja homma hoituu käden käänteesä. Toki kätevintä on jos joku tuttusi voi käydä paikanpäällä hoitamassa saman asian.
Siis voit itse valita näkyykö kuva TV:ssä, tietokoneen näytössä vai molemmissa. Viimeisessä tapauksessa voit valita näkyykö sama kuva vai onko kyseessä jatkettu työpöytä, jolloin voit esimerkiksi viedä jonkun mediaplayerin sinne TV:n puolelle ja panna fullscreeniksi ja jatkaa koneella vaikka surffailua netissä käyttäen omaa näyttöä.
Tässä näet kuvan siitä, miten voit määrittää monitorien aseman toisiinsa nähden, jotta hiiri liikkuu luontevasti näytöstä toiseen:
http://askbobrankin.com/dual-monitor-setup.jpg
Ihan sivuhuomautuksena, kahden monitorin tuki on ollut PC:ssä ihan alusta asti. Alkuperäiseen IBM PC:hen saattoi kytkeä yhtaikaa mustavalko- ja värinäytön.
Pidä TV päällä buutatessa, usein näyttö menee sinne ennen kuin WIndows käynnistyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1195214- 472879
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332812Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺312581Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231959En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä111747- 1181657
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231445Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101418- 971407