Minulla on 1-vuotias uroskoira. Koiralla on hyvin paksu turkki, ja viime aikoina koiran haju on käynyt hyvin voimakkaaksi. Olen yrittänyt pestä koiraa koirashampoilla, mutta jokaisen pesukerran jälkeen koira haisee vain entistä voimakkaammin, niin, että silmiäni kirveltää ja joudun tuulettamaan ristivedolla koko asuntoa. Onko kyseessä koiran hyvin voimakas ominaishaju, vai onko jokin keino, miten pääsen tästä silmiä kirveltävästä hajusta eroon?
Haiseva koira
7
280
Vastaukset
- poloski
Niin turkkiko se haisee? Onko se kieriskellyt jossain lannassa vai? Jos ei, älä turhaan pese paksua turkkia usein. Kokemukseni mukaan uroskoiran tassuista tulee ärhäkät hajut. Tarttuu mattoihin ja lattiaan, kaikkialle, missä koira liikkuu. Silmien kirvelysi kyllä kuulostaa aika utopistiselta :) Eihän mikään koira ihan hajutonkaan ole. Pyydä hajuarvioita muiltakin, jos vaikka asia on mielessäsi saanut liialliset mittasuhteet. Sitten jos naapureidenkin silmät kirvelee, käänny eläinlääkärin puoleen.
- Länsiviima
Ei ole pyörinyt lannassa tms., kun asutaan alueella, jossa vain hihnassa juoksuttamiset onnistuu. Ja kyllä muutkin havaitsevat hajun, mutta vain minulla silmiä kirvelee.
- 0892557483998023
Hajun täytyy olla luokkaa infernaalinen jos se saa silmät kirvelemään. Silmien kirvely voi aiheutua koira-allergiasta. Tilaa aika esim. ihotautipolille ja testauta asia. Testaavat samalla tukun muitakin mahdollisia allergian aiheuttajia pölypunkeista päivänkakkaroihin.
Ja kun alkaa tästä päivät lämpenemään niin parturoi se koirasi jotakuinkin karvattomaksi ja katso onko sillä iho-ongelmia tai märkiviä paiseita jotka voi aiheuttaa hajua. Korvat ja suun lienet jo tsekannut. Terve ja paskoissa pyörimätön koira ei haise koskaan voimakkaasti. - vqFCWE
-Tutki koiran iho kauttaaltaan, siellä voi olla tulehdus. Kamman avulla näet pohjavillan alle.
-Katso korvat, silmät, ikenet, tassunpohjat, ovatko ok.
-Tarkista anaalit. Seuraa millaista uloste on eli tyhjentyvätkö anaalit ok.
-Tarkista pissavehkeet. Ettei vaan ole tulehdusta alapäässä ja jatkuva pieni tiputtelu voi aih hajun ja on koiralle erittäin kivuliasta.
-Mitä koira syö? Onko virkeä?- cbnmjd
Nuista anaaleista; kuulostaa siltä että anaalirauhasten tyhjentymisen voi jotenkin nähdä ulosteesta? Miten?
Olen miettinyt, että miten niitä oikein voi tarkistaa.. Vaikka kylläpä sen huomaisi jos jotain ongelmaa on. Sen ainakin olen kuullut, että jos koira alkaa haista voimakkaasti on vika yleensä juuri anaalirauhasissa.. - anaalij
cbnmjd kirjoitti:
Nuista anaaleista; kuulostaa siltä että anaalirauhasten tyhjentymisen voi jotenkin nähdä ulosteesta? Miten?
Olen miettinyt, että miten niitä oikein voi tarkistaa.. Vaikka kylläpä sen huomaisi jos jotain ongelmaa on. Sen ainakin olen kuullut, että jos koira alkaa haista voimakkaasti on vika yleensä juuri anaalirauhasissa..Kun uloste on suht kovaa, napakkaa pötkylää, niin silloin se on tarpeeksi jytyä tavaraa, että koira joutuu sopivasti punnaamaan kakkaa ulos ja silloin anaalit tyhjentyvät samalla itestään.
Jos uloste on löysähköä, ne eivät tyhjene.
Jos uloste on löysää, mieti oletko madottanut, onko koira muuten terve ja ennen kaikkea miten ruokit sitä?
- -haisuliini-
Itse aloittaisin ensiksi tämän tuotteen käytön http://findogs.planeetta.com/kauppa/product_details.php?p=1310
Syötä tuo purkillinen ja jos ei se auta eikä koiralla ole mitään näkyviä ongelmia ihossa/anaaleissa/pippelissä kannattaisi miettiä koiran ruokavalion muutosta. Raaka/kotiruoka saattaisi olla ratkaisu ongelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1461100- 511092
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601055Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu44807Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55788Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo69785Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54735Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54720KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71701- 32652