Katsoin eilen Portugali-Suomi pelin ja täytyy sanoa, että niin huonoa peliä a-maajoukkueelta en ole nähnyt koskaan. Menikö edes montaakaan syöttöä omille pelaajille. Ymmärrän, että on ajettava sisään nuoria pelaajia ja hyvä niin, mutta jokin roti tohon hommaan pitää saada eikä tollasta viskotaan sinne tänne pelaajia vailla mitään päämäärää tai suunnitelmaa. Samoin noita vanhoja pelaajia pitää pystyä vähentämään, koska ovat jo menneen talven lumia. Esim. Forssell, Kuqi, Heikkinen, Itse suosittelisin Miklua valmentajaksi. Mies osaa selkeästi valmentaa ja osaa myös käskyttää pelaajiaan joten saa varmasti päämäärättömät haahuilijat edes yrittämään jotain. Noh, peli ei voi kun parantua eilisestä, joten suunta on eteenpäin.
Portugali-Suomi peli
5
181
Vastaukset
- Giljotiini
Jep...mäkin aattelin menna matsiin vasta sitten, kun on odotettavissa jotain näyttöä paremmasta. Ei sinne nykyään jalsa mennä katsomaan "maanpäällistä kärsimysnäytelmää"
- KuningasHuuhkaja
Ei juma te ootte pihalla.
Ekan viestin kirjottajalle tiedoksi, että Kuqi on jo lopettanut maajoukkueuransa viime vuonna. Ja tuskin ketään Miklua oltaisiin palkattu valmentajaksi? Vaan Mixu.
Tavotehan on nyt se, että Suomi pääsee vuoden 2016 EM-kisoihin. Ja se on realistinen tavoite. Oikeasti. MM-kisat 2014 eivät ole johtuen osaksi useiden avainpelaajien lopettamisista, uuden linjan sisäänajosta ja lähtökohtaisesti huonosta mahdollisuudesta saada sopiva karsintalohko. Eli kisapaikkaan tähtäävät karsinnat alkavat vuoden 2014 syksyllä, mutta joka ikisellä matsilla ennen sitä on myös suuri merkitys sekä joukkueen rakentamisessa että rankingpointsien keräämisessä parempaa arvontakoria varten!
Syksyllä katsomaan Suomen maaotteluita siitä! Vaan kendojanarit ei tajuu tätä kuviota... ja ettehän te niihin halua kuulua :)Joo, toki maaotteluita pitää mennä paikanpäälle katsomaan, kun Suomessa pelataan.
Portugali-Suomi pelissä näkyi kyllä maasentavan selvästi mikä on taso, kun Huuhkajia verrataan oikeisiin jalkapallomaihin. Lusitaanit olivat parempia joka sektorilla ja olisivat voineet voittaa halutessaan ja hiukan tiukemmalla asenteella pelaten vaikka 6-0. Loppuluvut mairittelivat Suomea ja olivat alakanttiin pelitapahtumiin suhteutettuna. Tämä oli tosiasia, vaikkakin valitettava sellainen.
Jalkapallo on ennenkaikkea taitopeli ja henkilökohtainen osaaminen on se olennaisin osa-alue. ja siinä olemme vielä valtavasti jäljessä tekijämaita. Ihan sama kuinka kova kunto ja millä taktiikalla pelataan, kun tekniikka on puutteelinen. Eihän Litmanenkaan koskaan ole ollut Suomen nopein tai kovakuntoisin pelaaja. Taitavin hän kyllä on, ilmeisesti edelleen.
Mitä sitten tuo Mixu? Varmasti ainakin taisteluasennetta ja se tietysti on hyvä asia. Pelaajana hän vain oli kovin yksipuolinen rynnijä, Peräänantamaton kyllä, mutta ei mitään hienouksia ja kikkoja esittelevä taikuri, kuten Litmanen. Myöskin Mixun kommentit eri kisalähetysten yhteydessä ovat olleet hiukan sitä linjaa, että mies ihannoi eniten brittityylistä peliä, eikä muusta paljoa perusta. Näinhän meillä tosin aina on tehty, eli ei siinä mitään uutta ole.
Toivoisin vain, että katse suuntautuisi välillä myös Espanjan, Saksan, Italian, Portugalin, Ranskan ja Hollannin suuntaan. Sieltä kun tulee 70% nykyisen valioliigankin pelaajista.
- Paxu Miikulainen
KuningasHuuhkaja on täysin oikeassa!
- mappe+2ASs
LitiLitmanen kehiin !
samipuul K"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1494016
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312646- 252228
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.462136Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191708Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321654Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301644Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321094- 931042
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64966