.700 nitro express

urheiluampuja

Saakos tuollaiseen luvat Suomessa miten helposti???

9

6091

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • big gun!!!!

      Osta mieluummin .577 Tyrannosaur Se o paljon uudempi, tehty -90 luvulla ja se on jenkkiläinen ja on potkua!! luvista en tiiä, mut ei sitä luvilla ammuta vaan aseella!!

    • Lucky Luke

      Perustele hyvin ni saat luvat.

    • 700 Nitro on

      Lähinnä tarkoitettu Afrikan suurriistalle.
      Jos käyt siellä metsästämässä, uskoisin luvan irtoavan.
      Tosin tuolle kaliberille on melko vähän valmistajia ylipäätään maailmassa, yksi mikä tulee mieleen on Hambrusch Jagdwaffen Itävallasta, jonka valmistaman aseet ovat kyllä
      Afrikan ammattimetsästäjienkin korkealle arvostamat, jos olen oikein ymmärtänyt hinnat lähtevät kylläkin 100.000 Eurosta ylöspäin.

    • peukalopiippuun

      Tuollahan on hyvä puhkoa pahvia, menee hieman vahvemmastakin paffitaulusta läpi..

    • Komisario...

      Jos sulla on näyttää poliisille, että sulla on 100 000 € aseeseen ja 200 000 € patruunoihin. Muuten nauravat sulle.

    • Lämäri

      Kyllä tuollaisen aseen osaava seppä rakentaa sulle paljon pienemmällä rahalla. ja jos haluat oikeasti tehokkaan ja mukavan aseen kantaa mietipäs seuraavaa.

      Kaliberi 600 Overkill (Max noin 17000j) tähän sitten joku 650-700mm piippu että saat tehot ulos ja aihioksi käy CZ 550 Magnum tai tähän pohjautuvaa asetta saa Amerikan puolelta suoraan tuolla kaliberilla.

      Suosittelevat tehdasasenteista suujarrua vakiovarusteeksi koska ase painaa alle kolmasosan 50bmg tai 700 Nitro kaliberista mutta omaa käytännössä samat tehot.

    • Tekis isoa mieli...

      Tietääkö kukaan seppää, jolla olisi kalvaimet 600 overkilliin ?

    • overkiksi

      Patruunoiden hinta voi olla sellainen että pikkutili menee kun tunnin paukuttelee radalla, köyhän pitäisi nauttia ampumalla paukku per kuukausi.

      Mitä noilla noin jumalatomilla tehoilla tekee?? Onko ne vaan rintakarvojen kasvattelua kun paukauttaa noilla tehoilla kolmestasadasta metristä pahvitaulun läpi.

      Rekyylistä jos kiksejä saa niin kannattaa mennä vaikka jonkun ravihevosen luo ja antaa sen monottaa olkapäähän pari kertaa niin saa ainakin sinisen olkapään siinä jää overkillinkin potku toiseks.

    • 338lm

      Tuota Overkill kaliberia käsittääkseni oikeastikin käytetään riistalla joka tulee varmasti päälle jos osuma ei ole kunnollinen.

      Näitä kalibereja ovat sitten kaikki nuo 500 sarjalaiset tai suuremmat. Virtahevon kokoinen eläin ei välitä tippaakaan siitä millä kaliberilla ammut keuhkoihin jos se on tulossa sinua kohti, ainut mahdollisuus on ampua päähän ja sellaisella härvelillä että luoti varmasti menee sinne minne pitääkin.

      En ole itse käynyt noissa jahdeissa mutta muutaman filmin nähnyt ammunnoista ja yksi kaverini on tehnyt reissuja metsästämään ja kertoi kyllä esim. oppaiden suhteen sen että jos vaarallista riistaa lähdetään kaatamaan niin aika usein sieltä löytyy esim. 600 nitro tai vastaavaa. Niin ja ei ne matkat ole pitkiä mihin ammuntaan noissa jahdeissa. Jos kauas pitäisi ampua on kaliberit aivan toisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      172
      3375
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2161
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2097
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1988
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      394
      1091
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      115
      1015
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      889
    Aihe