sperma-analyysin tulokset

Osaako joku tulkita sperma-analyysia? Meillä tällaiset vastaukset:
ulkonäkö : samea
liukenevuus : normaali

mies | (viite)
tilavuus 2,0 ml (>2,0 ml)
siittiöitä 143 milj./ml (> 15 milj./ml)
kokonaismäärä 286 milj. (> 40 milj.)

liikkuvuus (ei viitearvoja näille):
nopeat 13%
hitaasti liikkuvat 29%
paikallaan liikkuvat 12%
liikkumattomat 46%

Eikö nopeiden ja hitaasti liikkuvieb pitäisi olla yli50%, meillä vaan 42%. silti lausunnon perässä luki, että hedelmöityskyky normaali.
2407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aika lailla normaali tulos. En usko että selittää yksin lapsettomuuttanne, jotain muuta on taustalla.

Äänestä

Moi!

Yksi testi ei vielä välttämättä kerro mitään ja tuo näyttää aika normaalitulokselta. Mun miehellä oli ekassa spermatestissä tulos, että nopeita 0% ja hitaasti liikkuvia 8%. Loput niitä paikallaan liikkuvia/liikkumattomia. Tietenkin olimme tuloksesta ihan maassa ja siirryimmekin lapsettomuushoitojonoihin. Kuitenkin, kaikki spermatestit, joita on tehty myöhemmin, ovat olleet paljon parempia. Nopeita on ollut aina 0%, mutta hitaasti liikkuvia 60-80%. Lääkäritkin sanoivat, että ei niitä nopeita tarvitse olla edes lainkaan, vaan hitaasti liikkuvienkin määrä on noilla meidän lukemilla OK. Ja teidänkin tuloksillanne näyttävät aika OK:lta. Eli ei kyllä minun mielestäni tarvitse murehtia.

Toisaalta emme ole saaneet lasta kahden vuoden yrittämisen jälkeenkään. Vikaa siis jossakin on. Tässä kuussa tehdään ICSI/IVF(koeputkihedelmöitys) ja siinä voikin jotakin syytä meidän lapsettomuudelle selvitä tai sitten ei.

Onnea yritykseenne! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalitko?! kirjoitti:

Osaako joku tulkita sperma-analyysia? Meillä tällaiset vastaukset:
ulkonäkö : samea
liukenevuus : normaali

mies | (viite)
tilavuus 2,0 ml (>2,0 ml)
siittiöitä 143 milj./ml (> 15 milj./ml)
kokonaismäärä 286 milj. (> 40 milj.)

liikkuvuus (ei viitearvoja näille):
nopeat 13%
hitaasti liikkuvat 29%
paikallaan liikkuvat 12%
liikkumattomat 46%

Eikö nopeiden ja hitaasti liikkuvieb pitäisi olla yli50%, meillä vaan 42%. silti lausunnon perässä luki, että hedelmöityskyky normaali.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu