Dubrovnik vai Split?

Ihgiko

Hei,
Täältä varmaan löytyy joku, joka olisi nähnyt kummankin kohteen? Kroatia kiinnostaa sikana, (ei olla koskaan käyty) ja nyt yritetään pähkäillä ensi kesän lomakohdetta.

Kummassakin paikassa on varmasti paljon nähtävää. Ja kumpikin näyttää tosi viehättävältä.. Onko jtn konkreettista syytä miksi kannattaisi valkata toinen näistä? Vai onko niin, että valitsipa kumman hyvänsä, niin kannattaa?

Kaikki muutkin kommentit/ vinkit tms ovat tervetulleita.

Aurinkoista loppuviikkoa.

7

5709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akiantti

      tere,
      Olen nähnyt kummatkin - ja "pari" muuta Kroatian rannikkokaupunkia. Syväluotausta en ole tehnyt kummassakaan, kulkenut lähinnä fiiliksellä...

      Dubis on lähinnä sen vanhakaupunki. Onhan se hieno paikka, noussut soraläjästä hiljattain. Kiipeämisen arvoinen vuorenrinne TV-mastolle, pikkuveneillä lähisaarille tai Jadrolinija.hr :llä pidemmälle. Kohtuu matka Bosnia-Herzegovinan Mostariin, johon kannattaa tutustua. Matka sinne antoi ajateltavaa ihmiskunnasta.

      Splitissä on myös historiallinen keskusta. Lähellä (¨~3km kaakkoon) on pikkukylä, jossa mahtinsa päivinä on ollut roomalainen areena; hyvin hoidettut rauniot antavat vielä hyvän kuvan mistä on ollut kysymys. Samalla alueellam on myös kirkkojen raunioita ja runsaasti sarkofageja, joita en juuri muuaalla Kroatiassa ole nähnyt. Splitistä kulkee Jadron laivoja kosolti lähelle ja kauas saariin, joihin kannattaa mielestäni edes piipahtaa. Venetsiaankin saattaa päästä....

      Noh, valkkaan Splitin. Varoitan kuitenkin - monet ovat kerran käytyään joutuneet tarkastamaan sen toisenkin vaihtoehdon, ja kolmannen (suosittelen kolmanneksi Pulaa, mentyäni naimisiin olin seuraavana päivänä Pulassa!).

      Vuokratkaa auto. Kyllä suomalainen ajotapa melko hyvin toimii sielläkin. Vaarallisimpia siellä ovat puolalaiset.

      • Ihgiko

        Hei,

        Kiitos vastauksesta, täytynee alkaa katselemaan lentoja ja hotelleja.. Can't wait, oispa jo heinäkuu:)


    • Matkamies__

      Paljon menee aikaa Mostariin Dubroviksta?
      Jos vuokrais auton pariks päiväks?

      Siellä kai vesiputouksia ainakin?

    • Bussilla matka Dubrovnikista Mostariin kestää kolmisen tuntia (ei tainnut pysähtyä kuin kerran matkan varrella). Rajamuodollisuudet menivät nopeasti mennen tullen. Mostarissa itsessään ei paljon näkemistä ole, joten kannattaa kierrellä vähän ympäristöäkin ja sehän onnistuu hyvin jos on auto käytössä. Itse viivyin vain yhden yön, tarkoituksena lähinnä kuvata se kuuluisa silta.
      http://my.opera.com/Taikaranta/blog/balkantrail-2010

      Jos aloittaja vielä miettii Dubrovnikin ja Splitin välillä, suosittelen ottamaan molemmat! Blue1 lentää kumpaankin, joten voit aloittaa toisesta ja siirtyä bussilla (noin 4 tuntia) toiseen ja lentää sieltä kotiin. Lennot eivät tule juurikaan kalliimmiksi kuin meno-paluu yhteen kohteeseen, ja samalla näkisit molemmat. Matkan puolivälissä voit pysähtyä vaikka Makarskaan tai muuhun rantakohteeseen, jos aika riittää.

    • matkamies__

      Itseasiassa meillä on lento varattuna Tiranaan. Sieltä pitäisi tulla Budvan kautta Dubrovnikiin.

      Onko tuolla suunnalla millainen yöelämä muuten?

      • DalmatiaFun

        ... ja jos tuonne suuntaan matkustaa, ja on kykyä ja intoa kiertää useita kohteita, niin tyhmyyttä olisi, jos jättää seuraavat väliin:

        HVAR TOWN - pääsee kätsysti nopeilla lautoilla; tosi makee paikka, samassa paketissa historiaa, upea linnoitus kukkulalla (suosittelen käyntiä illalla, jolloin upeat näkymmät öiselle lahdelle, valomereen, siinä drinksu maittaa!) sekä melkoista biletys-meininkiä rantaravintoloissa, jos sitä kaipaa.

        TROGIR - upea vanhakaupunki aivan rantsussa, jossa jetsetin hulppeita jahteja. HIeman pienempi kuin Splitin (Ja Dubrovnikin), mutta viihtyisämpi, huomattavasti. Trogirissa ei ole ollut koskaan yhtään ravintoloihin "sisäänheittäjää" eikä muutenkaan turistien liepeissä roikkuvia. Jotenkin silleen "intiimimpi" mesta. Ja lentokentällehän on vain 5 km. Paljon pieniä, mukavia pikkuhotelleja, esim. Villa Jidro, jossa aivan uskomattoman mukava henkilökunta.

        Tänä kesänä taas - yhteensä jo kuusi viikkoa palloiltu tuolla rannikkoalueella, tosin purjehtien. (Juu, kauttani saa tonnilla 40 jalkaisen paatin - mainos, heh).
        -E


    • Matkustajag

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe